Trawy mające problemy z zimowaniem

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
Mariusz_S
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 lut 2008, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Trawy mające problemy z zimowaniem

Post »

Przygotowuję opracowanie o trawach "wrażliwszych". jeśli można, prosiłbym o uwagi co do zimowania poniższych :
Ampelodesmos mauritanicus, Arundo donax, Bambusy. Carex brunnea ?Variegata? Carex buchannanii, Carex comans, Carex flagelifera, Carex pendula ?Moonraker?, Carex phyllocephala, Carex phyllocephala ?Sparkler?, Carex testacea, Carex trifida, Carex trifida ?Rekohu Sunrice?, Carex secta, Chionochloa rubra, Cortaderia selloana, Cymbopogon citratus, Cyperus sp., Eragrostis curvula, Eragrostis eloitti, Imperata cylindrica ?Red Baron?, Isolepis cernua, Juncus patens 'Carman's Gray', Miscanthus sinensis var. condensatus ?Cosmopolitan? i ?Cabaret?, Miscanthus nepalensis, Pennisetum alopecuroides var. viridescens? Pennisetum macrourum, Pennisetum orientale, Pennisetum setaceum, Pennisetum villosum, Phaenosperma globosum, Poa labillardieri, Pogonatherum paniceum, Stipa arundinacea, Stipa tenuissima, Uncinia rubra
Mariusz Surowiński
Poradnik o trawach
Awatar użytkownika
bystrzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 551
Od: 26 wrz 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bystra k. Bielska Białej

Re: Trawy mające problemy z zimowaniem

Post »

Z wyżej wymienionych mogę pomóc tylko z dość popularnym bambusem - Fargesia murieliae.
Rosną u mnie (Bystra pod Bielskiem, ogród o wystawie południowej, 480 m. npm) w gruncie dwie kępy (od 6 i 5 lat), obecnie po ok. 150 cm (kupione jaki 20 - 30 cm). Nigdy nie były okrywane. Pod wpływem padającego śniegu same przyginają się do ziemi i pod śniegiem spokojnie zimują - u mnie nie ma bezśnieżnych zim. Ostatnia zima z minimum na poziomie -30 stopni im nie zaszkodziła. Wiosną miewają zmatowiałe, trochę niemrawe liście ale błyskawicznie dochodzą do siebie, jesienią część liści zrzucają i te liście zostawiam im jako ściółkę.
Awatar użytkownika
Mariusz_S
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 lut 2008, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Trawy mające problemy z zimowaniem

Post »

Dziękuję :D
Jak mogę - jeszcze szczegóły - czy rosną w miejscu osłoniętym? I kilka informacji o klimacie Twoich okolic.
U Fargesia sp. zrzucanie około połowy liści jesienią to norma. U mnie jest to samo.
Mariusz Surowiński
Poradnik o trawach
Awatar użytkownika
bystrzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 551
Od: 26 wrz 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bystra k. Bielska Białej

Re: Trawy mające problemy z zimowaniem

Post »

Już uściślam - osłonięte są od zachodu i północy (od północy zaczyna się las, który wchodzi do ogrodu, kiedyś cały teren był zalesiony).
A o klimacie to nie bardzo wiem co jest ważne - zimy śnieżne, śnieg utrzymuje się długo (pierwszy raz w tym roku spadł 21 października, rok temu 15 października, na stałe pojawia się w grudniu i leży do końca marca, czasem połowy kwietnia), bywają mroźne (-30 stopni mamy tak co 5 lat), wiosna jest późno (krokusy kwitną dopiero w kwietniu), w lecie gorących dni (takich po +30 stopni) to bywa 10 - 15. Mikroklimat reguluje las. Wg oficjalnej strony mojej wioski (Bystrej): "Klimat Bystrej zbliżony jest do klimatu górskiego gdzie wraz ze wzrostem wysokości temperatura spada. Silne wiatry zachodnie, zwłaszcza wiosną i jesienią, mają charakter wiatrów halnych. Wpływa to na tworzenie się w Bystrej leczniczego mikroklimatu i to stąd już w II połowie XIX wieku Bystra została znaną miejscowością letniskową." ale to informacje raczej dla gruźlików wybierających się do lokalnego sanatorium :wink:
Awatar użytkownika
artam
1000p
1000p
Posty: 3795
Od: 26 paź 2008, o 00:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Trawy mające problemy z zimowaniem

Post »

I ja pogrzebałam w pamięci i notatkach...Lublin, oj byłeś w Lublinie, to wiesz, jak strefa :wink: , działka nieosłonięta...
Carex testacea, niestety porażka, miałam dwie Orange Sedge i Praire Fire...
Carex flagelifera Coca Cola i Red Roster przezimowały bez problemu...
Carex comans Bronze Form i Frosted Curls bez problemu...Ale u mnie podłoże jest raczej piaszczyste i przepuszczalne, ale ilość śniegu była ogromna i musiały mimo wszystko mieć dużo wilgoci...
Carex buchannanii bez problemu...
Pennisetum vilosum jednoroczna....mimo kopczyka...
Red Baron znakomicie...Bez żadnego okrywania...
A przy okazji zapytam, czy o carex tenuiculmis powinnam się bać?
Awatar użytkownika
Mariusz_S
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 lut 2008, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Trawy mające problemy z zimowaniem

Post »

Dzięki :D . O tej zapomniałem - dopiszę do opracowania. U mnie podmarzła ostatniej zimy.
Jak masz jeszcze coś wrażliwego (lub miałaś) to oczywiście zwracaj mi uwage na braki. Ten tekst będzie czymś w rodzaju ostrzeżenia bo większość tych roślin jest niewątpliwie bardzo atrakcyjna i kusi.
Mariusz Surowiński
Poradnik o trawach
Awatar użytkownika
Greta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 872
Od: 4 mar 2007, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Hamburg/DE

Re: Trawy mające problemy z zimowaniem

Post »

mam pytanie o Dactylis glomerata "variegata" , jakie ma szanse na przezimowanie , u mnie jest trochę cieplej niż w Polsce , ale się o nią martwię ... trawę przycielam i oslonilam stroiszem .
Ogród Grety

pajęcza nić spowita rosą ... powiewający liść na wietrze
Awatar użytkownika
Mariusz_S
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 lut 2008, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Trawy mające problemy z zimowaniem

Post »

Żadnych problemów, okrywanie zbędne.
Mariusz Surowiński
Poradnik o trawach
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Trawy mające problemy z zimowaniem

Post »

artam pisze:Red Baron znakomicie...Bez żadnego okrywania...
?
To ja będę straszna ;-) i powiem, że u kolegi, w miejscu nieosłoniętym, Podkarpacie, przemarzł do cna. Mój zimował w donicy, w nieogrzewanym garażu, bez problemu.
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
Awatar użytkownika
Mariusz_S
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 lut 2008, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Trawy mające problemy z zimowaniem

Post »

dzięki :)
Ja z Imperata nie miałem nigdy problemów ale od czasu do czasu dostaję takie "sygnały". Próbuję znaleźć przyczynę - sadzona była jesienią czy wiosną?
Mariusz Surowiński
Poradnik o trawach
x-p-k
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 3303
Od: 3 sie 2008, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawy mające problemy z zimowaniem

Post »

Mariuszu, ja mam u siebie trzy sztuki 'Red Barona' - każda z nich była sadzona w innym okresie i innych warunkach. Moje doświadczenia z nią wyglądają następująco:
- Pierwsza była posadzona na stanowisku słonecznym w glebie macierzystej, żwirowej ale w tym miejscu z dużą domieszką gliny (bez zaprawiania). Dostała ściółki i nawozu. Sadzona latem. Po pierwszej zimie wyszła bardzo późno i do tego ledwo ledwo (raptem kilka źdźbeł).
- Druga dosadzona do pierwszej, ale tym razem zaprawiłem ziemię torfem. Dosadzona późną wiosną. Rośnie dobrze (ale bez rewelacji), po zimie wychodzi z ziemi późnawo i zawsze jest nieco podniszczona.
- Trzecia została posadzona na stanowisku lekko ocienionym, w przepuszczalnej glebie zaprawionej dobrze rozłożonym kompostem. Rośnie rewelacyjnie, wychodzi po zimie szybciej niż ta opisana wcześniej. Do tego szybko i pięknie się wybarwia. Sadzona wiosną.

Wygląda na to, że imperata najlepiej zimuje w glebie przepuszczalnej i sadzenie wiosenne jest dla niej najkorzystniejsze. Do tego na pewno jest dosyć żarłoczna i ładnie rozrastać będzie się na glebie zasobnej w łatwo przyswajalne składniki odżywcze - ta podsypana kompostem potroiła wielkość kępy w przeciągu roku.
Rolmarket

Re: Trawy mające problemy z zimowaniem

Post »

Wszystko zależy od danego miejsca,u mnie (świętokrzyskie) Red Baron bez przykrycia przemarzłby do cna i straciłbym swój piękny trawnik. Wg mnie okrywanie jest raczej niezbędne aby przetrwać do wiosny.
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Trawy mające problemy z zimowaniem

Post »

Rolmarket pisze:.....u mnie (świętokrzyskie) Red Baron bez przykrycia przemarzłby do cna i straciłbym swój piękny trawnik. ....
Trawnik stworzony z "Red Baron" ??
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”