Zioła w doniczkach!

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
devinette
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 sty 2009, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

sokolica pisze:Ogólnie to chciałam zapytać, które zioła "nie lubią" doniczek? Niestety nie mam działki ani ogrodu, więc nic do gruntu nie przesadzę.
Ja posadziłam wszystkiego bardzo dużo i jakoś sobie wszystko w doniczkach radzi. Nie mam ogrodu podobnie jak Ty, ale świeże zioła uwielbiam. Bardzo się w hodowlę wkręciłam.
Zresztą zapraszam do swojego wątku do obejrzenia :)
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Widziałam, gratuluję, udane uprawy.
Ja nie mam nawet balkonu, więc nieco obawiam się o moje doniczki. Póki co, stoją na wschodnim parapecie, gdzie słoneczko (o ile jest) świeci przynajmniej do południa. Kiełki bazylii mnożą się z godziny na godzinę :D Oby tak dalej.
Nie wiem, jak siać lawendę :oops: Jedna partia nasion w doniczce chłodzi się w lodówce. Czytałam, że musi to potrwać minimum miesiąc. Drugie pod folią w pojemniczku na parapecie. Może powinnam wysiać od razu do ziemi, bez tych wszystkich przygotowań?
devinette
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 sty 2009, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Ja z lawendą nie mam większego doświadczenia. Raz dawno temu wysiałam prosto do doniczki i zostawiłam na parapecie i coś tam wyrosło samo. Niestety potem zaniedbałam ją bardzo i padła. Teraz mam nasiona do skiełkowania na szalce i czekam co z tego wyniknie. Nic specjalnego z nimi nie robiłam ale może coś z tego będzie.
Awatar użytkownika
moniaaaa
100p
100p
Posty: 115
Od: 20 mar 2011, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

sokolica - o swoich doświadczeniach pisałam już w innym wątku. Wysiałam lawendę w kwietniu do doniczki,
nasionka trzymałam pod folią na południowym parapecie - do tej pory nic nie wzeszło. A że bardzo chcę mieć ją
w swoim ogrodzie, pójdę na skróty i kupie sadzonki.
Życzę powodzenia! :D :D :D
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=44719" onclick="window.open(this.href);return false;
Pozdrawiam
Monika!
Awatar użytkownika
Stokrotkania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 3 maja 2011, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Ja 9 dni temu wysiałam prosto do doniczki lawendę i nawet nie przykryłam doniczki folią, tak jak to robiłam z innymi ziołami.
6 dnia lawenda zaczęła kiełkować i na razie ma się dobrze.
Więcej w moim wątku
:arrow: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=32&t=43180
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Ja z kolei nie przykrywam ziół folią. Dbam aby miały dostęp do słoneczka, więc po południu przenoszę doniczki z parapetu wschodniego na zachodni. Póki co, z 6 różnych nasion, 4 wykiełkowały, a to czwarta doba po wysianiu :D Bazylia przerosła moje oczekiwania. Masa malutkich zielonych listeczków. Może uda mi się jutro coś wkleić.
Co do lawendy... Jeśli się nie powiedzie, to czy mogę siać latem następną, czy to nie jest odpowiednia pora?
Stokrotkania, fotorelacja na medal ;:63
Awatar użytkownika
Stokrotkania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 3 maja 2011, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Dziękuję :tan
Nie znam się za bardzo, bo to moje początki, ale wydaje mi się, ze zioła w doniczkach w domu można siać przez cały rok, byle by miały dość światła i ciepło ;)
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Tu moja 5-dniowa bazylia:

[IMG=http://img32.imageshack.us/img32/3226/30052011017.jpg][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us

Dziś padło kilka siewek. Może za mokro...? Kiełki jakby nadgniły. Choć od początku nie podlewam, a jedynie zraszam ziemię.
Awatar użytkownika
Stokrotkania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 3 maja 2011, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Wydaje mi się, że masz za mokro w tej donicy.
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Moje aromatyczne zioła od kilku dni stały się miejscem spotkań wszelkich szkodników z ogrodu... :? Na oregano znalazłam mszyce, na pietruszce chyba przędziorka, na mięcie mszyce i przędziorka, a listki bazylii po prostu coś zjadło (nie całe na szczęście, ale jest sporo nie wygladających apetycznie dziur - winnego nie znalazłam). Powoli "organiczność" ogrodu zaczyna mnie doprowadzać do szału. Od maja chodzę i pryskam. ;:223
Marchisio
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 22 maja 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Mam od dwóch miesięcy bazylię, oregano i miętę zakupione w markecie.
Na początku trzymałem je w pokoju przy oknie i rosły bardzo szybko. Po 2-3 tygodniach dość mocno poobrywałem liście i przestawiłem na południowy balkon (do południa słońce, a później daszek robi mały cień). Przez kolejne 3 tygodnie rosły bardzo ładnie. Niestety ostatnio zaczęły się problemy. Bazylia jako tako jeszcze się trzyma, ale miejscami ma brzydsze liście. Natomiast mięta i oregano mają dużo liści koloru brunatnego :/ A nowo wyrośnięte listki mięty są nieco twarde. Nie wiem co zrobiłem źle. Podlewałem zawsze tak samo, tj. obficie do podstawki prawie codziennie. Jak było chłodniej to co 3 dni. Więc może to wina upałów? Albo jakości tych ziół? Czytałem, że takie zioła z marketu nie postoją dłużej niż parę tygodni. A ja je mam już ponad 2 miesiące.
Aha kilka tygodni temu kupiłem jeszcze pietruszkę z marketu. Niestety zapomniałem ją podlać przez 3 dni i większość liści prawie uschła. Teraz wyrastają nowe łodyżki z listkami. I pietruszka chyba nie lubi tyle wody, co tamte zioła, bo w podstawce zalega już od 4 dni...
Mogę prosić o pomoc? Czy te zioła są jeszcze do odratowania? W jakim miejscu je najlepiej trzymać?
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

sokolica pisze:Tu moja 5-dniowa bazylia:

[IMG=http://img32.imageshack.us/img32/3226/30052011017.jpg][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us

Dziś padło kilka siewek. Może za mokro...? Kiełki jakby nadgniły. Choć od początku nie podlewam, a jedynie zraszam ziemię.
Jestem ciekawa, czy te siewki przetrwały. Nieraz mam ochotę założyć taki ziołowy ogródek na parapecie, ale u mnie nie ma za dużo słońca w mieszkaniu. Okna od wschodu i od północy.
Zastanawiam się, do jakiej ziemi wysiałaś te nasiona. Tak szybko wzeszły mi kiedyś nasiona smagliczki, ale po kilku dniach padło wszystko, bo użyłam ziemi kwiatowej, która jest przeznaczona dla sadzonek, a nasiona i siewki po prostu "spaliła". Mam dziwne przeczucie, że tak mogło być i tym przypadku :wink:
Awatar użytkownika
Stokrotkania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 3 maja 2011, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

rapunzel w takim razie zapraszam do mojego wątku dot. ziół.
Ja również wysiałam nasiona w ziemie uniwersalną ;D
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”