Wysiew różnych ziół

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Sadzenie różnych ziół

Post »

sosna388 pisze:Trochę sobie nie wyobrażam rzeżuchy na grządce. Niby zgodnie z instrukcją na opakowaniu oczywiście można tak wysiewać, ale ona wyrasta na 3-4cm i jest taka delikatna, jak to wycinać nożyczkami nad ziemią? Chyba wygodniej wysiać w domu na ligninie. Inna sprawa to intensywny zapach
W sklepach można kupić takie ceramiczne podkładki w formie jeży. Są chyba produkcji niemieckiej. Wysiewamy nasionka rzeżuchy i nie ma żadnego zapachu.
maciek_maku
100p
100p
Posty: 117
Od: 24 sie 2009, o 16:05
Lokalizacja: Polska

Nasiona różnych ziół - problemy!

Post »

Dzień dobry wszystkim ogrodnikom
Mam pewien problem z wysiewem nasion różnych gatunków ziół takich jak np. bazylia, melisa, estragon, szałwia, oregano, kocimiętka. Podejmuje próbę siewu już 2 raz i niestety wszystko kończy się fiaskiem. Za pierwszym razem wysiewałem do zwykłej ziemi kwiatowej kupionej w Bricomarche (ziemia uniwersalna kwiatowa firmy GO/ON - zielone opakowanie) - ziemie włożyłem do płaskich tacek (lub takich pudełek przezroczystych z zamykanym wiekiem jak do ciasta) i wysiałem na powierzchnie nasiona - nasiona wcisnąłem w podłoże wyrównując przy okazji glebę małą deską, po czym spryskałem obficie 0,15 % Previcuru (niestety był już z rok przeterminowany :-(. Przykryłem wszystko folią (ewentualnie szczelnie zamknąłem wieko przezroczystego pudełka), po czym wystawiłem na balkon do cieniu i czekałem na wschody (temp w cieniu ok.30 stopni Celsjusza), codziennie wietrząc parę minut. Po paru dniach wzeszła bazylia którą i tak porażają grzyby glebowe powodujące zgorzel, inne nasiona kiełkowały słabo a jak już się pokazały to kiełek zaczął brązowieć (zgorzel) mimo tego że po wschodach zwiększyłem wentylacje, na domiar złego te nasiona które nie wzeszły na powierzchni zaczęły pleśnieć mimo wietrzenia. Wszystko wywaliłem i postanowiłem znów spróbować kupując nowe nasiona, i tym razem tą samą ziemię mieszając z piaskiem w proporcji 2:1, i prażąc w piekarniku w temp ok 120 stopni Celsjusza przez około godzinę, wszystko inne zrobiłem tak samo jak wcześniej tylko wysiałem do pojemników przezroczystych zamykanych przeznaczonych na ciasto, nasiona wysiałem na powierzchnię i spryskałem Previcurem 0,2 % (tym po terminie ważności), zamknąłem szczelnie i czekałem aż wzejdą. Po około 1,5 dnia wzeszła bazylia, a na pozostałych znów zaczęła się pojawiać pleśń więc zacząłem lekko uchylać wieko aby zwiększyć cyrkulacje i spryskując dość często (przy temp 30 stopni wierzch szybko wysychał). Niestety bazylia wzeszła ale znów zaczęła ją porażać zgorzel, kiełki zaczęły brązowieć, te które wykiełkowały przestawały rosnąć pomimo odkażania gleby i mycia opryskiwaczy, tacek itp. Pozostałe nasiona zaczęły też kiełkować po 2 dniach ale zaledwie kilka z mnóstwa nasion które wysiałem, niektóre z nich też zaczęła dopadać zgorzel. Nie wiem w sumie co mam teraz zrobić z tym bo zgorzel niszczy mi nasiona, niektóre w ogóle nie wykiełkowały - czytałem też że po prażeniu gleby powstają toksyczne związki - może to one uniemożliwiają kiełkowanie nasion? Nie wiem w sumie co mam robić?
Z góry dzięki i czekam na rady od osób bardziej doświadczonych w praktyce ode mnie.
Pozdrawiam
Maciek
Awatar użytkownika
iwik
100p
100p
Posty: 132
Od: 2 lip 2015, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świerklany/śląskie

Re: Nasiona różnych ziół - problemy!

Post »

Może za mokro, może za ciepło?
Może poczekaj z wysiewem, aż upały miną. Albo pojemnik ustaw w najchłodniejszym miejscu mieszkania.
Optymalna temperatura do kiełkowania nasion np. bazylii to 20-25°C
Niektóre nasiona potrzebują do kiełkowania ciemności, dlatego trzeba je przykryć warstewką ziemi.
Nie pamiętam czy któreś z wymienionych przez Ciebie ziół potrzebuje światła do kiełkowania...
Inne trzeba wcześniej schłodzić przez kilka dni w lodówce - stratyfikacja. Nie pamiętam czy dotyczy to też ziół. Sprawdź.
Podlej tylko tyle, żeby ziemia była wilgotna, a nie mokra. Ja bym też nie zamykała szczelnie tych pojemników.
Nakryłabym jedynie z góry woreczkiem foliowym, na leżąco, jak kartką papieru.

Może ktoś bardziej doświadczony doradzi Ci coś jeszcze.

Pozdrawiam i powodzenia :)
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Wysiew różnych ziół

Post »

Ziemia kwiatowa jest zbyt bogata do nasion ziół. Lepsza byłaby ogrodowa albo typowa do wysiewu (bardzo lekka). Dlaczego ustawiasz w cieniu nasiona które mają wzejść? Z mojego doświadczenia wynika że powinny stać na słońcu, nie przykrywaj niczym poza ziemią. Podlewaj oszczędnie tzn. dopiero kiedy ziemia obeschnie - previcur jest zbędny :shock: Pojemnik musi mieć odpływ.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”