Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Moje pomarańczowe trytomy przezimowały kiepsko i nie zakwitną. Ale miałam je już kilka lat i były bezproblemowe. Miałam też na skalniaku żółtą odmianę, śliczną i kwitnącą całe lato. Wyglądała jak miniaturka. Ta niestety padła. Szukałam takich małych odmian ale najmniejsze to 60-70cm. Moja rosła najwyżej do
20 Nie była głodna bo zielona i kwitnąca, czemu więc była taka malutka? A może znacie takie małe odmiany?
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1855
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Witam. Kupiłam nasiona tej rośliny, a jutro poczytam wątek. Mam nadzieję, że zachęci mnie do jej uprawiania.

A jednak już dziś przeczytałam i jutro na próbę wysieję 1 opakowanie (kupiłam 2).
Na jakiej głębokości siejecie?, na moim opakowaniu z Legutko pisze, że 1 cm - też taką warstwą ziemi przysypujecie?
Awatar użytkownika
Agrokasia
200p
200p
Posty: 497
Od: 14 kwie 2010, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Jeśli kiedykolwiek wrócę do trytomy, to zakupię kłącze. Nie chciałoby mi się wysiewać i czekać (czasem rok) aż zakwitnie. U mnie wymarzły wszystkie.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1855
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

A ja zaryzykowałam i już mi wschodzi. Czekam czwarty rok, aż zakwitnie mi magnolia to i zaczekam na trytomę :lol: .
Awatar użytkownika
ona1234
200p
200p
Posty: 334
Od: 25 mar 2013, o 16:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łuszczów/Lublin
Kontakt:

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Nina kto nie ryzykuje ten nie ma :)
Ja wysiewałam jako "nie doświadczona" i wyrosła ale kwitła dopiero po dwóch latach ale warto .
Mam kilka sztuk w różnych miejscach.
W tym roku przykryłam warstwą liści i wiaderkiem mam nadzieję że przeżyją , bo w tamtym roku nie okrywałam niczym i niestety kilka padło .
Zapraszam do mojego wątku ogrodowego
Niby nic a tak to się zaczęło
Awatar użytkownika
Brygida608
50p
50p
Posty: 80
Od: 9 sty 2016, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Moje trytomy wysiałam rok temu w styczniu ( wzeszły mi 4 sztuki), do maja hodowałam je w domu na parapecie i na balkonie, potem wsadziłam do gruntu. Miały przez lato niewielki przyrost,oczywiście nie kwitły, ale liście się wzmocniły. Na zimę okryłam. I parę dni temu uchyliłam okrycie i patrzę, że moje trytomy dobrze się mają, są mocno zielone i nie straciły żadnego listka, nie dopadła ich żadna pleśń ani mróz. Jest to rzeczywiście roślina dla ludzi CIERPLIWYCH ;:118 I dlatego daje tak wiele satysfakcji w uprawie. Wczoraj w Brico pokazały się kłącza trytomy. Kupię jedną paczkę- tak dla ciekawości i porównania.
Julia
Maksio79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 24 sie 2016, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Witajcie kochani! Czy może bylibyście tak mili i poradzili kiedy będzie najlepszy okres na odkrycie trytom i przycięcie zniszczonych przez mróz liści? W sumie to raczej powrotu wielkiej zimy być już nie powinno, a może odkrycie przyśpieszyłoby wzrost nowych liści?
wolak345
100p
100p
Posty: 175
Od: 1 cze 2010, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Podkarpacie

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Ja swoim trytomom już pousuwałem przemarznięte liście. Ale okrycie z gałązek świerkowych jeszcze zostawię. Liście uschnięte warto usuwać wcześnie, bo mogą pleśnieć zwłaszcza pod okryciem. Ja zauważyłem, że liście najwcześniej wychodzą w kwietniu więc jest jeszcze trochę czasu.Z odkryciem nie warto jeszcze się spieszyć, mogą być duże nocne przymrozki, które by mogły uszkodzić młode pędy wychylające się z ziemi.
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Trytomę siałam w ubiegłym roku latem pierwszy raz. W tym roku już mi kwitnie. Trochę była przykryta liśćmi z ogrodu. Wiosną jak miały być przymrozki to przykryłam agrowłókniną.

-- 1 lip 2017, o 17:30 --

Obrazek
Awatar użytkownika
Brygida608
50p
50p
Posty: 80
Od: 9 sty 2016, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Piekna trytoma. Moje w tym roku również zakwitły, ale ślimaki dobierają sie do ich łodyg. Jedną zmasakrowały niemiłosiernie.
Julia
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

moja trytoma: :D

Obrazek
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Kwiaty po przekwitnięciu powinny być obcięte? A jeśli chciałabym zebrać siew- jest w takich kuleczkach?
bogdanjan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 lip 2017, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Chcę w tym roku zebrać nasiona trytomy i w związku z tym mam pytania. Te zielone kuleczki to są właśnie te nasiona, czy też nasiona są wewnątrz tych kuleczek? Jedną przekroiłem nożem i są tam wewnątrz takie małe ziarenka - to może to są nasiona? Czy oberwać te kuleczki (nasiona?) teraz jak są zielone i wysuszyć na słońcu, czy czekać aż same "dojrzeją"?
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”