Jak zregenerować trawnik

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
MK-P
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 paź 2012, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak zregenerować trawnik

Post »

Mam prośbę do Ogród2000 o wskazówki jak można zregenerować trawnik.
Gleba Kwaśna, VI klasa, piaski, piaski pylaste.teren otwarty, generalnie brak cienia teren nie osłonięty - silne wiatry.
Trawnik założony w 2003 na podłożu na którym wcześniej rosło żyto. Posiana trawa victoria-najtańsza dostępna w owym czasie w markecie ogrodowym. Teren trawnika ok. 2000m
Założony system podlewania od 4 lat. Trawa do lipca jest ładna gęsta, później zaczyna być rzadka, przerastają chwasty (jastrzębiec), zbija się w kępki.
Nawożenie: saletrzak i polifoska na wiosnę, saletrzak do połowy czerwca. Nie stosowałam oprysków. Regularne koszenie. Zima rozrzucany kompost.

W tym roku 2 krotnie dosiewałam, trawa sahara i trawa z Ilawy regeneracja.
Na jesień pierwszy raz zrobiona wertykulacja. Wcześniej koszenie bez kosza, a więc sporo siana.

Ze względu na koszty nie wymienię podłoża.

Moje pytanie- jaką trawa powinnam dosiewać, jakie nawozy (yara?) stosować, jak często stosować i jak często wertykulować. Gleba sucha i zbita.
Nie oczekuję cudów, chciałabym móc utrzymać dłużej ładny trawnik jaki mamy na wiosnę.
Z góry dziękuje za wskazówki.
MKP
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Jak zregenerować trawnik

Post »

Jak mogę się wtrącić z swoimi groszami.
Wiosną nawozy ok. Zimą nie stosowałbym kompostu bo dajesz automatycznie azot czego nie powinno się robić.
Nawozy aby trawnik wytrzymał suszę pomyśl o większej dawce Mg oraz wiosną i jesienią też stosuj nawozy PK tak by zwiększać rozrost systemu korzeniowego - by korzenie głębiej się wgryzały w glebę co pozwoli latem uniknąć strat dużych w trawniku i z systemu korzeniowego odrośnie trawa.

Nasiona traw siej w większej mierze kostrzewy owcze i trzcinowata, zwykła czerwona też może być. Rajgrasu troszkę mniej bo on lubi większe ilości wody.

Tyle ode mnie :D
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zregenerować trawnik

Post »

gemciu83
Zimą nie stosowałbym kompostu bo dajesz automatycznie azot czego nie powinno się robić.
W kompoście jest potas, który jest potrzebny, a nie podajemy z zupełnie innych powodów niż azot,
musisz jeszcze trochę poczytać, bo wiesz, że dzwoni ale nie wiesz gdzie.
Nawozy aby trawnik wytrzymał suszę pomyśl o większej dawce Mg
Wytłumacz mi w czym Mg pomaga trawie w czasie suszy?
Jak sądzę popełniłeś jakiś czeski błąd.
oraz wiosną i jesienią też stosuj nawozy PK tak by zwiększać rozrost systemu korzeniowego - by korzenie głębiej się wgryzały w glebę co pozwoli latem uniknąć strat dużych w trawniku i z systemu korzeniowego odrośnie trawa.
PK nie zwiększy długości korzenia, K może go wzmocnić.
Wydłużenie korzeni osiągamy przez aerację - nie mylić z wertykulacją.

Nasiona traw siej w większej mierze kostrzewy owcze i trzcinowata, zwykła czerwona też może być. Rajgrasu troszkę mniej bo on lubi większe ilości wody.
Co to za gatunek trawy - kostrzewa trzcinowata? jest trzcinowa, nie ma tez kostrzewy zwykłej czerwonej są konkretne gatunki np. Wilma, Herald etc.... Rajgras podobnie jak już podajesz grupę to podaj konkretny gatunek który masz na myśli, odmiana Boxer, Stadion też lubi większe ilości wody?, a na przykład Rajgras Olenburg,Szkocki, Holenderski, Włoski, potrzebują tyle samo co Angielski?
Aby to prościej zobrazować na chłopski rozum - dotyczy to kostrzewy czerwonej

Ktoś zadaje Ci pytanie - jaki kupić samochód
Ty odpowiedziałeś - najlepiej czerwony

Tyle ode mnie

PS.
Na PRIV dostaniesz link, który mam nadzieję trochę Cię podciągnie z wiedzy o trawach.
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zregenerować trawnik

Post »

1. Jastrzębiec rośnie tylko na suchym podłożu - wiec tu chyba jest sprawa jasna - za sucho
2. Saletrzak podałeś w połowie czerwca, saletrzaki działają od 4 do 6 tyg. - tu chyba też jasne
3. Prawidłowy wysiew pogłówny (dosiewki) wykonujesz za pomocą wertykulatora, na naciętą ziemię siewnikiem, takim jakim dysponujesz wysiewasz nasiona w połowie zalecanej "dawki", nasiona obowiązkowo przykrywasz piaskiem takim jak do murowania, wcześniej możesz wysypać YARA Complex, obficie podlewasz 3 x co 15 minut tak by nawóz się całkowicie rozpuścił.
4. Nawożenie zaczynasz wcześnie, koniec lutego początek marca, zaczynasz od mocznika granulowanego. Jeśli pogoda pozwala obficie podlewasz do rozpuszczenia granulatu.
5. Do końca wakacji a nawet we wrześniu podajesz YARA Bela Extran 27.
6. Listopad lub Grudzień zależy od temp. musi być mniej niż 10"C dowolny nawóz do trawników letni długo działający ( Substrla 100dni, Intermag Hortiform Trawnik, lub podobne)
MK-P
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 paź 2012, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zregenerować trawnik

Post »

Bardzo dziekuje za komentarz.
Pzdr
Mkp
MK-P
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 paź 2012, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zregenerować trawnik

Post »

Pytanie do Ogrod 2000

Na jesieni wykonalam wertykulacje oraz zastosowalam wskazany nawoz dlugodzialajacy.

Teraz chce rozsypac mocznik- zgodnie z zaleceniem.

Pytanie moje dotyczy dosiewki i terminu wertykulacji.
Jaka mieszanke traw powinnam zastosowac, aby poprawic wyglad trawnika i kiedy powinnam wykonac wertykulacje i dosiewke. Pierwotnie w 2002 posiana trawa Victoria.

Czy tez powinnam zrobic teraz wertykulacje i raz jeszcze w maju wraz z dosiewka i piaskowaniem.

Trawnik okolo 2500 m, gleba kwasna, piaski, uczeszczanie glownie przez psy.

Trawnik nasloneczniony, brak cienia, teren nie osloniety-bywaja silne wiatry, jest system nawadniania.

Pozdrawiam,
Mkp
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zregenerować trawnik

Post »

Jak tylko ziemia przeschnie można wertykulować i podać nawóz (mocznik 2-3kg -100m2) - Nie przesypać bo spali trawę Jeśli gleba jest kwaśna lepiej stosować Saletrzak Can27 (Yara Bela Exstran 27) lub podobne, zawierają wapno neutralizujące nadmiar zakwaszenia. Należy tez pamiętać o częstym koszeniu co 7 dni lub częściej, nawozy azotowe będą bardzo silnie powodować wzrost trawy. W trakcie sezonu dawki zmniejszamy wedle potrzeb trawy, będzie to widać po utracie koloru na jaśniejszy.

Trudno powiedzieć jaki skład miała Victoria w 2002 roku. Natomiast na takie warunki jakie posiadasz czyli podłoże piaszczyste, dobrze jest zastosować kostrzewę trzcinową np dobrze unas wegetującą odmianę Asterix(pochodzenie USA) + Życica Trwał w odmianie Stadion lub Bokser, nie będzie to mieszanka idealna ze względu na zauważalną różnicę koloru, ale trwałość będzie bardzo dobra.
Najbardziej zbliżony skład oferują firmy nasienne Polgras, Polish Gardens, Kalnas i zagraniczne Eurograss, Barenbrug.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”