Zioła w doniczkach!

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

ANIU ja zawsze na oko :) ale tata mi powiedział że 1 kg pokrzywy na 10 litrów wody, z młodych pokrzyw tzn nie kwitnacych jeszcze, kilka dni musi to podgnić w cieniu jak będzie śmierdziało i wyglądało jak gnojówka to można tym podlewać, rozcieńczać oczywiście, na mszyce i inne robactwa rozcieńczyć ok 1:20 lepiej bardziej rozcienczyc niz żeby miała popalić gnojówka. A i taka ciekawostka jaką przeczytałam właśnie na ten temat, ja zawsze "na oko" robię i jakoś było okey i rosło wszystko ładnie, nawet opryskiwałam drzewka owocowe tą gnojówką jak pojawiły się mszyce.

"Gnojówka z pokrzywy zwyczajnej zawiera:
-flawonoidy , aminy i histaminę
Gnojówka fermentująca ( 1:10): zwalcza mszyce , przędziorki , miseczniki i tarczniki (stosować przy porażeniu roślin).
Gnojówka przefermentowana (1:10) przy podlewaniu wzmacnia : pomidory , kapustę , selery , ogórki , kwiaty jednoroczne , byliny , róże , krzewy i drzewa owocowe.
UWAGA ! - nie podlewać fasoli , grochu czosnku i cebuli .
Przy porażeniu roślin roślin przez mszyce gnojówką przefermentowaną opryskiwać rośliny roztworem 1:20.
Nierozcieńczoną gnojówką podlewamy kompost - przyśpiesza rozkład masy kompostowej."
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Awatar użytkownika
czarownica00
100p
100p
Posty: 168
Od: 21 lis 2010, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie,Bytków

Mięta w ogrodzie

Post »

Hej, mam pytanko-zakupiłam doniczkową miętę ale chciałabym ją wsadzić do ogródka....kiedy w jakie miejsce i czy warto-bo ponoć się rozrasta...choć w sumie to by mi nie przeszkadzało :wink: Pomożecie :?:
Awatar użytkownika
Eryk-kun
200p
200p
Posty: 208
Od: 25 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Mięta urośnie chyba zawsze... ale dla pewności najlepiej posadzić ją w maju. Jest bardzo ekspansywna - "odradza" się z uciętych kawałków łodygi i przez kłącze. Moja mięta pieprzowa rośnie w ogródku przez cały rok - nie przykrywam jej niczym. W sumie to rośnie jak chwast, ale herbatka ze świeżej mięty jest bardzo dobra :wink:. Można wkopać w ziemię na 20-30 cm "zaporę" przeciw rozrastaniu się mięty, ale trzeba uważać żeby nie wyszła górą. Polecam do ogródka, ponieważ przy kilkunastu minutach poświęconych raz w tygodniu na przycinanie jest bardzo wdzięczną roślinką :). Aha, jeszcze podłoże - nie wymaga żyznej gleby, urośnie nawet na piasku. Nie potrzebuje nawożenia.
"To, że nie mogę zmienić wszystkiego, nie oznacza, że nie powinienem próbować zmienić czegokolwiek".
Awatar użytkownika
czarownica00
100p
100p
Posty: 168
Od: 21 lis 2010, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie,Bytków

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Dzięki Eryku :) Jak ją wsadzę i się zadomowi to niech spokojnie się nawet rozrasta :tan Aż tyle rabat z kwiatami co zamierzała nie uczynię-przy synku to mało prawdopodobne hihi więc mięta może sobie zając odpowiednie miejsce :P
Awatar użytkownika
wilczy_szaniec
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 2 mar 2011, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Mam spory problem z zielnikiem na oknie. wymarzyłam sobie zioła w kuchni w doniczkach, która niestety jest od strony północnej.
Czy wobec tego musze zrezygnować z ziół zupełnie czy może są takie gatunki, które dadzą sobie rade w takich warunkach?

czy jeśli z nasionek wychoduje je na oknie południowym , a potem przeniosę do kuchni , przeżyją? rozważam też opcję przenoszenia doniczek na okna południowe/balkon i wynoszenie je po nachapaniu sie promieni słonecznych na północny parapet . - ale czy ma to sens?

inna kwestia to właśnie zioła na południowy balkon - jakie się będą dobrze czuły w pełnym słońcu?

zioła jakie rozważam to bazylia, tymianek, mięta, melisa, oregano, majeranek, lubczyk, lawenda, szczypiorek, hyzop, pietrucha, rozmaryn, estragon, trybula, szałwia, kolendra i trawa cytrynowa.
które z tych ziół mogą pójść na północne okno w doniczki, a ktróre w skrzynki na południowy balkon?

będę wdzięczna za pomoc!
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

na pewno Ci będą rosły, ale do kiełkowania lepiej pozawijać w folię przeźroczystą, lepiej kiełkują i mają stałą wilgoć, jak wyjdą roślinki to ściągnąć folię. Mi kwiatki różnego rodzaju świetnie rosną na północnych parapetach a mam ich 4 sztuki także całe zastawione parapetami, a szczególnie w tym okresie kładę tam siewki kwiatów, pomidorki nieźle rosną już :) i lawenda, która co prawda siana była w gruncie ale na zimę ją poprzesadzałam w doniczki w domu i swietnie się trzyma i rozkrzewiła, a ta która zimuje w gruncie jest wątła i nie rozgałęziła się, taka jaka była na jesieni jest teraz, mam nadzieję że ruszy na wiosnę gdy ją podetnę. Także śmiało sadz no chyba że nie masz w ogóle okna i światło nie pada :P to już inna bajka
Awatar użytkownika
wilczy_szaniec
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 2 mar 2011, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

no dzięki bardzo za słowa otuchy!

pewnie wszystkich nie posadzę, dlatego muszę jakiejś selekcji dokonać.
czy ktoś wie, które w tych północnych warunkach będą się najlepiej rozwijać?
a które dać na pełne słońce?
anna63
100p
100p
Posty: 193
Od: 23 sty 2011, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk górny

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Z tym słońcem to uważać musisz ,szczególnie bazylia pełnego słońca nie lubi , ale lawenda i rozmaryn owszem ,mięcie i melisie ,majerankowi też na balkonie dobrze będzie ale troszkę zacieniuj. w domu oregano rosnąć powinno i bazylia również ,choć na balkonie byłoby najlepiej tylko musisz trochę cienia zapewnić.Na zimę koniecznie do domu rozmaryn i majeranek ,rosną bez problemu a z rozmarynu piękny krzaczek stworzysz gałązki urywając od dołu.Bazylię i oregano również do domu na zimę choć i tak pewnie zaraz robale się wedrą.Ja bym nie wędrowała z roślinkami ,tylko w jednym miejscu stworzyłabym warunki odpowiednie :D
pozdrawiam Anna

Po prostu mój ogród
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Dostałam zimą taki mini zestaw ziołowy (pietruszka, szczypiorek, bazylia, 3 małe doniczki i 3 krążki torfowe) i lada dzień sie nim zajmę, podobnie jak pozostałymi nasionami ziół, które zakupiłam (oregano, mięta, koperek, lawenda). Powiedzcie mi proszę, jak się takie zioła wysiewa do doniczek. :oops: Czy mam taką paczuszkę wysiać do takiej maluteńkiej doniczki i potem popikować osobno, czy może od razu powinnam siać tak, by było małe zagęszczenie i by nie musieć ich przesadzać? I czy np. wystarczy mi, że z paczuszki wyciągnę np. 5 nasionek i z nich sobie wychoduję dorodne zioła, czy powinnam wysiać wszystko, bo młode kiełki łatwo padają (dodam, że mam już doświadczenie z taką drobnicą jak petunia czy kroplik z nasion, a one potrafią się złamać nawet podczas podlewania delikatnie spryskiwaczem :roll: ). Pytanie może trywialne, ale nie chciałabym po wysianiu wszystkiego naraz później wyrzucać, z braku doniczek...
Awatar użytkownika
terika
50p
50p
Posty: 94
Od: 3 lut 2011, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

A ile tych ziarenek jest w paczce? :) Na Twoim miejscu wysiewałabym po kilkanaście sztuk ziarenek, a jak urosną, to popikowała do innych doniczek/pojemników, aby miały więcej przestrzeni :roll: Pikowanie wzmacnia roślinki, więc nie unikałabym tego. Pamiętaj, że zawsze możesz dosiać ziarenek w późniejszym czasie, jeśli natomiast wysiejesz wszystko od razu - część możesz stracić, choćby przez ten brak doniczek, o którym piszesz. Pamiętaj, że to tylko moja sugestia :wit Pozdrawiam!
Pozdrawiam! Tereska :)
Awatar użytkownika
wilczy_szaniec
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 2 mar 2011, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

zabieram się za wysiew ziół - wysiewam do skrzynek. w niektórych wąkach, oprócz warstwy keramzytu na dnie, zaleca się wyłożenie włókniny.
czy zamiast włókniny mogę użyć czegoś, co mam pod ręką w domu - czystą szmatkę przepuszczającą wodę? :roll:
a może darować sobie tyle zachodu dla nasion i kupić włókninę jak będę pikować do doniczek?
Awatar użytkownika
wilczy_szaniec
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 2 mar 2011, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

a .. coś jeszcze zasiało mi się w głowie.
czytałam gdzies o sterylizacji ziemi w piekarniku. do wysiewu nasion kupiłam: Substranal Natural -gotowe podłoże do siewu i pikowania o pH 5,7- 6,2
1.czy sterylizować taką ziemię?
2.a jak wysterylizowac doniczki?

3. skoro zioła docelowo powinny rosnąć np. w glebie o odczynie zasadowym - to czy ten substrakt należy też lekko zwapnić? czy do kiełkowania może być lekkokwaśny odczyn, a potem przenieśs do gleby zasadowej przy pikowaniu/właściwym wsadzie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”