Szałwia omszona ( Salvia nemorosa )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
alinaK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1801
Od: 16 lut 2010, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kalwaria zebrzydowska

Re: Szałwia omszona

Post »

a to jej powtórne kwitnienie we wrześniu


Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Szałwia omszona

Post »

Alinko, elegancko utrzymane szałwie omszone, brawo. Mnie w tym roku zupełnie nie wyszło z letnim cięciem- zagapiłam się i nie zakwitły powtórnie. Ale i tak kwitły bardzo długo, chociaż to czysty gatunek, z nasion zebranych z suchej murawy na Kielecczyźnie. Widziałam też odmiany ogrodowe o bardziej zwartym pokroju.
alinaK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1801
Od: 16 lut 2010, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kalwaria zebrzydowska

Re: Szałwia omszona

Post »

Aniu ta rabatka utworzona z 4 krzaczków szałwii więc dlatego takie marne bo intensywnie rozmnożone.gdyby nie to, byłyby te 4 sztuki dużo bujniejsze ale chciałam mieć dużą grupę więc na efekty jeszcze czekam
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Szałwia omszona

Post »

Alinko, widać że młode kępy, ale szybko się rozrosną, będzie wspaniały efekt! Teraz też wyglądają bardzo ładnie.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Szałwia omszona

Post »

Szałwia omszona, zwykły gatunek, jak ma Dawid bardzo się rozsiewa i w porównaniu do jej odmian nie ma zbyt efektownych kwiatostanów.Odmiany mają dłuższe kwiatostany, niektóre nie tworzą nasion i nie ma z nimi kłopotu z rozsiewaniem się.Co kilka lat trzeba tylko wykopać kępę, oddzielić boczne młode odrosty.Po podziale przez jeden sezon jest nieco słabsza, ale już w następnym znów widoczna plama na rabacie :)

Swoje czasem przycinam po kwitnieniu do ziemi, czasem tylko obcinam same kwiatostany.Odmiana o białych kwiatach jest przycinana nisko co roku, gdyż pod koniec kwitnienia między łodygami widać już nowe odrosty.Odrasta i zakwita powtórnie.Fioletowe zachowują się różnie, ale najczęściej obcinam im tylko same kwiatostany, wtedy wypuszczają boczne gałązki i w niewielkim stopniu kwitną powtórnie.Czasem liście po kwitnieniu poraża choroba( a w tym roku coś obżarło), wtedy ścinam.
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szałwia omszona

Post »

W zeszłym roku moja szałwia omszona rozsiała się niemiłosiernie.
Dużo siewek wyplewiłem, bo po co mi tyle tego..

Jedną siewkę posadziłem do doniczki.
Ładnie rosła, ale nie podlałem jej i trochę jej się przyschło, więc przyciąłem ją ostatnio przy ziemi. Zaczęła właśnie odbijać..
Dzisiaj chciałem ją podlać, patrzę, a tam jeden pęd ma dwukolorowe listki :)

Tak to wygląda:
Obrazek

Obrazek

Przed chwilą wyciąłem z mojej szałwii wszystkie zwykłe zielone pędy i teraz wygląda tak:
Obrazek

Obrazek

Teraz tylko pozostaje czekać i patrzeć, czy roślina będzie dalej wypuszczać ciapkowate liście, czy zwykłe zielone..
Jeśli będą ciapkowate, i uda mi się ją rozmnożyć, to będę miał nową szałwię omszoną.

Z tego co się orientuję, to szałwii omszonej o dwukolorowych listkach nie ma?
kattka24
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 506
Od: 3 maja 2010, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żuławy

Re: Szałwia omszona

Post »

Chuchaj na nią :) Jeśli sie utrzyma W przyszłym roku możesz zrobić z niego sadzonkę i obserwować :)
Pozdrawiam, Kaśka
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szałwia omszona

Post »

A na zimę co zrobić?
Bo wiadomo, że zimą straci pędy..

Wiosną jak wybije, to pewnie same zielone pędy wyjdą..

Może na parapecie przetrzymać?

Oby tylko cały czas ciapkowate listki wychodziły..
kattka24
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 506
Od: 3 maja 2010, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żuławy

Re: Szałwia omszona

Post »

Zimowanie jej na parapecie jest zbyt ryzykowane. Ja bym poczekała z dwa tyg i może podrośnie na tyle, że uda się skubnąć sadzonkę. Sadzonkowanie o tej porze niekoniecznie musi się udać, ale takie skubnięcie nie zaszkodzi całości i zawsze będzie już to osobna roślina. A reszta niech zimuje w gruncie, może znów wyrośnie taki pęd.
Pozdrawiam, Kaśka
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szałwia omszona

Post »

Zrobię jak radzisz..
Ale jak się ukorzeni, to przecież na zimowanie w gruncie będzie miała za mało korzeni?
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Szałwia omszona Salvia nemorosa

Post »

Witam , mam w projekcie szałwię omszoną ( 14 szt )- myślę że chodzi o jakąś zwyklą odmianę , czy orientujecie się gdzie internetowo można zakupuić sadzonki i do kiedy można wsadzać do gruntu ? A może ktoś ma do odsprzedania ? Rozumiem że szałwia omszona to nie to samo co lekarska?
duduś
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szałwia omszona Salvia nemorosa

Post »

Szałwia omszona a lekarska to dwa różne gatunki.
Mnie moje szałwie omszone w tym roku zaskoczyły.
Jedna kępa pięknie się rozrosła - będzie burza kwiatów! Dodatkowo zeszłoroczne wiosenne siewki które kwitły już w zeszłym roku w tym mają po kilka par liści :) Muszę je poprzesadzać bo oczywiście wysiały się tam gdzie nie trzeba :wink:
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Szałwia omszona Salvia nemorosa

Post »

Witam, mam pytanko. ;)
Widziałam dziś w sprzedaży sadzonkę szałwii (opisaną jako "bylina, szałwia") sadzonkę o kilku dużych (około 5cm) owalnych liściach pokrytych przemiłym puchatym srebrnym włosiem. To na pewno nie była szałwia omszona (mam na ogródku i to na pewno nie to). Miałam ochotę kupić tą sadzonkę (uwielbiam rośliny o włochatych liściach), ale nie wiedziałam zupełnie co to jest ani co z tego wyrośnie. Czy ktoś na podstawie opisu mógłby mi podpowiedzieć co to za cudo? :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”