Bazylia (Ocimum basilicum ) zapachowa w polskim klimacie

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
neferett
50p
50p
Posty: 51
Od: 25 mar 2007, o 20:33
Lokalizacja: Poznań

Post »

w zeszłym roku siałam wprost do gruntu bazylie cynamonowa , cytrynowa i czerwona , rośnie bez problemu , zupełnie jak zwykła.

Vader a możesz napisać jakie jeszcze ciekawe odmiany posiadasz ? Wiem , ze jest jeszcze bazylia afrykańska (próbowałam w Egipcie - taka sobie) i bazylia tajska (tej jestem bardzo ciekawa) .
vader
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 lut 2008, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ameryka ->Lublin-> Naaldwijk

Post »

Oczywiście że można bazylie siac do gruntu bezpośrednio. Ale to w 2 poł. maja, można wcześniej ale to już od pogody zależy. Tajską miałem w tamtym roku daje średni plon ale jest bardzo aromatyczna, zamieszczę zdjęcia. Ma anyżowo kamforowo cytrynowy zapach. Może ta bazylia nie wygląda za rewelacyjnie ale poprzedni sezon wegetacyjny nie był najlepszy dla wzrostu. Chociaż po wyizolowaniu olejków eterycznych ich ilośc nie była wcale mniejsza od poprzednich lat. Mogę polecić jeszcze odmianę Sweet i Neapolitana oraz sałatolistna dają duży plon ziela Obrazek Obrazek :D :D :D
Natomiast w tym roku posiałem a dokładnie dziś dwie polskie odmiany Kasie i Walę , oraz odm. czerwoną Chianti, zieloną Genua Star i zwykła. zobaczymy co ten rok przyniesie. Pozdrawiam i powodzenia w uprawie.
Awatar użytkownika
neferett
50p
50p
Posty: 51
Od: 25 mar 2007, o 20:33
Lokalizacja: Poznań

Post »

Czy sałatolistna to bazylia o dużych liściach ? Takiej właśnie poszukuję , jak i tajskiej . Czy byłaby możliwość zakupienia od Pana lub wymiany na inne zioła /warzywa ?
mia63
100p
100p
Posty: 176
Od: 3 gru 2006, o 22:56
Lokalizacja: bytom

Post »

Ta o większych liściach to bazylia gigantea.Niestety już jej nie mam, podzieliłam i wysłałam zainteresowanym.
pozdrawiam serdecznie
Ula R
vader
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 lut 2008, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ameryka ->Lublin-> Naaldwijk

Post »

Witam!Bazylia sałatolistna - O.basilicum va. lactucoefolium - czyli odmiana botaniczna a gigantea to na pewno jeszcze inna odmiana. Niestety nie posiadam w tym roku nasion b. sałatolistnej ani tajskiej. .A co do sałatolistnej to niestety nie wytworzyła nasion, co często sie zdarza w naszych warunkach. Mam nasiona bazylii ale to już raczej mieszańce , bo bardzo łatwo się krzyżują. Tak że z tych nasion mogą wyrosnąć różne odmiany bo było ich 16( posadziłem 16 odmian)
I fotka Sałatolistna
II fotka Sweet
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Mam w ogrodzie piękną bazylię. Tak pięknie się rozrosła. Czy jest szansa, żeby przetrwała zimę porządnie okryta?
vader
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 lut 2008, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ameryka ->Lublin-> Naaldwijk

Post »

Raczej nie jest możliwe przezimowanie bazylii, gdyż w naszym klimacie jest ona rośliną jednoroczną. Bazylia pochodzi z rejonu Indii (klimat gorący bez zim) i niestety w naszym klimacie umiarkowanym nie zimuje, chyba ze posiada się szklarnie ogrzewaną i nie dopuści do spadku temp poniżej 15 - 20 C to wtedy można próbować.
rynio555
50p
50p
Posty: 53
Od: 24 sty 2017, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.

Post »

Przeczytałem cały wątek, szukając informacji, do czego używacie bazylii cynamonowej? Mam taką odmianę i nie wiem, czy też będzie pasować jako dodatek do warzyw?
Pozdrawiam,
Ryszard
kamj
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 25 kwie 2013, o 07:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.

Post »

Cynamonowa raczej do deserów, z pomarańczą się dobrze komponuje...
kamj
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 25 kwie 2013, o 07:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bazylie zapachowe w polskim klimacie

Post »

Ma ktoś zdjęcia Bazyli Neapolitańskiej?
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Bazylia (Ocimum basilicum ) zapachowa w polskim klimacie

Post »

W tym roku wysiałam bazylię waniliową, część nasion, resztę dopiero w kwietniu. W ubiegłym roku uprawiałam bazylię cytrynową, jeszcze wcześniej cynamonową i zwykłą. Mi generalnie bazylia nie smakuje na świeżo. Preferuję suszoną.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”