Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 27  
Autor Wiadomość
Tomek-Warszawa
 Tytuł: Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.
PostNapisane: 29 sie 2012, o 17:06 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Śliczne siewki ;:63 ;:63 . Czy bazylia cynamonowa smakuje jak cynamon?

Rośliny uszlachetnia się przez uprawę, ludzi przez wychowanie.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

_fox_
PostNapisane: 29 sie 2012, o 21:00 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
danutka66 napisał(a):
I tak zrobię,doniczka jak na moje oko jest zbyt mała i ziemia praktycznie w mig wysycha...jutro ją przesadzę.nie naruszając korzeni przecież jej wogóle nie zaszkodzę

Jest inny sposób ;:333 ustawiasz doniczkę w wyższym pojemniku w którym zawsze powinna być woda ko 1 cm, bazylka wypije tyle ile potrzebujem metoda sprawdzona i przy bazylkach przesadzonych z gruntu /przed przymrozkami/ i z bazylkami marketowskimi

Obrazek

danutka66
PostNapisane: 29 sie 2012, o 21:29 
500p
500p

---
Już przesadziłam i ma się dobrze,zastanowiło mnie tylko to stanie w wodzie...
woda w podstawce cały czas?

_fox_
PostNapisane: 29 sie 2012, o 22:13 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Tak :) ona pije tyle, ile potrzebuje, bez szkody dla rośliny. Jak wypije to dolewasz następną.

qwak
PostNapisane: 30 sie 2012, o 21:33 
50p
50p

---
Tomek, bazylia cynamonowa smakuje jak... zwykła bazylia. Za to ten aromat - aż trudno opisać: znacznie "głębszy" od cynamonu, korzenny. Szkoda tylko, że nietrwały.

agata_lodz
PostNapisane: 9 wrz 2012, o 19:53 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Moja bazylia ma już prawie 120 cm i ciągle rośnie. Czy to w ogóle możliwe? Na opakowaniu z nasionami było napisane, że dorasta średnio do 50 cm. Co o tym sądzicie? Nie otruje się tym?

Obrazek

sylwia75
PostNapisane: 16 paź 2012, o 14:22 
200p
200p

---
Agata pierwszy raz widzę takie "drzewo bazyliowe" ;:oj Jak jesteś poczatkującą ogrodniczką to normalnie geniusz! :wink:
A tak serio to jeśli pachnie i smakuje jak bazylia(bo na oko to listki wygladają na bazylię)to się na pewno nie otrujesz,szybciej
zabije cię chemia w produktach niz natura.Uszczykuj czubki,jak wyżej napisano to bedziesz miała ładną i zdrową ozdobę.

danutka66
PostNapisane: 16 paź 2012, o 16:23 
500p
500p

---
Taki okaz jest w stanie urosnąć jedynie w przypadku ,gdy nie jest zbyt często konsumowany.Owszem jest wysoki,ale jego gęstość mizerna.Częste uszczykiwanie bazylii powoduje bowiem jej krzewienie,jest wtedy niska ale obfitująca w mnogość świeżych listków i gałązek

ipako
PostNapisane: 13 lis 2013, o 02:03 
100p
100p

---
Witam.
Na początku sierpnia czyli ok 3miesiące temu posiałam bazylię w doniczce. W swoim czasie ją pikowałam i znalazła się ona w kilku doniczkach. Jedna doniczka jest spora, ma wymiary 15cm na 38cm i stoi na parapecie w kuchni. Odleglość między roślinkami to ok 2cm, ale bywa więcej lub mniej. Zdjęcie z dzisiaj poniżej. Bazylie najwyższe mają trochę powyzej 15cm (widać po przystawionej białej linijce na zdjeciu, ma ona dokładnie 15cm). Bazylia jest od dawna w spożyciu, tzn większe listki palcami obrywam i zużywam. W między czasie raz bazylię przelałam, ziemia miała biały nalot na wierzchu. Zebrałam więc ziemie z wierzchu i wsypałam nową. Teraz rzadziej podlewam i jest już dobrze.
Mimo wszystko bazylia nie wyglada zbyt dobrze. Niektóre listki są brzydkie, podwinięte, nierówne, zeschłe, sine...
Zaczęłam się zastanawiać czy przypadkiem te moje bazylie nie rosną za blisko siebie? Może powinnam porobić większe odległości między nimi, przeżedzić (jokie odległości byłyby dobre? 3-4cm?) Może inna doniczka? Może czymś się zasilić, czym? Jestem początkująca, to moja pierwsza bazylia i pierwszy raz w tym roku zabralam się za uprawe roślinek... robię błędy wiem, ale chciałabym się douczyć i prosze o pomoc.

Czy na razie zaprzestać odrywania listków? W ogóle gdzieś na forum wyczytałam, że powinno się je odcinać nożyczkami przy samej łodydze (nie zostawiając tej małej łodyżki od listka)? Czy faktycznie tak robić?

Prosze raz jeszcze o pomoc, napiszcie co poprawić aby ta bazylia jakoś zrobiła się fajniejsza, dorodniejsza i miała dużo ładnych i smacznych listków.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Comcia
PostNapisane: 13 lis 2013, o 04:39 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
O tej porze bazylia raczej nie będzie grzeszyła urodą ( brak światła ), ale ja widzę też inne problemy.
Wykop kilka z brzegu, zobacz jak rozrośnięty jest system korzeniowy i porozdzielaj rośliny.
Obrywasz starsze listki, nie uszczykiwałaś czubka, więc Twoje bazylie nie są w ogóle rozkrzewione.
Możesz u części bazylii obciąć czubki i ukorzenić w wodzie, będą nowe sadzonki, którym po posadzeniu do ziemi uszczknij czubek, niech się rozkrzewią.

Basia86
PostNapisane: 13 lis 2013, o 10:47 
50p
50p

---
Dokładnie tak jak napisała Comcia. Są wyciągnięte bo mają za mało światła, za gęsto rosną - przynajmniej 2 razy rzadziej powinny. Dodatkowo lepiej by wyglądały gdybyś im obrywała czubki a nie duże liście. To po 1 zmusza roślinę do rozkrzewiania się a po 2 nie pozbawiasz jej 'paneli słonecznych' dzięki którym może przyjąć więcej światła :)

Tak więc możesz je albo rozsadzić rzadziej i od teraz do bieżącego użycia obrywać im czubki albo poucinać całe, ukorzenić, posadzić głębiej i ... też urywać czubki do bieżącego spożycia :) W zasadzie na jedno wychodzi bo jeśli rozsadzając je rzadziej od razu je posadzisz głębiej to dodatkowe korzenie same wyrosną.

Możesz też spróbować je doświetlać np. taką jarzeniówką jak do akwarium.

Powodzenia! :)

ipako
PostNapisane: 13 lis 2013, o 15:02 
100p
100p

---
dziękuje Wam za cenne rady.
Już je troche przeżedziłam, tzn 1/3 wylądowała w innej doniczce (te słabsze, mniejsze). Co prawda po nocy troche zmizerniały niektóre sztuki w obu doniczkach, ale liczę, że jeszcze 'odżyją' :)

Poza tym myślałam zawsze, że właśnie nie można obrywać czubków, a tu taka niespodzianka. Mogłam wcześniej zapytać.
Zastosuje się do rady, że zaczne obrywać do bierzącego użycia czubki, a te starsze listki zostawię.
Jeszcze raz dziękuję, mam nadzieję, ze ta bazylia jeszcze będzie piękna, a już na pewno następne od samego początku dobrze prowadzone.
Jeszcze raz dziękuję!

a zapytam jeszcze, jak chce teraz te górne części bazylii poobcinać aby sie rozkrzewiły to mniej więcej w którym miejscu? same czubeczki czy mogę np z centymetr w tym miejscu gdzie były pierwsze listki? aby właśnie nie były takie wysokie?

Basia86
PostNapisane: 14 lis 2013, o 09:59 
50p
50p

---
ipako napisał(a):
a zapytam jeszcze, jak chce teraz te górne części bazylii poobcinać aby sie rozkrzewiły to mniej więcej w którym miejscu? same czubeczki czy mogę np z centymetr w tym miejscu gdzie były pierwsze listki? aby właśnie nie były takie wysokie?

Wstaw zdjęcie jednej takiej sadzonki i zaznacz na niej o które miejsce Ci chodzi ;) bo obawiam się, że możemy się nie zrozumieć :)

ipako
PostNapisane: 14 lis 2013, o 12:22 
100p
100p

---
posłużę się tym wczesniejszym zdjęciem z linijką.
Czerwoną linią zaznaczyłam na tej pierwszej bazylii to miejsce o które pytam (nad drugimi liśćmi gdyby były) - czy mogę tam obciąć łodyżkę, aby zaczęła ładnie rosnąć.
Niebieską linią zaznaczyłam na drugiej bazylli, tej bardziej z tyłu co rozumiem przez obcięcie czubka - moze to inaczej się robi? mniej ucina?

Obrazek

i jeszcze takie pytanie, jeżeli łodyżka ma oberwane wszystkie liście i jeżeli odetnę czubek obojętnie na jakiej wysokości, ale zostanie sama łodyżka bez zupelnie rzadnego liścia, to czy zacznie rosnąć, czy już zostanie taki sterczący drut... jeżeli zacznie rosnąć i puszczać liście, to czy długo bedzie to trwało?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 374 ]  Idź do strony nr...        1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 27  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: eukomis, Google [Bot], Krzysztof59, wiktor1061 i 38 gości