Stratyfikacja nasion bylin/BAZA kiełkowania nasion bylin

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Stratyfikacja nasion bylin/BAZA kiełkowania nasion bylin

Post »

Witam wszystkich bardzo serdecznie
Jestem zainteresowana stratyfikacją nasion.
Już zakupiłam po raz kolejny nasionka ale okazało się , że znów muszę je poddać stratyfikacji.
Prosze o radę bo roślinki jeśli wzejdą zapowiadaja się uroczo.
Pozdrawiam i czekam na wskazowki


Podwieszam przydatny link/KaRo
Baza kiełkowania nasion bylin
Pozdrawia cynia
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1467
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

To zależy co kupiłaś , nie wszystkie wymagają przemrożenia . Napisz nazwy tych nasion , o które pytasz .
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stratyfikacja

Post »

Chciałam podnieść temat. Napiszcie proszę, jeśli macie tego typu doświadczenia - jakie nasionka należy mrozić, jakie stratyfikować w cieple i wilgoci?

Pozytywny efekt dało w moim przypadku przemrożenie przez okres około miesiąca nasion:
- pierwiosnków - wzeszły chyba wszystkie nasionka masowo i bardzo szybko
- lawendy - wzeszło bardzo dużo nasion - jedyna metoda doczekania się przeze mnie siewek

Metoda na ciepło - na nasączonej wodą wacie lub ligninie umieszczonej na spodeczku, który to kładziemy na ciepłym kaloryferze:
- rozmaryn - jedyna metoda aby nasionka wzeszły (próbowałam kilkakrotnie wysiać od razu do ziemi i nic to nie dało)
zojalitwin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 11 paź 2009, o 08:44
Lokalizacja: Opolszczyzna
Kontakt:

Re: Stratyfikacja

Post »

Magdo pojęcie: stratyfikacja- wiąże się ze stosowaniem niskich temperatur.

Ogólna odpowiedź na tak postawione pytanie zawiera się w znajomości miejsca naturalnego pochodzenia rośliny i tego jak tam rośnie.

Jeśli w swoim naturalnym środowisku nasiona przechodzą okres bardzo niskich temperatur to będziemy stosować stratyfikację przez przemrożenie nasion.
Jeśli temperatura tamtejszej zimy jest na granicy zera będziemy stosować stratyfikację niskimi temperaturami to zn. około 2-5 stopni przez okres 2 miesięcy.

Są też rośliny którym stratyfikacja nie wystarczy do wzrostu muszą przejść proces skaryfikacji. To oznacza, że do prawidłowego wzrostu muszą zajść czynniki uszkadzające okrywę nasienną.

Uszkadzać okrywę nasienną można na wiele sposobów.
Zoja
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Stratyfikacja

Post »

Pierwiosnków nie trzeba stratyfikować - wystarczy siać namoczone przez 24 h i potraktowane gibrescolem nasiona .
Kiełkują wtedy lepiej niż stratyfikowane :idea: a jeżeli siejemy nasiona świeżo po zbiorze to w ogóle nie musimy nic robić
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Re: Stratyfikacja

Post »

To zależy od gatunku pierwiosnka.
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stratyfikacja

Post »

maakita napisz proszę, które gatunki pierwiosnka trzeba mrozić - ja na wiosnę wysiałam zwykłe (takie jak w sklepie w doniczkach na wiosnę) bez mrożenia i wyszły po około 2 miesiącach - w tym czasie zdążyłam zamrozić kolejne opakowanie i je wysiać, a roślinki wzeszły po 1,5 tyg.
Awatar użytkownika
babuchna
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7487
Od: 7 maja 2009, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Stratyfikacja-pomocy!!!

Post »

Zakupiłam nasiona do ogrodu i wczoraj je dostałam. W opisie dotyczącym siania wskazana jest stratyfikacja,jedne w temperaturze -5*C [ 6-8tygodni], inne 4-5 *C[3-4tygodnie], z tym drugim myślę że lodówka sobie poradzi ale -5*C to-czyżby zamrażarka? I czy mam je ziębić już teraz czy odliczyć od czasu wysiewania marzec-kwiecień ten okres stratyfikacji i bezpośrednio po tym wysiewać? Mam duże oczy i zapiera mi dech w piersiach,nie chcę zmarnować nasion, nigdy o tym nie słyszałam i jestem w kropce. Pomóżcie 'zdziwionemu' ogrodnikowi! Na swoje usprawiedliwienie - jestem w zerówce ogrodniczej,i widzę że duuuużo nauki przede mną.Dorota
Awatar użytkownika
babuchna
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7487
Od: 7 maja 2009, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Stratyfikacja-pomocy!!!

Post »

Już podaję ,Ślazówka[malve moschata], Sasanka, Jarzmianka, Belcamanda, Kamasja, Firletka, Stokrotka afrykańska, trójsklepka, Chelone,Ratibilda.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stratyfikacja-pomocy!!!

Post »

Bardzo dobrze myślisz :D
Stratyfikację zaczynamy z takim wyliczeniem aby jej koniec przypadał na termin siewu.
+5 w zwykłej lodówce, -5 :shock: ciut dziwne, bo w tej temperaturze to wszystko umarznięte i żadne procesy nie zachodzą. Niemniej niektóre nasiona wymagają przemrożenia.
Z ciekawości- czego to dotyczy?
No zamrażarka pozostaje.
Awatar użytkownika
babuchna
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7487
Od: 7 maja 2009, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Stratyfikacja-pomocy!!!

Post »

Mam podane :mikołajek,ognik,dyptam,jarzmianka,żylistek,irys syberyjski[ tu nazwa chyba pasuje] stratyfikacja -5*C 6-8tyg. Ja z tego zakupiłam jarzmiankę.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Stratyfikacja-pomocy!!!

Post »

Istnieje wiele gatunków roślin, których nasiona nie kiełkują zaraz po dojrzeniu, nawet jeśli znajdują się w korzystnych warunkach, a dopiero po kilku lub nawet kilkunastu miesiącach, podczas których przechodzą okres wtórnego (posprzętnego) dojrzewania.

Do tego służy właśnie stratyfikacja-przechłodzenie nasion.
Stratyfikacja jest zabiegiem koniecznym dla odbycia się w nasieniu procesów biochemicznych, a niekiedy i wzrostowych, które musza poprzedzić jego skiełkowanie.. Te wszystkie procesy biochemiczne są uwarunkowane czynnikami zewnętrznymi środowiska.

Istotnymi czynnikami przy stratyfikacji są umiarkowana wilgotność i właściwa temperatura środowiska oraz dostęp tlenu.

Technika stratyfikacji jest w zasadzie prosta. Nasiona mieszamy z piaskiem tak wilgotnym, że przy ściśnięciu w dłoni zwilża ą, lecz nie można z niego wycisnąć kropli wody. Piasek nie powinien być zamulony (bez domieszki części ilastych ) i niezbyt drobny. Wsypujemy do skrzynki na grubość ok. 20 cm.

Skrzynki lub donice z nasionami umieszczamy w piwnicy o temp, od + do +8 stopni, kiedy wymagane jest przechłodzenie,
lub wystawiamy na mróz na zewnątrz, kiedy wymagają przemrożenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”