Bazylia (Ocimum basilicum) uprawa

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
s0nata
50p
50p
Posty: 93
Od: 14 cze 2013, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Bazylia - uprawa

Post »

A w którym momencie zacząć uszczykiwać wierzchołki tzn u jakich dużych roślinek :) ?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Obrazek

Na razie rośnie bezproblemowo. Dzięki punktowemu wysiewowi podkiełkowanych nasion nie muszę się bawić w pikowanie malutkich siewek.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Ja dopiero trzy dni temu wysiałem moje bazylie. :oops: Nasion na ten rok nie miałem,ale dzięki sympatycznej,życzliwiej forumce ;:180 wysiałem w tym roku takie odmiany:
-zielona zwykła
-czerwona
-Blue Spice
-Piccolino (drobnolistna)
-karbowana kędzierzawa
-cytrynowa
Po trzech dniach przebywania w szklarnce gdzie temperatury,szczególnie nocami nie są rewelacyjne pierwsze zaczynają wschodzić. ;:333

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Bazylia blue spice, fioletowa piękność ;:215, ale się naszukałam tej odmiany, ale nigdzie w sklepach nie widziałam. Bardzo chciałabym ją zobaczyć na innych zdjęciach niż tylko na etykietce (gdzie wszystko wygląda inaczej), mam nadzieję że załapie się u Ciebie w sezonie na jakieś zdjęcie.
A może nasionka po sezonie będziesz zbierał? ;:224
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Witam,
czy ktoś uprawiał "Bazylia święta ? Ocimum sanctum Linne" ? kupiłam nasiona u L...ki, i zastanawiam się czy to rzeczywiście
bazylia ?
pozdrawiam
Edyta
Awatar użytkownika
mamaAmelka
200p
200p
Posty: 402
Od: 26 mar 2017, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rumia, pomorskie

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Witajcie :wit
po raz pierwszy posiałam bazylię :) Na początek mix, na opakowaniu nie ma info jakie odmiany (na zdjęciu 'zwykła', fioletowa i jakaś kędzierzawa). Wzeszła bardzo ładnie i zaczynają pokazywać się listki właściwe. Na niektórych zielonych listkach są fioletowe plamki. Potem skusiłam się na cynamonową i ta pokazała się kilka dni temu. Wysiałam również cytrynową (24.03), ale dopiero dziś zauważyłam, że nasiona mają termin do lutego tego roku. Kupiłam je tydzień temu w centrum ogrodniczym i zastanawiam się czy ich nie reklamować. Jak długo czekać czy nasionka w ogóle wykiełkują?
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Skoro mówisz Agnieszko że to fioletowa piękność a ty lubisz fiolety to nasiona zbiorę. :) A w sezonie na pewno pokaże jak rośnie. ;:108
Amelko myślę że jak to jest tak krótki czas po terminie to nie będziesz miała problemu ze wschodami a w zależności od odmiany nasiona wschodzą już od trzech dni przy odmianie zwykłej - zielonej do max. myślę tygodnia w zależności od warunków cieplnych. ;:108
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Chciałabym spróbować różnych odmian, ale nie chcę kupować tylu opakowań. czy ktoś próbował mixu jakiejś firmy i jak to jest z wysiewaniem takowego. Trzeba wysiać wszystko żeby trafić na wszystkie zawarte tam odmiany?
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
mamaAmelka
200p
200p
Posty: 402
Od: 26 mar 2017, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rumia, pomorskie

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Faworyt pisze: Amelko myślę że jak to jest tak krótki czas po terminie to nie będziesz miała problemu ze wschodami a w zależności od odmiany nasiona wschodzą już od trzech dni przy odmianie zwykłej - zielonej do max. myślę tygodnia w zależności od warunków cieplnych. ;:108
No to czekam :D Przy okazji dałam kilka nasionek na wilgotny wacik, pod folię i zobaczę czy coś z tego będzie :)
s0nata
50p
50p
Posty: 93
Od: 14 cze 2013, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Osmielę się ponowic pytanie :) Kiedy należy zacząć uszczykiwać wierzchołki bazylii żeby się rozrosła? Dziękuję bardzo za info :)
Awatar użytkownika
panidora
50p
50p
Posty: 54
Od: 7 mar 2016, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Bazylia - uprawa

Post »

vanilia pisze:Chciałabym spróbować różnych odmian, ale nie chcę kupować tylu opakowań. czy ktoś próbował mixu jakiejś firmy i jak to jest z wysiewaniem takowego. Trzeba wysiać wszystko żeby trafić na wszystkie zawarte tam odmiany?
Ja kupiłam mix bazylii, wysiałam, jak na razie wschodzą mi wszystkie jednakowe, wygląda na to, że to ta najzwyklejsza. Jeszcze czekam, nie wysiałam całego opakowania, chcę spróbować resztę wysiać bezpośrednio do gruntu, ale w późniejszym terminie.
Dorota
Awatar użytkownika
mamaAmelka
200p
200p
Posty: 402
Od: 26 mar 2017, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rumia, pomorskie

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Vanilia,
Mam wysiany mix bazylii z nasion otoczkowanych. Ładnie wschodzą i od razu widać u nich kolor fioletowy czy zielony. Wszystkie nasiona były w białej otoczce, więc nie wiedziałam, którą odmianę wysiewam.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bazylia - uprawa

Post »

s0nata pisze:Osmielę się ponowic pytanie :) Kiedy należy zacząć uszczykiwać wierzchołki bazylii żeby się rozrosła? Dziękuję bardzo za info :)
Nie jestem pewna, ale wydaje mi się że bazylia musiałaby mieć co najmniej 3-4 pary liści, no bo przecież nie urwiesz jej jedynej pary ;) Również, jeśli nie będą rosły w zbyt dużym zagęszczeniu, mogą zacząć się same rozkrzewiać puszczając wilki z kątów liści, wówczas uszczykujesz główny pęd nad takim rozgałęzieniem.
Moje bazylie cynamonowa, tajska, fioletowa i sałatowa mają dopiero po jednej parze liści właściwych, najszybsze pomalutku zaczynaja wypuszczać drugą. Bazylie zwyczajna, Minette i Piccolino wschodzą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”