Rozwar wielkokwiatowy (Platycodon )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
anita-maria
50p
50p
Posty: 63
Od: 5 mar 2010, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Rozwar wielkokwiatowy (Platycodon )

Post »

Kupiłam w sklepie wysyłkowym rozwar.Na zdjęciu wyglądał pięknie i zapewne taki kiedyś będzie.Domyślacie się jaką miałam minę gdy roślinki do mnie dotarły?Moim oczom ukazały się doniczki z ziemią :shock: Delikatnie pogrzebałam w jednej z nich i dokopałam się do czegoś,jakby bulwy.W drugiej doniczce ta bulwa jest równo z ziemią.Nie ma listków,żadnych oznak życia.Poszperałam w internecie i wydaje się,że tak może być,bo rozwar dość późno rozpoczyna wegetację.
Mam jednak wątpliwość.Jak powinna być posadzona ta bulwa?I kiedy to zrobić?Teraz,czy czekać aż roślinka zacznie puszczać listki.Tylko kiedy to nastąpi... Proszę o rady,potrzebuj ich jak powietrza!!!!!!!!
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

Posadź teraz na taką głębokość by wierzch ziemi w doniczce był równo z gruntem.Rozwar ma ciemne pączki odnawiające, więc łatwo go wiosna przeoczyć gdyż zlewa się z ziemią.Najlepiej sobie oznaczyć miejsce by nie uszkodzić.Z rozwarem różnie bywa, najlepiej mi rośnie taki zwyczajny ,wysoki rozmnożony z nasion.Te niskie kupowane w czasie kwitnienia często mi na wiosnę nie odbijały, szczególnie białe i różowe.Trzeba go sadzić w miejscach z przepuszczalna nie za ciężką glebą.No i tam gdzie nie grasują nornice, gdyż smakują im jego mięsiste korzenie.
Awatar użytkownika
asiula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1749
Od: 27 mar 2008, o 10:18
Lokalizacja: mazury

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

ja wczoraj przez przypadek wykopałam swojego różowego przy pieleniu :oops: ale zaraz wsadziłam go z powrotem. było już widać na nim malutkie ciemne oczka :)
anita-maria
50p
50p
Posty: 63
Od: 5 mar 2010, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

Tylko że w jednej doniczce bulwa jest zakryta ok.2 cm ziemi,a w drugiej jest na wierzchu,tzn.równo z ziemią,tak ze widać czubek bulwy(jest biała).Więc ostatecznie jak mam posadzić?
To jest rozwar biały,ma dorastać do 40-50 cm.Przynajmniej tak podano w katalogu Florexpolu,bo tam kupiłam roślinki.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

Musi być czubek kłącza przykryty ok.2cm.warstwą ziemi.
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

Anita, czy będziesz swój rozwar uprawiać w doniczce? Z moich doświadczeń wynika, że nie lubi on, gdy mu się grzebie przy korzeniach. Dochowałam się w gruncie dużej kępy białego rozwaru - widok był imponujący - ale 2 lata temu uszczknęłam kawałek karpy na wymianę za niebieski. Teraz ten biały zmarniał, nie kwitł i w ogóle wegetował. Niebieski chyba już się zadomowił, posadziłam go jednak trochę za blisko płotu i boję się go przesadzać, żeby nie chorował. Może ten biały też już zacznie zachowywać się normalnie, 2 lata fochów wystarczy.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
anita-maria
50p
50p
Posty: 63
Od: 5 mar 2010, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

Rozwar powędruje do ogródka.Na razie jest w doniczce,czeka na swoje miejsce.
Wiem,że niektóre rośliny obrażają się nawet na bardzo długo,więc starałam się delikatnie sprawdzić,co w doniczce siedzi.
Ale nie wiedziałam,że to tak kapryśna roślinka :roll:
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

Jestem w szoku! :shock: Rozwary wyszły. W zeszłym roku dostałam z jakiejś okazji biały i fioletowy. Wsadziłam do ziemi, bo wszystko wsadzam. W ogóle nie przypuszczałam, że te rośliny mogą przetrwać zimę. No i trafiłam na ten wątek. Pobiegłam do ogrodu i ... są. Obydwa!
Faktycznie ciężko je zauważyć jak są malutkie, oznaczyłam czym prędzej etykietami.
Obrazek
tu fioletowy, jakiś taki całkiem spory :D

Obrazek
a tu biały - to te fioletowe żółwiki w środku zdjęcia. Lupa by się przydała, ale zdjęcie się powiększa. Znaleziony tylko dzięki opisowi znalezionemu w tym wątku. Spokojnie mogłam go podeptać czy przekopać. Jakiś horror, jak trzeba uważać w ogrodzie ;:108

I dementuję, że rozwary są "trudne". Jak u mnie wyszły, to wyjdą u każdego.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

Mój też jest :tan , choć w zeszłym roku podżarły go nornice i przesadzając 'okrojone' prawie spisałam go na straty.Te zwierzątka kochają jeść jego mięsiste korzenie.Jeden wysoki rosnący w towarzystwie róż już kiedyś straciłam w ten sposób.
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

Sprawdzałam dzisiaj - moje jeszcze śpią. Pewnie czekają na deszcz.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
anita-maria
50p
50p
Posty: 63
Od: 5 mar 2010, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

Ufff............Kamień spadł mi z serca!Moje też nie dają jeszcze znaku życia,choć podlewam je codziennie.Chyba jakieś zapóźnione,niestety :(
anita-maria
50p
50p
Posty: 63
Od: 5 mar 2010, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

Dalej nic nie widać :( Trochę mnie to martwi.W ubiegłą sobotę byłam w centrum ogrodniczym i tam były rozwary już takie fajne,podrośnięte. A u was?
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozwar-co z nim zrobić?

Post »

U mnie już wszystkie powyłaziły ;:138 Mają jakieś 6 cm :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”