Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6  
Autor Wiadomość
SoniaR
 Tytuł: Re: Mieta pieprzowam,m.lekarska (Mentha citrata,M. piperita,M.aquatica) - wymagania,porady pielęgnacyjn
PostNapisane: 24 lut 2016, o 12:22 
50p
50p

1 szt.
Czy mięta spalona słońcem odbije z korzenia? Nie jest zasuszona, ale słońce popaliło listki...

Zobacz profil Wyślij e-mail      

stapeliowaty
 Tytuł: Re: Mieta pieprzowam,m.lekarska (Mentha citrata,M. piperita,M.aquatica) - wymagania,porady pielęgnacyjn
PostNapisane: 24 lut 2016, o 20:38 
100p
100p

1 szt.
Odbije, u mnie na działce mięty rośną jak chwasty :wink:

SoniaR
PostNapisane: 24 lut 2016, o 21:36 
50p
50p

1 szt.
Świetnie :) Ja właśnie takich "chwastowych" roślinek potrzebuję... :P

minohiki
PostNapisane: 25 lut 2016, o 18:41 
50p
50p

---
Rośnie niczym perz, wyrasta w mało spodziewanych miejscach ;:oj - częściej w tych, w których jej nie powinno być. Przerasta pod fundamentami ogrodzeń, pod niezbyt szerokimi chodnikami. A jak nie może przerosnąć pod fundamentem, to rośnie wzdłuż.
Ścinanie - moi zdaniem - tylko przyspiesza rozrost korzeni. Warto ją posadzić w pojemniku - doniczce.
Napar świetnie smakuje z odrobiną miodu.

SoniaR
PostNapisane: 26 lut 2016, o 17:27 
50p
50p

1 szt.
A niech się rozrasta, wolę miętę niż dosłownie puste kawałki ziemi (nawet trawy brak).
Słońce ją powypala latem, to będzie się musiala odradzać.
Rozważam też uprawę pionową, która robi się tutaj popularna, więc wtedy mięta powędrowałaby na "grządki", do pojemniczków.

Polecacie zbierać (do przechowywania) świeżą i suszyć czy zaschnięte listki nie będą złej jakości?

corazonbianco
PostNapisane: 26 lut 2016, o 21:18 
1000p
1000p

1 szt.
Dlaczego brakuje trawy? Jeśli przyczyną jest zbyt sucha, jałowa gleba, to mięta też sobie nie poradzi. Ona lubi wilgoć. Na bardzo suche i narażone na palące słońce tereny będą nadawały się niskie, płożące krzewinki typu tymianek, cząber.

SoniaR
PostNapisane: 26 lut 2016, o 23:29 
50p
50p

1 szt.
Trawy nie ma bo a) sucho b) albo ostre słońce albo szeroki cień wielkich drzew w alei. I to złe i to niedobre.
Na pustych klombach ustawione są donice/wazy z kwiatami, które sobie radzą, ale obok trawa nie narasta.

Jak posadzę tę miętę to chociaż ta bliżej domu będzie podlana. Trochę jej też posadzę przy zraszaczach.
Jeśli mięta przetrwałaby jako korzeń i odbiła jak wrócą deszcze to inna sprawa, może się wysiać szeroko - ale nie wiem czy mogę na to liczyć.

Tam gdzie sobie nie poradzi spróbuję innych "chwaścików" niekoniecznie spozywczych, cebulicę, albo coś innego co przetrwa lato jako "okres spoczynku" i odżyje później.

marysia maria
 Tytuł: Re: Mieta pieprzowam,m.lekarska (Mentha citrata,M. piperita,M.aquatica)- wymagania,porady
PostNapisane: 13 mar 2016, o 21:15 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Cześć, jestem tu nowa i to mój pierwszy post na forum.
Może się przedstawię- jestem Marysia, mam 25 lat i proszę o wyrozumiałość, bo jestem totalną amatorką ;) Mam niewielką działkę w ROD, na której między szklarenką, a siatką od zawsze rośnie mięta. A ja od lat planuje ją rozmnożyć/przesadzić w inne miejsca - przeczytałam, że robi się to w marcu i co rok przegapiam marzec ;) Przeszukałam dziś mnóstwo stron i kilka książek i nigdzie nie mogę znaleźć jasnej odpowiedzi na moje wątpliwości. Mam nadzieję, że ktoś tutaj pomoże mi swoją wiedzą.
Najlepsze informacje jakie znalazłam to:
"Aby założyć plantację należy przygotować matecznik z niewielkiej ilości roślin wcześniej zasadzonych i utrzymywać go w dobrej kondycji (wolny od chwastów).(...)Do kopania sadzonek najlepiej przystąpić wiosną i wówczas rozsadzać je w miejsca stałej plantacji. Do założenia plantacji wykorzystuje się 10-12 cm sadzonki rozłogowo-pędowe (o grubości 3-5 mm, posiadające co najmniej 3 węzły z zaczątkami korzeni)(...)Wysadzanie przeprowadza się wprost do gruntu w następujących terminach: koniec marca, kwiecień, maj lub w terminie jesiennym - sierpnień/wrzesień."*
Ale nadal nie mam pojęcia jak się do tego zabrać i o co w tym wszystkim chodzi ;) Czy ten matecznik, to jest po prostu ta mięta, która od lat rośnie w tym samym miejscu? Czy to coś, co trzeba jakoś specjalnie przygotować? Czy to oznacza, że jeśli nie wykopałam mięty(nie zrobiłam tego matecznika) w zeszłym roku to już za późno?
Niestety moja działkowa wiedza kończy się na baaardzo amatorskim wysiewie i sadzeniu pomidorów ;0

ElciaEl
 Tytuł: Re: Mieta pieprzowam,m.lekarska (Mentha citrata,M. piperita,M.aquatica)- wymagania,porady
PostNapisane: 14 mar 2016, o 00:51 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Naukowe opisy często przerażają fachowym słownictwem, a zazwyczaj da się to powiedzieć prostym językiem. :D
Mam kilka mięt o różnych smakach. Wielokrotnie rozdawałam rodzinie i znajomym ( przez cały okres wegetacji). Ucinałam łopatą kawałki, wydzierałam z ziemi, (splątane, bo dużo czasem było) upychałam w reklamówce i przekazywałam nowemu właścicielowi. Ci pop prostu wsadzali do ziemi. Wszystko się przyjmowało :D
Więc po prosu utnij kawałki kłączy, wykop i przenieś na nowe miejsce. Jesteś skazana na sukces i raczej klęskę urodzaju niż porażkę :twisted:

marysia maria
PostNapisane: 14 mar 2016, o 01:08 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Wow, dziękuję za tak szybką odpowiedź :) a powiedz mi proszę jak sądzisz, lepiej to zrobić teraz(w końcu już jest ten przeklęty marzec;) ) czy jak mięta wzejdzie?
Ciągle się zastanawiam jak mam to robić, kiedy nie widać gdzie ona dokładnie jest? ;)

stapeliowaty
PostNapisane: 14 mar 2016, o 01:34 
100p
100p

1 szt.
Robiłem dosłownie tak samo jak ElciaEl i za każdym razem mięta się przyjmowała. Ja bym poczekał aż wyjdzie z kłączy, wtedy będziesz wiedziała co przesadzasz :wink:

marysia maria
PostNapisane: 14 mar 2016, o 01:56 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Aa, cudownie, dziękuję za wiadomość :)
W takim razie jeszcze trochę poczekam i biorę się za łopatę :)

Wodniczka
PostNapisane: 27 mar 2016, o 17:43 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

więcej niż 1
Mięta to roślina pancerna, przyjmuje się bez żadnych problemów. Ja mam jej kilka gatunków i ciągle wyrzucam kłącza na kompostownik. Najbardziej rozchodzi się między truskawkami.

Aguss85
PostNapisane: 27 mar 2016, o 21:04 
1000p
1000p

więcej niż 1
Ale truskawkom chyba wychodzi na zdrowie takie towarzystwo?:)
Mam miętę wysianą w lutym, ma już kilka centymetrów i stoi w tunelu, myślę że jak nie będzie groźby przymrozków to pod koniec kwietnia posadzę ją do ziemi.

Agnieszka

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 74 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości