Trawa nie kiełkuje

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Swierk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 maja 2012, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawa nie kiełkuje

Post »

witam

3 tygodnie temu przygotowalem teren pod kątem wysypania kamienia w ogródku 40m2 - przekopana i wywalcowana powierzchnia z usunietymi chwastami która 3 tygodnie była przykryta plandeką.

ostatnio sie okazalo ze kamienia nie bedzie bo za drogo wychodzi. 5 dni temu sciagnalem plandeke pod ktora byla ubita wywalcowana ziemia, ktorej juz nie kopalem. na 40m2 wysypalem i bardzo rownomiernie rozprowadzilem ziemie pod trawnik (10 workow 50L). na to wysialem z siewnika trawy az na 80m2 (wedlug opisu z pudelka). nasiona to sport mix i sahara z castoramy (wymieszalem je).po wysianiu przegrabilem i wywalcowalem. podlewana codziennie wieczorem 20min i od 5 dni i nic nie kiełkuje :(

czy to dlatego ze pod centymetrowa warstwa ziemi do trawnikow jest ubita zwykla ziemia (na moje oko laika lekko piaszczysta), czy to dlatego ze duzo ziaren nawet po przegrabieniu jest na zewnatrz?

deszczy jeszcze nie bylo to moze nie panikowac? czy moze ta 1cm warstwe przegrabic jeszcze raz i juz jej nie ubijac?

czy ziarna które bedą leżeć za długo i się nie przyjmą później w ogóle mają szansę na przyjęcie?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Trawa nie kiełkuje

Post »

Zacznę od tego, że kupiłeś "najlepsze" trawy.
Sport Mix kosztował Cię około 25zł 1kg. Sahara Kalnasu pewnie w podobnej cenie, aczkolwiek sądzę, że kupiłeś Safari też za około 25zł 1kg.

Patrząc na skład mieszanek jakie kupiłeś to 90-95% nasion ze składu powinno już wykiełkować. Biorąc pod uwagę zdolność kiełkowania to oceniam, że 60% nasion powinno wykiełkować.
Biorąc pod uwagę, że w mieszance są same plewy (brak ziarniaka) to i tak coś powinno wykiełkować.

Teraz dalej. To, że ubiłeś ziemię, na którą później nawiozłeś ziemi, wysiałeś nasiona, zagrabiłeś i uwałowałeś to dobrze.

Pytanie: Czy podlewałeś trawnik od początku po siewie czy zacząłeś to robić 5 dni temu ?

Jak nie podlewałeś to nie oczekuj, że coś miało wykiełkować. Nawet jak wykiełkowało i nie podlewałeś to skwar słońca malutkie źdźbła już dawno upalił.


Pytanie na 40m kw wysiałeś nasion przeznaczonych na powierzchnię 80m kw. ?
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa nie kiełkuje

Post »

Oj kolego przypomnij sobie z wykładów, ile czasu potrzebuje kostrzewa na wykiełkowanie.
A do tego czasu nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Skład mieszanki:
kostrzewa trzcinowa TARMENA - 20% czas kiełkowania 12-20 dni
wiechlina łąkowa BROOKLAWN - 10% jak wyżej
życica trwała ROMEO - 20% 4-7 dni
życica trwała EVENING SHADE - 20% 4-7 dni
kostrzewa czerwona ADIO - 10% 12-20 dni
kostrzewa czerwona RAISA - 20% 12-20 dni

policzmy teraz - życice stanowią 40% mieszanki czyli w okresie 5 dni od wysiewu i obfitego podlania powinno zacząć pojawiać się 40% zawartości worka z nasionami, ale się nie pojawi.
Skoro wysiałeś siewnikiem równomiernie, a następnie zgrabiłeś to już nie jest równomiernie.
Zrobiłeś poważny błąd, grabienie powoduje, że nasiona pozostają na wierzchu nie są przykryte wiec należy spodziewać się ze połowa z nich zostanie zmarnowana. Kolejna sprawa wałowanie, nieumiejętne, wykonane ciężkim walcem, ograniczy młodym kiełka prawidłowe ukorzenianie się i znów będzie jakiś procentowy odpad. Celem wałowania jest delikatne wyrównanie wierzchniej warstwy przykrywowej nasion, aby uniknąć bruzd i nierówności, dlatego piasek jako warstwa okrywowa jest lepszy bo go nie wałujemy. Jeśli już mamy wałować nasiona służą do tego niestety kosztowne walce siatkowe, a nie te znane z marketów.

Obrazek

Kostrzewy stanowią 60% mieszanki wiec zaczną się pojawiać za jakieś 2 tyg.
Wybrałeś odpowiednią mieszankę zakładając że faktycznie masz ziemię piaszczystą.

Z czasem Coś na pewno wykiełkuje, potrwa to jeszcze trochę dni, noce są chłodne wiec i to ogranicza szybki wzrost. Poczekaj cierpliwe pojawią się na pewno zielone kępki choć nie tak gęste jak oczekujesz, rokuję to po sposobie zakładania trawnika jaki wykonałeś.

Masz niewielką powierzchnie więc można było to dopieścić.

Zachęcam do lektury, gdzie znajdziesz chyba wszystkie dopowiedzi na przyszłe pytania
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=32&t=32325
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Trawa nie kiełkuje

Post »

Nikogo nie wprowadzam w błąd.

Ale widzę gdzie się złapałem sam. 3 tygodnie to plandeka leżała, a nie trawa była 3 tygodnie temu wysiana.

Tak więc mój błąd ;:14 z rozpędu.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Trawa nie kiełkuje

Post »

Chciałbym dodać, że mimo pomyłki z czasem jaki upłynął od siewy nasion traw nie zmieniam zdania, że i tak zostały zakupione nasiona słabe w większej mierze plew bądź w większości trawa pastewna zapakowana w pudełko gazonu.
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa nie kiełkuje

Post »

gemciu83 pisze:Chciałbym dodać, .... i tak zostały zakupione nasiona słabe w większej mierze plew bądź w większości trawa pastewna zapakowana w pudełko gazonu.
Przedstaw dowód potwierdzający Twoje słowa?
Ja przed siewem właściwym ZAWSZE, wykonuje siewkę wstępną we własnych inspektach
co pokazałem już na forum i na bazie takich sprawdzeń wygłaszam dopiero opinie.
Jeśli nie posiadasz konkretnych dowodów zwłaszcza,że na forum reklamujesz własne produkty,
(które mi osobiście nie są znane) bądź pewny, że producent może dochodzić takich praw przed Sądem. Jeśli jednak okaże się,że nie masz racji możesz to mocno finansowo odczuć.
To co robisz podlega pod ustawę o nieuczciwej konkurencji.

Przyznam się szczerze,że zapoznał bym się z oferowaną trawą przez Ciebie
Jeśli możesz podeślij po 40 gram trawy. Sprawdzę jej jakość i faktyczny skład,
na mój koszt oczywiście. Mam niedaleko do instytutu wiec zlecę badania,
jakościowe i ilościowe oferowanych mieszanek.
ArturW
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 15 kwie 2012, o 08:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Trawa nie kiełkuje

Post »

ogrod2000 przed chwilą przeczytałem co pisałeś na temat wałowania po siewie i zmienia to chyba moje plany. Mam już przygotowane podłoże (delikatnie rozgrabiłem wcześniej wyrównaną ziemię), i jutro będę siał. Planowałem posiać, delikatnie przykryć górę piaskiem i zwałować (walec mały pojemności 37 litrów, napełniony piaskiem), ale chyba w moim podejściu jest błąd? Jeśli możesz, doradź jak to powinienem zrobić- odsypać z walca część piasku? Siać na wyrównaną ziemię czy zruszoną jeśli chcę przykryć całość cienką warstwą piasku?
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa nie kiełkuje

Post »

ArturW pisze:ogrod2000 przed chwilą przeczytałem co pisałeś na temat wałowania po siewie i zmienia to chyba moje plany. Mam już przygotowane podłoże (delikatnie rozgrabiłem wcześniej wyrównaną ziemię), i jutro będę siał. Planowałem posiać, delikatnie przykryć górę piaskiem i zwałować (walec mały pojemności 37 litrów, napełniony piaskiem), ale chyba w moim podejściu jest błąd? Jeśli możesz, doradź jak to powinienem zrobić- odsypać z walca część piasku? Siać na wyrównaną ziemię czy zruszoną jeśli chcę przykryć całość cienką warstwą piasku?
Już to opisywałem

zaglądnij tu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=406
ArturW
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 15 kwie 2012, o 08:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Trawa nie kiełkuje

Post »

nie znalazłem tam informacji na temat wagi walca do końcowego ubicia, o której wcześniej pisałeś, że nie może być zbyt duża. Czy walec, który posiadam będzie odpowiedni, czy może zbyt ciężki?
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa nie kiełkuje

Post »

ArturW pisze:nie znalazłem tam informacji na temat wagi walca do końcowego ubicia, o której wcześniej pisałeś, że nie może być zbyt duża. Czy walec, który posiadam będzie odpowiedni, czy może zbyt ciężki?
uwałuj w pierwszej kolejności połową napełnionego walca.
maja poznikać grudy, nierówności etc...
ma być lustro,
tak jak na fotach nacinasz ziemię,
siewnikiem wysypowym siejesz trawę
ręcznie zasypujesz piaskiem,
podlewasz,
czekasz na trawę od 5 do 20dni

7 postów wyżej napisałem:
Celem wałowania jest delikatne wyrównanie wierzchniej warstwy przykrywowej nasion, aby uniknąć bruzd i nierówności, dlatego piasek jako warstwa okrywowa jest lepszy bo go nie wałujemy
ArturW
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 15 kwie 2012, o 08:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Trawa nie kiełkuje

Post »

ok dzięki za pomoc :) największy problem mam z usunięciem kamieni, bo jest ich cala masa... mam nadzieję, że coś z tego będzie ;)

edit: faktycznie pisałeś, że nie wałujemy po sypnięciu piaskiem. mój błąd - zmęczenie materiału na działce ;)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawa nie kiełkuje

Post »

Trzeba poczekać na inny typ pogody, wilgotniejszy.Trawa do kiełkowania potrzebuje bardziej wyrównanej wilgotności powietrza (nie tylko podłoża), zarówno w dzień jak i w nocy.
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa nie kiełkuje

Post »

selli7 pisze:Trzeba poczekać na inny typ pogody, wilgotniejszy.Trawa do kiełkowania potrzebuje bardziej wyrównanej wilgotności powietrza (nie tylko podłoża), zarówno w dzień jak i w nocy.
Pozwolę sobie obalić ową teorię ;)

Silnie wilgotne podłoże plus wysoka temperatura = silne parowanie.
Para wodna to właśnie wilgoć powietrza, o której piszesz.
Mamy ciepłe dnie i chłodne noce, zwróć uwagę że rano trawa jest pokryta rosą.
Jest obecnie przyzwoicie.
Moje obsiane trawniki z początku maja wyglądają już zachęcająco.
Dobrze też wygląda 2 tyg temu wysiany Gold Grass, nie ukrywam, że budzi sensacje.
Firma zaliczyła wpadkę przysyłając mi worek błędnie oklejony, ale koleje wory okazały się,
zgodne z opisem. Mam zawsze zwyczaj przed wysiewem u klienta wykonać test w inspektach,
każdej dostarczanej partii, to mi daje jakiś pogląd na to co będzie dalej, przy okazji sprawdzam sobie reakcje na różne nawozy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”