Naparstnica zwyczajna (Digitalis grandiflora )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
niecierpek
100p
100p
Posty: 113
Od: 22 sty 2007, o 10:16
Lokalizacja: małopolska

Naparstnica zwyczajna (Digitalis grandiflora )

Post »

Witajcie,
czy ktoś z Was próbował hodować naparstnicę z nasion? Mam sprzeczne informacje - jest jednoroczna, dwuletnia czy rośnie jak bylina - z roku na rok?
Kiedy siać?
A przede wszystkim - podobno jest trująca - czarownice robiły z niej trutki na niewiernych kochanków :roll:
Zakładając, że nie chcę truć męża, a dzieci są w miarę rozsądne - mogę ją bezpiecznie wysiać?
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Naparstnica występuje w Polsce dziko w trzech odmianach: zwyczajnej, żółtej i purpurowej.

Jest rośliną silnie trującą ale używana jest również do sporządzania leków nasercowych (oczywiście nie sposobami domowymi).
Naparstnica jest byliną, choć w ogrodach uprawiana jest przeważnie jako roślina dwuletnia, ponieważ w następnych latach kwitnie słabiej. Rozmnażamy ją przez siew na rozsadniku. Wysiewamy pod koniec maja lub na początku czerwca. Siewki wymagają pikowania. Następnie sadzimy je na zagonie w rozstawie co 30 cm. Wiosną następnego roku przesadzamy na docelowe miejsca na rabatach kwiatowych.
Naparstnice rosną dobrze na glebach gliniasto-piaszczystych, przepuszczalnych, niezbyt wilgotnych. Stanowiska od słonecznych do lekko zacienionych.
Mietek.
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Dodam jeszcze, że często raz wprowadzona do ogrodu potem z roku na rok rozsiewa się sama, co jest bardzo miłe:) Jest niekłopotliwa w uprawie, a jeśli tylko dzieci nie mają tendencji do pakowania liści do buzi, to nic się nie stanie. Kwiaty są tak piękne, że warto psadizć!

B.
Szpilka
200p
200p
Posty: 208
Od: 11 sty 2007, o 19:14
Lokalizacja: szczecin

Post »

Piękne te naparstnice takie same jak te piękne czarownice, które niewinnie palono na stosach przeważnie przez czyjąś zazdrość :wink:. Moje naparstnice rosną sobie w słońcu i w cieniu. Ślicznie wyglądają w połączeniu z dzwonkami ogrodowymi (białymi i różowymi). Dosadziłam do nich jeszcze malwy. Ciekawe jak to będzie wyglądało?
Pozdrowionka
Awatar użytkownika
Marysia
100p
100p
Posty: 108
Od: 20 sty 2007, o 12:39
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

Ja mam straszny sentyment naparstnicy! Lubię wyszukiwać dawne wierzenia i legendy związane z jakimiś roślinami. A z naparstnicą wiąże się naprawdę wiele. Irlandczycy nazywali ją naparstkami zmarłego (jej sok jest trujący), Anglicy wierzyli, że w lasach, w których w stanie dzikim rosła naparstnica żyją elfy a plamki na jej kwiatach oznaczają miejsca, gdzie elfy przykładały swoje palce, aby ostrzec ludzi przed trucizną. Norwegowie nazywali naparstnicę „lisim dzwonkiem” a legenda głosi, że to złe wróżki obdarowały nią lisa, aby używając kwiatów mógł wyciszyć odgłos stawianych łap podczas polowań (angielska nazwa Naparstnicy to właśnie „foxglove”:).
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Nelu naparstnice sa piękne.
Czy one Ci się wysiewają same
czy roku siejesz nowe?
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

Mariola54 pisze: Czy one Ci się wysiewają same
czy roku siejesz nowe?
Mi się sieją same w setkach, choć staram się usuwać przekwitłe kwiatostany. Siewki trzeba przerywać lub pikować bo wzajemnie się zagłuszają. Jak mają miejsce i żyzną glebę to potrafią przekroczyć nawet ponad dwa metry wysokości. To jeden z podstawowych chwastów :wink: w moim ogrodzie, na szczęście nawet wyrośnięte łatwo się plewią.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Awatar użytkownika
diya3
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 26 sty 2007, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: włocławek

naparstnica

Post »

Marysiu!, piękne te opowieści o naparstnicach, szczególnie te elfy w tle.
ja odkryłam ją całkiem przypadkiem na mojej niedawno kupionej działce i nawet chciałam wyrzucić bo nie kwitło to coś/ zresztą nie miało tam co kwitnąć/, dopiero sąsiadka mnie oświeciła ,że to zakwitnie za rok.No i rzeczywiście -działkę mam dwa lata a naparstnica nie dośc że zakwitła to rozsiała się wokół, przesadziłam część, część rozdałam, a jak byłam na początku stycznia, to piękne, dorodne rośliny juz porosły, może nie zmarzną,


to zdjęcie zrobiłam na początku stycznia/młoda naparstnica z ubiegłorocznego samosiewu
Obrazek
Szpilka
200p
200p
Posty: 208
Od: 11 sty 2007, o 19:14
Lokalizacja: szczecin

Post »

Witaj Marysiu :) Bardzo fajne są te Twoje ciekawostki. Może założysz osobny temat takich opowiadań? Osobiście bardzo lubię takie historyjki :wink:
Pozdrowionka
niecierpek
100p
100p
Posty: 113
Od: 22 sty 2007, o 10:16
Lokalizacja: małopolska

Post »

Szpilko, z dzwonkami i malwami to będzie wyglądało CUDNIE! W stylu Gertrudy Jekyll, tak sądzę, to znaczy starodawnie, angielsko, elfio i...z lekką nutką feminizmu :roll:

Koniecznie wysiewam naparstnice, do niej jeszcze lubczyk - żeby się w razie niewierności małżonka ubezpieczać na dwa fronty :wink:

Wszystkie prawdziwe czarownice liczą wiosnę od jutra - tak wynika z celtyckiego kalendarza (chociaż za oknem tego nie widać)...
Szpilka
200p
200p
Posty: 208
Od: 11 sty 2007, o 19:14
Lokalizacja: szczecin

Post »

Dobry pomysł z tym lubczykiem, muszę go kupić. Lepiej być zabezpieczoną na wszelki wypadek. Ten temat był w Złotopolskich :lol: Naparstnice są naprawdę bardzo wdzięczne, aby do wiosny :wink:
Pozdrowionka
Awatar użytkownika
Marysia
100p
100p
Posty: 108
Od: 20 sty 2007, o 12:39
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

Szpilka pisze:Witaj Marysiu :) Bardzo fajne są te Twoje ciekawostki. Może założysz osobny temat takich opowiadań? Osobiście bardzo lubię takie historyjki :wink:
Zainspirowana przez Szpilkę, zapraszam wszystkie czarownice... i nie tylko do nowego tematu:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=3575
;:15
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Przewracanie się naparstic

Post »

Co powoduje przeracanie się naparstnic i czy ktoś wie jak temu zaradzić?
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”