Żurawka z nasion

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Ann-ka72
1000p
1000p
Posty: 1012
Od: 1 paź 2009, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Żurawka z nasion

Post »

Witajcie. :wit
W ofercie sklepu z nasionami widziałam nasiona żurawki-chyba jeden rodzaj, ale mi to nie przeszkadza. Czy ktoś wie,jak długo się czeka na kwitnącą roślinę? Potrzebuję dużo żurawek na obrzeże rabaty-ze 30 szt,ale kupić- to trochę jak dla mnie drogo, więc pomyślałam o nasionach. Czy ktoś wysiewał takie nasionka? Jakieś są problemy,na co zwracać uwagę ?
Tak samo nasiona host.... nad nimi na razie się zastanawiam,ale może również ktoś podzieliłby sie doświadczeniem w tym zagadnieniu :)

Pozdrawiam. ;:7
Awatar użytkownika
LilaRose
200p
200p
Posty: 385
Od: 22 paź 2009, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Żurawka z nasion

Post »

:wit
Wysiewał, wysiewał :D . Dostałam całą paczuszkę "nasion zbieranych", nie "sklepowych" :wink: . Wysiewałam na wiosnę do skrzynki w ziemię zwyczajną, z ogródka, niczym nie przykrywałam, ale skrzyneczka stała w szklarni. Wschody były szybkie, szacuję je naokoło 90- 95 %. No, busz. I tu uwaga- siewki gdy podrosną, przy 2- 3 liściu trzeba koniecznie przepikować do osobnych doniczek. Duuuuużo lepiej rosną niż te pozostawione bez rozsadzania. Na jesieni część młodych sadzonek wsadziłam do gruntu, część zadołowałam w szklarni(zimnej)- jako awaryjne gdyby te w gruncie jako maleństwa nie przetrwały zimy. Sadzoneczki przezimowały jednak bardzo ładnie, żadna nie wypadła, a ja niczym hurtownik zostałam z całą masą sadzonek, które oczywiście rozeszły się "na pniu".
Hmmm... A wiesz, że zupełnie nie pamiętam czy kwitły one jako roczne, czy dopiero po dwóch latach? ;:24 . Wysiewałam je i sadziłam zanim zaczęła się moda na żurawki i trochę potraktowałam je po macoszemu... A może to tylko skleroza? Dostałam nasiona no i żal było zignorować... :;230
Żurawki, zresztą same z siebie, bardzo ładnie mi się rozsiewają- jest to świetna roślina zadarniająca.
Jeżeli ktoś, tak jak Ty, potrzebuje po prostu żurawek to bardzo polecam wysiew z nasion.



Obrazek


Rzeczone żurawki na drugim planie.
Pozdrawiam- Liliana
Ann-ka72
1000p
1000p
Posty: 1012
Od: 1 paź 2009, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żurawka z nasion

Post »

Dziękuję Lilu za odpowiedź. :)
Na pewno będę pikować, bo tak jak wszystkie roślinki wysiewałam np. jednoroczne, to muszą być pikowane inaczej giną albo bardzo słabo rosną. Pikowanie chyba wzmacnia system korzeniowy.
Fajnie ,że wysiewałaś w skrzynki- przynajmniej wiem,że można i roslinki rosną, bo przyznam się ,że mam mały problem z miejscem na wysiewanie.Tam gdzie mogę cokolwiek wysiać jest cień , no i pies teraz często mi grzebie w ogrodzie....szkoda,żeby mi tak zniszczył siewki. A mam zamiar kupić jeszcze nasionka szałwi omszonej, przetacznika, łubinu,lobelii wysokiej -byliny . Też będę je pewnie siała w skrzynkach.Będzie dużo pracy z pikowaniem i rozsadzaniem,ale przynajmniej większa część roślin sie zachowa.

Również nadmiar jakoś będę pozbywać się, albo wymieniać...bo 100 żurawek to chyba za dużo :;230
Co kwitnięcia, to pewnie na drugi rok po wysianiu, większość bylin tak kwitnie, zresztą żurawki kwitną latem,a o tej porze jak wysiewane wiosna, to one są jeszcze za młode...tak myślę.

Dzięki jeszcze raz. ;:196
Awatar użytkownika
cykada
50p
50p
Posty: 99
Od: 18 lut 2011, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Żurawka z nasion

Post »

Może też spróbuję wysiać.
Trochę mam terenu i drogo by mnie wyniosło kupienie takiej ilości.
Dom z dzieciństwa
Pozdrawiam Monika:)
dalekiport
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1138
Od: 14 gru 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia / Nowe Polaszki
Kontakt:

Re: Żurawka z nasion

Post »

Obrazek
By dalekiport at 2011-08-28

To i ja się skusiłem, świetnie że jest ten post o wysiewie bo zebraliśmy jesienią nasionka z tej odmiany kwitnącej na czerwono
Dziś zapakowałem je do skrzynki z ziemią i czekamy niecierpliwie na efekty
pozdrawiam Artur
dalekiport
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1138
Od: 14 gru 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia / Nowe Polaszki
Kontakt:

Re: Żurawka z nasion

Post »

po ilu dniach należy spodziewać się wschodu roslinek?
szylwester
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 9 kwie 2011, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żurawka z nasion

Post »

Ja również postanowiłem wysiać żurawkę, nasiona zakupiłem w sklepie. Co do wschodów pierwsze były po około tygodniu do dwóch. Na dzień dzisiejszy wygląda jak na zamieszczonym poniżej zdjęciu (siana 05.02.2012). Zastanawia mnie że po takim czasie cały czas jest takie maleństwo i odnosze wrażenie że w ogóle nie rośnie.

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żurawka z nasion

Post »

Z tego co wiem to z nasion rozmnaża się tylko krwistą, gatunek H. sanguinea o liściach zielonych.Inne, o liściach kolorowych przez podział, z sadzonek i in vitro.
Awatar użytkownika
Grzesik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2337
Od: 20 sty 2009, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Żurawka z nasion

Post »

Ja wysiewam nasiona żurawek zebranych w ogrodzie zaraz po zbiorze, szybko kiełkują, pikuję. Do zimy zdążą wykształcić po 3-5 liści. Część zostawiam zadołowanych w ogrodze, a resztę zabieram do domu na parapet (te rosną przez całą zimę). To już mój trzeci rok jak się w to bawię, oczywiście wiadomo, że żurawki odmianowe nie powtarzają cech rodzicielskich, ale zawsze mam nadzieję, że coś ciekawego wyrośnie, taki mały dreszczyk emocji ;) :D

Tak wyglądają na dzień dzisiejszy 'parapetowe' ;)
Obrazek

a tak, te zadołowane na zimę w ogrodzie:
Obrazek

Siejąc zaraz po zbiorze jesteśmy o jeden sezon uprawy do przodu ;)
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Żurawka z nasion

Post »

Aniu pytałaś na początku również o wysiewanie host.Z nimi nie ma zupełnie kłopotu-byle by tylko były żywotne nasiona.Super schodzą we wszystkich pojemnikach,siane płytko,przykryte na czas wschodów folią-najlepiej jak skrzyneczki stoją pod kaloryferem.Potem-gdy pojawią się roślinki, trzyma się je na chłodnym parapecie.Nie należy zbyt mocno podlewać.Gdy mają drugi listek można już pikować-roślinki mają długi korzonek palowy i nie są wiotkie.Nie siać za gęsto.Bardzo fajnie sie pikuje.Ja posiałam 6 stycznia tego roku i mam już czym cieszyć oko.
Halina
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Żurawka z nasion

Post »

Ja wysiewam z nasion żurawkę krwistą. Ładnie wschodzi, ale jest bardzo drobniutka przez długi czas. Wysiewam znacznie później, bo trzymam zasiewy w nieogrzewanym tunelu, do domu nie noszę. Do jesieni osiąga duże rozmiary i zimuje bez problemów. Z obserwacji widzę, że ładnie sama wysiewa sie też żurawka Palace Purple. Jednak z siewu kolor liści jest trochę niewyrównany. Jednak można znaleźć sporo egzemplarzy o ładnym ciemnym odcieniu.
Awatar użytkownika
Grzesik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2337
Od: 20 sty 2009, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Żurawka z nasion

Post »

Dziś na 'spacer' wyszły moje siewki trzymane przez zimę na parapecie (muszę je powoli hartować). Pewnie kolorki im się zmienią, długość dnia robi swoje :wink: I kto powie, że nie warto siać? :wink:

Obrazek
dalekiport
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1138
Od: 14 gru 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia / Nowe Polaszki
Kontakt:

Re: Żurawka z nasion

Post »

A z mojej plantacji lipa w paczkach
ze wszystkich nasion wyrosła jedna roślinka i tez nie wiem czy to nie zaplątany w ziemi chwast
po pikowaniu wygląda tak ? ale czy to żurawka?

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”