Ogródek zielny.

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Ogródek zielny.

Post »

Zamarzyła mi się taka mała część ogrodu zasiedlona tylko przez zioła. Mam tu na myśli: bazylie, tymianek, majeranek, lubczyk, mięte, szałwie itp. Może ma ktoś coś takiego i podzieliłby sie wskazówkami? Nie wiem jakie stanowisko, obszar, ziemia, podlewanie itp.
Każda uwaga mile widziana.

Pozdrawiam.
x-d-a
---
Posty: 7092
Od: 3 sty 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogródek zielny.

Post »

Witaj, ja mam część ogrodu wydzieloną na ziółka. Oddzieliłam ją płotkiem z bukszpanu, żeby pieski nie ganiały. Miejsce jest przez większą część dnia słoneczne, gdyż prawie wszystkie zioła z małymi wyjątkami, lubią słońce.
W moim zielniku rośnie estragon, szałwia, mięta w kilku odmianach, oregano, tymianek, melisa, bazylia, rukola, roszponka, lubczyk i ...już nie pamiętam, ale na pewno jeszcze inne.
Tak wygląda fragmencik:

Obrazek
Awatar użytkownika
Maxymilian
100p
100p
Posty: 110
Od: 24 cze 2008, o 15:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogródek zielny.

Post »

Najlepsze jest stanowisko słoneczne osłonięte od wiatru. Większość ziół nie ma specjalnych wymagań co gleby, rosną zarówno na lekkich, przepuszczalnych gruntach (na takich czują się najlepiej) jak i cięższych.
Jeżeli chodzi o podlewanie... Ja nigdy nie podlewam moich ziół, radzą sobie same :wink: .
Wyjątkiem jest bazylia, która potrzebuje duuuużo wody :? .
I jeżeli mogę Ci doradzić coś w sprawie mięty, przeznacz dla niej najwięcej miejsca ponieważ jest bardzo ekspansywna. Ja swoją uprawiam w kubłach wkopanych w ziemię :D
Awatar użytkownika
Maxymilian
100p
100p
Posty: 110
Od: 24 cze 2008, o 15:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogródek zielny.

Post »

Dala, bardzo łądnie rozplanowany zielnik :D Widzę, że masz oregano 'Aurea', ja nigdzie nie mogę go dostać :(
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Ogródek zielny.

Post »

Ja nie zauważyłam, żęby bazylia potrzebowała dużo wody - przez dwa lata miałam ją na piaszczystej glebie, podlewałam baaardzo rzadko, rosła jak głupia. Potem chciałam jej zapewnić lepsze warunki i przeniosłam na żyźniejszą, wilgotną (nie mokrą) glebę - i tam tak sobie :roll: Teraz znów jest na piaszczystej - co prawda suszy w tym roku (na razie nie ma), ale wydaje mi się, że ona woli lżejsze gleby i nie trzeba się stresować podlewaniem :roll:
Awatar użytkownika
LilaRose
200p
200p
Posty: 385
Od: 22 paź 2009, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ogródek zielny.

Post »

Pozdrawiam- Liliana
Awatar użytkownika
Maxymilian
100p
100p
Posty: 110
Od: 24 cze 2008, o 15:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogródek zielny.

Post »

U mnie bez podlewania zasycha :( może rzeczywiście jest to kwestia gleby :?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”