Bazylia (Ocimum basilicum) wysiew nasion

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Justka
500p
500p
Posty: 822
Od: 26 lip 2010, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Swiętokrzyskie

Re: Bazylia

Post »

Ja póki co jestem posiadaczką nasiom ;:224 zwykłej, czerwonej i cytrynowej. Jutro posieję do doniczek. W prównaiu z tymi pokazanymi tutaj to będzie późno, ale mam nadzieję, że słońce i ciapełko zrobią swoje :D
Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy.
Jose Saramago
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Bazylia

Post »

vitalia60 pisze:Mam pytanko.
Moja bazylia ma już dwa m-ce.Tak teraz wyglada.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/138 ... da759.html

Czy powinnam już ja podskubywac?.jeśli tak,to w jaki sposob i jakie listki?.Te u samej gory?.Prosze o pomoc.Z gory dzxiekuje.
ja bym je jeszcze zostawiła w spokoju... nie rosną do góry, później uszczykujesz wierzchołek. Bazylia rozrośnie się na boki i będziesz miała spory, gęsty krzaczek.
pozdrawiam
Edyta
elifit
50p
50p
Posty: 57
Od: 3 kwie 2011, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Bazylia

Post »

Moja bazylia, uszczykuję ją co jakiś czas i widzę że ładnie się rozrasta. Powiedzcie mi bo mi niektóre łodyżki brązowieją i schną liście. Od czego to? Wiem że mają gęsto ale nie mam na razie jak ich popikować.

Obrazek
vitalia60
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 kwie 2011, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bazylia

Post »

Moze od slonca?
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bazylia

Post »

Parę dni temu wysiałem bazylię do tunelu gdzie mam warzywka dziś zauważyłem że wykiełkowała ;:138
vitalia60
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 kwie 2011, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bazylia

Post »

Gratuluje.Teraz tylko czekac az uzyska odpowiednia wielkosc i zajadac;-)
elifit
50p
50p
Posty: 57
Od: 3 kwie 2011, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Bazylia

Post »

vitalia ja bym powiedziała że od braku słońca.. mają dosyć gęsto.. ciekawe tylko że tylko w jednym miejscu w doniczce mi tak schną. Reszta jest w porządku. Najpierw łodyżka brązowieje od dołu, potem robi się miękka i na końcu liście marnieją.
vitalia60
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 kwie 2011, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bazylia

Post »

Moja bazylia chyba powoli sie przedojrzala,gdyz zaczela kwitnac,(puszczac kwiatki) i listki plowieja,(sa wyblakle),oraz zolkna.To znak ze pora ja zebrac do konca i zasiac nowa????????????????????.
Czy moge zasadzic ziarenka w ta sama doniczke z ziemia w ktorej rosla mi bazylia??.Czy musze skorzystac z nowej ziemi?.
Dziekuje za pomoc.
qba30c
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 kwie 2011, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bazylia

Post »

Zerwij od razu, powinnaś zerwać od razu jak zaczęła kwitnąć, bo wtedy roślina skupia się bardziej na produkcji kwiatów niż na wzmacnianiu liści... jak już wyblakły to nie wiem czy nie jest za poźno, ale zerwij i powąchaj! jeśli pachną, jest ok!
Skorzystaj z nowej ziemi, przeciez tamtej chyba ubylo (korzenie itd?) ;P
vitalia60
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 kwie 2011, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bazylia

Post »

Poobcinalam bazylie.Czesciowo puscila listki.Wciaz pachnie.
Ziemi jest tyle samo.......
Awatar użytkownika
macminer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 31 maja 2011, o 00:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Bazylia

Post »

Od dwóch lat próbuję wyhodować bazylię metodą "okienną" i efekty były mieszane. W tym roku postanowiłem poeksperymentować i króciutko podzielę się tym, co spostrzegłem:

- bazylia nie lubi twardej wody. Niestety w moim mieście woda jest ekstremalnie twarda (czajnik zachodzi kamieniem w przeciągu tygodnia!). Nie jestem pewien, czy problemem jest sam wapń, czy też inne "mikroelementy", w każdym razie po przejściu na podlewanie wodą odstaną, bazylii wyraźnie pomogło - widać to po wielkości i kolorze liści, a także stanie łodygi (wcześniej łodygi były bardzo miękkie, bazylia szybko się kładła, albo wręcz gniły u podstawy)

- bazylia kiełkuje i rośnie przyzwoicie prawie każdą metodą, którą próbowałem - a) bezpośrednio do dużej (docelowej) doniczki na parapecie, b) z nasion do małej doniczki -> siewki/pikowanie -> do miejsca docelowego, c) bezpośrednio do doniczki balkonowej itp. Jednak po pewnym czasie widać różnicę - najzdrowiej wyglądają te, które od razu były posiane (we właściwym momencie) do doniczki na balkonie na nasłonecznionym miejscu. Najgorzej te, które były od razu wysiane do docelowej doniczki. Prawdopodobnie jest kilka powodów - twarda woda, zgnilizna korzeni/łodygi (tuż nad ziemią) i chyba jeszcze jakieś małe muszki, które kręcą się wokół tej docelowej doniczki - podejrzewam, że złożyły w ziemi swoje jajeczka/larwy.

- kierując się poradą znalezioną na jakimś anglojęzycznym forum jedną grupę bazylii posiałem metodą na "butelkę po Coli" - tzn. przeciąłem plastikową butelkę na pół, połówkę z gwintem odwróciłem gwintem do dołu, napełniłem ziemią i posiałem tam bazylię, a drugą połówkę potraktowałem jako zasobnik wody. Bazylia bardzo ładnie wzeszła - dzisiaj (po jakichś 3 tygodniach) ją pikowałem. Przy okazji mogłem zaobserwować rozwój korzeni - bazylia ma dopiero jakieś 2-3 cm wysokości, a korzenie wyszły już przez gwint butelki, czyli "szukając wody" rozwinęły się na ponad 10 cm! Zobaczymy, jak zniosą pikowanie...
daniel m
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 20 cze 2011, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.

Post »

też mam kilkanaście sadzonek bazylii:)
mają od 14 do 43 cm wysokości.
czy to dużo,czy mało jak na sadzonki 1,5-2 miesięczne??
Awatar użytkownika
kwiatulek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 cze 2011, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.

Post »

Moja bazylia wygląda tak. Co dzieje się z listkami?

Obrazek
Pozdrawiam serdecznie, kwiatulek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”