Rosliny na skarpie

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Gawag
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 16 cze 2010, o 08:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rosliny na skarpie

Post »

jestem nowicjuszem w ogrodnictwie,
chcę obsadzić skarpę roslinami zadarniającymi - jak to wykonać krok po kroku. Obecnie na skarpie jest trawa.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Rosliny na skarpie

Post »

Jeśli skarpa jest nasłoneczniona i gleba niezbyt bogata polecam jałowce plożące. W lekkim półcieniu dadzą sobie radę też irgi płożące. Warunkiem jest oczyszczenie gleby przed sadzeniem z wieloletnich chwastów. Możesz ten utworzyć na niej rabatę z bylin zadarniających (np. skalniak), albo utworzyć rabatę z traw. Możliwości jest wiele. Napisz może jaka tam jest gleba czy duże nachylenie skarpy i na jaki kierunek jest ona wystawiona wtedy łatwiej będzie coś podpowiedzieć
Gawag
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 16 cze 2010, o 08:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rosliny na skarpie

Post »

Skarpa stroma, około 60 st., na wschód, glina. Mysłałam o roslinach skalniakowatych, kobiercowych. Czy muszę maksymalnie likwidować trawę? jest ciężko bo jest nieżle zakorzeniona. Może wystarczy zlikwidowac trawe tylko w miejscu posadzenia rośliny? Jakie rosliny? Czy trawa nie zagłuszy roslin? Jak potem likwidowac trawę? Będę wdzięczna za podpowiedź.
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rosliny na skarpie

Post »

60 stopni to sporo. Glina to nie jest najlepsze podłoże dla większości roślin (wiem, bo męczę się z tym u siebie). Jałowce płożące są fajne, ale mi się nie udały, chyba właśnie ze względu na glebę. Jest wiele bylin zadarniających, ja polecam rojniki i rozchodniki. Są łatwe w uprawie, niewymagające. Nie wiem jak rosłyby na glinie bo u mnie akurat tam, gdzie rosną jest lżejsza ziemia. Jedna zaryzykowałabym. Można spotkać mnóstwo gatunków, odmian praktycznie w każdym centrum ogrodniczym, w każdym prawie sklepie i to w niskich cenach. Innych na razie nie mam ale warto poszukać czegoś pod hasłem "byliny na skalniak".
Gawag
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 16 cze 2010, o 08:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rosliny na skarpie

Post »

Dzięki za pomoc a co zrobić z trawą? wyplewić czy można sadzić w trawie?
Awatar użytkownika
Cebulla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1343
Od: 10 lut 2009, o 22:43
Lokalizacja: prawie Wrocław

Re: Rosliny na skarpie

Post »

Trawa bedzie Ci ciągle wszystko zagłuszać i zarastać, ciężko się kosi między roślinami. Ja na skarpie o podobnym nachyleniu, na bardzo gliniastej ziemi, strona pn-wch posadziłam dąbrówkę rozłogową.

Obrazek

W ciągu roku rozrosła się pokrywając całą skarpę tak gęsto, że żaden chwast się nie przeciśnie. Ślimaki tego nie żrą, nie podlewam, nie nawożę... Ideał na to miejsce
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4631
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Re: Rosliny na skarpie

Post »

Ja mam ciągle przygodę z zadarnieniem skarpy.Na jednej hodowałam rośliny skalniakowe wyglądały cudnie w czasie kwitnienia ale po jakimś czasie zaczęły przerastać perzem, mimo tego że przed posadzeniem skarpę wypryskałam, teraz mam tam posadzone iglaki płożące i jest super, walczę teraz ze skarpą od strony jezdni ale tam jest bardzo uboga gleba i skarpa od strony południowej więc wszystko bardzo wolno rośnie.Posadziłam tam irgi płożące i jak na razie dają sobie dobrze radę.Niestety nie mogę tam wypryskać trawy bo w czasie deszczu skarpa mogłaby się obsuwać a w folię nie chcę inwestować bo mogłaby zmienić właściciela.
Gawag
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 16 cze 2010, o 08:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rosliny na skarpie

Post »

Czyli już wiem, że bez foli się nie obedzie, skarpa jest dosyc rozległa. Czyli krok po kroku, rozłozyc folię, przymocować gwoździami, porobić wglębienia, posadoic roslinę? Czy dobrze myslę? A teraz jakie rośliny posadzić, co najlepiej koło siebie? w jakich odstepach? jaką ziemię dodać do sadzenia? uniwersalną? Skarpa jest po łuku ma ok. 30m długości i około 2m wysokości. Chciałabym żeby było kolorowo. prosze o pomoc.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Rosliny na skarpie

Post »

Do gliniastej ziemi w miejscu sadzenia rośliny dodaje się torf lub piasek, aby ją rozluźnić. Dobrze jest przy ty dodać nawóz naturalny (najlepszy jest kompost, lub obornik sypki). Odległości sadzenia zależą od rośliny na którą się zdecydowałaś. A jeśli chodzi o folię to powinna być prawdopodobnie folia czarna - specjalna do ściółkowania (miękka i cienka).

ps. gwoździe w grunt? :D
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Gawag
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 16 cze 2010, o 08:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rosliny na skarpie

Post »

Myslałam, że gwoździami mocuje sie folię
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Rosliny na skarpie

Post »

Ja bym przysypała ziemią. Jednakże rośliny kobiercowe i folia ściółkująca chyba się wykluczają. Jak miałyby się rozrastać?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”