Estragon (Artemisia dracunculus )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Estragon (Artemisia dracunculus )

Post »

Witam. Czy ktoś wie jak należy postępować z estragonem? Mój ubiegłoroczny krzak ma około metra wysokości, niestety tylko jeden gruby pęd i kilkanaście drobnych gałązek po bokach. Teraz wygląda jakby był całkiem suchy i nie wiem czy nie trzeba go jakoś przyciąć.
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Post »

A tak zapytam z ciekawosci, jaki typ estragonu masz, rosyjski czy niemiecki zwany chyba też francuskim. Być może różnica wzrostu jest wśród typów. Mój rosyjski wypuścił bardzo dużo pędów z ziemi. Ja stare badyle po prostu wycięłam przy ziemi, nowe mają około 10cm. Poczekaj jednak aż ktoś inny sie też wypowie, bo mam estragon dopiero drugi rok i tak trochę postępuję z nim na wyczucie. W każdym razie mój wypuścił dużo pędów to ten stary pęd usunęłam. Poszukaj pod swoim, może tez coś wypuszcza, tylko nie zwróciłaś uwagi.
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7960
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

Milu! Czy Twój estragon jest w ogrodzie czy pod dachem?
Ja mam ten co Agnieszka, przez zimę badyle usychają, potem na wiosnę odbijają nowe pędy od ziemi.Jest on ekspansywny, posadzony wspólnie z innymi ziołami, poprzerastał je, potem nieoczekiwanie wyrósł z kawałków korzeni z przesadzonym oregano.
Pozdrawiam już świątecznie. ;:3 ;:53
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Post »

A tego jaki mam estragon to nie wiem. Resztę nasion oddałam siostrze w zeszłym roku więc już tego nie sprawdzę. Rośnie na dworze. Poczekam może tam coś wyrośnie, ale na razie nic nie widać. Dzięki za odpowiedź.
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Post »

Raz jeszcze dziękuję za odpowiedzi. Jestem przeszczęśliwa bo mój estragon zaczął nieśmiało wychodzić z ziemi. A już się bałam, że mi padł i zostaną mi tylko te suche badyle. Najwidoczniej mam ten sam co wy. Fajnie, bo będzie co dodawać do jedzonka przez całe lato. :)
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3031
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Estragon

Post »

Mogę już posiać nasiona estragonu do skrzynek w szklarni czy jeszcze za wcześnie?
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Estragon

Post »

Coś mi zżera wierzchołki pędów estragonu. Całe czubki zwijają się, szarzeją, na listkach widać kropki i szare i żółtawe. Na wszelki wypadek ścięłam wszystko na jakieś 20 cm od ziemi, nie pryskam niczym, bo to jednak zioła do kuchni, ale bardzo mnie interesuje - co to jest? Co tak lubi estragon, że obejmuje błyskawicznie całe poletko ziół i nic więcej w okolicy ;:24
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
LilaRose
200p
200p
Posty: 385
Od: 22 paź 2009, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Estragon

Post »

To najprawdopodobniej rdza wywołana przez grzyb Puccinia sp. Plantacje traktuje się Miedzianem 50, ale w warunkach domowych...
Ścięcie porażonych części roślin było słusznym krokiem. Przy silnym porażeniu niestety ostateczność- rośliny trzeba usunąć :(
Pozdrawiam- Liliana
Awatar użytkownika
Wiktoria_W
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2365
Od: 21 sty 2011, o 03:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Estragon

Post »

Temat chyba już dawno zapomniany, ale spróbuję tu napisać. Otóż ostatnie kilka dni było cieplejszych i estragon w niezabezpieczonej skrzynce balkonowej zaczął wychodzić z ziemi (podobnie, jak szczypiorek). No i mam kłopot, bo to przecież połowa zimy dopiero i zapowiadają znów chłody. Co z tą skrzynką teraz zrobić? W domu raczej nie mam na nią miejsca, a poza tym jest dużo ciemniej, niż na balkonie :( . Obawiam się, że przez ten falstart roślinki nie dotrwają do wiosny.
Miłego dnia, Wiktoria
Dom w odcieniach zieleni
Poszukuję
Alembik

Re: Estragon

Post »

Wie ktoś może dlaczego estragon nie wschodzi wraz z innymi ziołami? Termin przydatności jeszcze ma, ale nie chce kiełkować. Potrzebuje jakichś specjalnych warunków? np stratyfikacji?
Awatar użytkownika
ninkas
200p
200p
Posty: 346
Od: 23 sty 2011, o 23:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Estragon

Post »

Nie, estragon nie potrzebuje stratyfikacji ani żadnych innych specjalnych warunków. Z tego co pamiętam to mi kiedyś tam skiełkował bez żadnych problemów. Może spróbuj podkiełkować na ręczniku papierowym.
Alicja
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Estragon

Post »

Kiedy nasiona są przechowywane w zbyt wysokiej temperaturze szybciej tracą wigor.
Alembik

Re: Estragon

Post »

Czyli to jest przyczyna. Przechowywałem przez jakiś czas w dość ciepłym miejscu, no nic. Dziękuję za odpowiedź.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”