Dereń kanadyjski z nasion.

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Dereń kanadyjski z nasion.

Post »

Próbował ktoś uzyskać sadzonki tej bardzo ładnej krzewinki z nasion?Na allegro są do kupienia 2-letnie sadzonki ale zbyt drogo moim zdaniem - po 22zł. Jeśli miałbym kupować to minimum 5 aby szybko rozrosły się na dużej powierzchni.Szkoda mi tracić na to tyle kasy- 110+15 za wysyłkę. Są też do kupienia nasiona - 5 sztuk za 2,5zł :). Jeśli komuś się udało wyhodować z nasion tego derenia to chciałbym wiedzieć -
-dużo nasion wykiełkowuje - średnio ile na 5?
-po jakim czasie od wysiania uzyskujemy sadzonkę odpowiednią do zagruntowania?
-są kłopotliwe w utrzymywaniu sadzonki tego derenia ?
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Dereń kanadyjski z nasion.

Post »

Bartoszu też polowałam cały zeszły rok na tego derenia... z nasionami jest problem, dostałam sporo nasion, ale wykiełkowało mi tylko jedno, a sadzonka nie przeżyła...
niestety ten dereń jest drogi, wolno rośnie i ciężko go dostać...
gdyby udało ci się kupić taniej sadzonki lub gdybyś dostał nasiona które wykiełkują - daj znać gdzie dokonałeś zakupu ! będę bardzo wdzięczna :)
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Dereń kanadyjski z nasion.

Post »

Już zakupiłem 20 nasion. Dam znać ile wykiełkuje :)
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Dereń kanadyjski z nasion.

Post »

Pomóżcie mi wyhodować tego derenia z nasion,które już otrzymałem. Nie mam pojęcia o prawidłowym postępowaniu z nasionami tak aby otrzymać sadzonki.
Zamieszczę tu pierwsze zdanie z instrukcji dołączonej do nasion.

"Nasiona moczyć w wodzie przez 24 godziny. Następnie stratyfikować w temperaturze 0-3 C przez 30
dni. Po stratyfikacji nasiona zalać gorącą wodą (60-70 C) na 1 godzinę.........." dalej już rozumiem

Czym jest ta stratyfikacja.Czy mam je na 30dni umieścić w lodówce a jeśli tak to mogą być umieszczone np na spodeczku ?
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Dereń kanadyjski z nasion.

Post »

Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Dereń kanadyjski z nasion.

Post »

Czy po namoczeniu umieścić je w spodeczku na warstwie piasku ? Zakupiłem 20 nasion i chciałbym przynajmniej 5 sadzonek uzyskać.W instrukcji pisze ,że 1-roczne siewki nadają się już do wysadzenia.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dereń kanadyjski z nasion.

Post »

Widziałam w zeszłym sezonie sporo sadzonek tego derenia w szkółce, ale wahałam się z zakupem.Powiedziano mi, że ta roślina preferuje lekkie, kwaśne gleby 'typu leśnego', półcień pod drzewami. Jak nie ma się takiej na działce to roślina nie będzie rosła, a może nawet zanikać'.Może ktoś ma jednak wbrew temu inne doświadczenia?
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Dereń kanadyjski z nasion.

Post »

Dokładnie to samo wyczytałem na kilku stronach. Ja jednak mam działkę na skraju lasu i blisko do torfowiska więc przygotowanie takiej gleby nie stanowi dla mnie problemu :) .Już mam w wielu miejscach taką glebę - tam gdzie rosną kwaśnolubne krzaki - hortensja,kielichowiec,enkiant i właśnie pomiedzy nimi mam zamiar wysadzić tego derenia.
Napisze mi ktoś w końcu jak mam postąpić z tymi nasionami ?
Awatar użytkownika
Grandiflora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 823
Od: 21 paź 2008, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dereń kanadyjski z nasion.

Post »

Tu masz na temat siewu C.canadensis http://www.plantexplorers.com/twiningvi ... cts_id/749
pozdrawiam , Lucyna
w ogrodzie , w domu
moje róże
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Dereń kanadyjski z nasion.

Post »

selli7 pisze:Widziałam w zeszłym sezonie sporo sadzonek tego derenia w szkółce, ale wahałam się z zakupem.Powiedziano mi, że ta roślina preferuje lekkie, kwaśne gleby 'typu leśnego', półcień pod drzewami. Jak nie ma się takiej na działce to roślina nie będzie rosła, a może nawet zanikać'.Może ktoś ma jednak wbrew temu inne doświadczenia?
No ja mam chyba właśnie takie doświadczenie :?
Posadziłam w zeszłym roku jedna sadzonke derenia kanadynskiego, jakimś cudem kupioną w ogrodniczym i po zimie w mojej dość mokrej glebie wygląda naprawdę nieciekawie...
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
Awatar użytkownika
Grandiflora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 823
Od: 21 paź 2008, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dereń kanadyjski z nasion.

Post »

Moj dereń po zimie,rozrasta sie bardzo,niestety nie chce kwitnąć

Obrazek
pozdrawiam , Lucyna
w ogrodzie , w domu
moje róże
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Dereń kanadyjski z nasion.

Post »

czy ktoś ma doświadczenie w uprawie derenia kanadyjskiego ? mój dereń kanadyjski rośnie ( wegetuje ) na kwaśnej glebie w półcieniu pod drzewami iglastymi. Po zimie udaje mu się odbić od korzenia - kępka z roku na rok robi się coraz mniejsza :cry:
informacje w necie o uprawie derenia starałam się zastosować ale on nie ma chęci rosnąć :?
pozdrawiam
Edyta
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Dereń kanadyjski z nasion.

Post »

W zeszłym roku wysadziłem dwie spore sadzonki i zapewniłem im teoretycznie idealne warunki - półcień
i kwaśna,lekka próchniczna gleba. Mimo tego szybko zaczęły marnieć i w tym roku już wyszły ale też jako znacznie mniejsze kępki i w niezbyt dobrym stanie są. Bardzo ładna roślinka ale również przy tym bardzo wybredna i kłopotliwa w uprawie. Ten dereń ładnie rośnie chyba tylko w lasach Kanady. Mam zamiar zastąpić go inną również bardzo ładną roślinką z kanadyjskich lasów - trójlist biały( Trillium grandiflorum) .
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”