Trawnik po zimie cz. 1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
Kasiradżi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 mar 2009, o 23:07

Trawnik po zimie - pomocy!

Post »

Witam wszystkich

Jako że jestem nowym użytkownikiem forum chciałbym wszystkich bardzo serdecznie przywitać i jak to zwykle bywa poprosić o radę :) Po tegorocznej zimie i roztopie śniegu mam na działce wielki problem z trawnikiem a mianowicie po roztopieniu śniegu zastaliśmy go w opłakanym stanie, jest praktycznie cały tak jakby wysuszony (przegniły), z góry trawa zlepiła się i stworzyła jakby skorupę. Postanowiłem wygrabić wszystko to co przegniłe ( praktycznie cały trawnik) i zostaje teraz pytanie co dalej.

Proszę o odpowiedzi a dla uwidocznienia problemu załączam zdjęcie zgrabionego już trawnika.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Dopisz parę szczegółów, jaka gleba, kiedy zakładany trawnik, jak przygotowane podłoże, jaka mieszanka traw, czy nawoziłeś albo pryskałeś i ew. kiedy itp.

I zajrzyj tutaj:
- Przyklejony: Trawnik - spis linków, opisy problemów
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Ania Kropelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1482
Od: 19 lut 2009, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Witaj!

Myślę że jest szansa na uratowanie trawniczka.

Mój wyglądał w zeszlym roku podobnie (możesz zobaczyć na zdjeciach ). Po dokładnym wygrabieniu i podziurawieniu np. aeratorem lub widłami, ja posypałabym go troszkę piaskiem żeby "rozluźnić" ziemię i ją przewietrzyć.

Następnie posypać nawozem do trawników. Koniecznie w deszczowe dni, albo zlać go porządnie wodą żeby nawóz się dobrze rozpuścił.

W razie potrzeby potem dosiać świeżych nasion. :lol:
Kasiradżi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 mar 2009, o 23:07

Post »

Wielkie dzięki za tak szybkie odpowiedzi:)

Oto szczegóły:

- trawnik zakładany w zeszłą wiosnę tak więc była to jego pierwsza zima
- mieszanka traw uniwersalna firmy TopDecor
- przy zakladaniu trawnika (wyrównianie podłoża, po dość odbitym podlaniu siew, następnie delikatne przykrycie torfem odkwaszonym i wałowanie)
- niestety co do gleby to nie moge nic powiedzieć :(

Mam nadzieję że to coś pomoże
Awatar użytkownika
Ania Kropelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1482
Od: 19 lut 2009, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

mój wyglądał tak, po przeleceniu go wertykulatorem i aeratorem, kompletna załamka, myślałam że już nic nie odrośnie
Obrazek Obrazek

a tak wyglądała trawka po 3 tygodniach po posypaniu nawozem i podlewaniu (codziennym)
aro
50p
50p
Posty: 97
Od: 6 mar 2009, o 20:49
Lokalizacja: sosnowiec

Post »

Ja w tamtym roku na wiosne też zakładałem trawnik Kupiłem nasiona firmy TOP DECOR i podobnie jak ty też się załamałem jak zobaczyłem jak wygląda trawnik po zimie Niedawno w cieplejsze dni trawnik wygrabiłem opryskałem środkiem Rovral flo 255 SC Wydaje mi śię że wygląda już lepiej teraz tylko nawożenie ,aeracjia ,piaskowanie i myśle że będzie ok
Kasiradżi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 mar 2009, o 23:07

Post »

Dziękuję Wam jeszcze raz za tak szybkie odpowiedzi i tym samym podtrzymanie mnie na duch, szczególnie zdjęcia Ani Kropelki bardzo optymistycznie mnie nastawiły. Zastosuję się do Waszych zaleceń i na pewno będę informował o wszelkich zmianach w trawniczku
Kasiradżi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 mar 2009, o 23:07

Post »

Witam ponownie i znowu proszę o podpowiedź odnośnie mego nieszczęsnego trawnika :). Dzisiejszego dnia przy pięknej pogodzie skończyłem wertykulację i aerację i w związku z tym pojawiają się następne pytania a mianowicie:

1. Czy powinienem wykonać piaskowanie, jeżeli tak to mam to robić ręcznie czy może ktoś próbował siewnikiem

2. Chciałem tak przygotowany trawnik potraktować nawozem "Substral - Regenerator trawnika" czy to dobry pomysł ??

3. Dostęp do wody - na naszej działce mamy zakręconą jeszcze wodę a ok 100m od działki jest mały staw gdzie łowią rybacy - czy mogę użyć wodę z takiego stawu do ewentualnego delikatnego podlewania po nawożeniu

Z góry dziękuję za szybkie odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

1. tak, próbował z sukcesem
2. wystarczy zwykły nawóz do trawnika
3. tak, można użyć wody ze stawu, jeśli rybacy / wędkarze pozwolą :D
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
SEWERYN_S
50p
50p
Posty: 60
Od: 3 maja 2009, o 12:36
Lokalizacja: SŁUPSK

Post »

no i pieknie teraz wygląda, teraz czas na na małe strzyżenie.
basia.cz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 14 kwie 2009, o 10:34

Post »

Witam , mój trawnik wygląda po zimie podobnie ale chciałam zapytać czy można potraktować go gojowicą. :lol:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Ja bym się obawiała zapachu, szczególnie w cieple i po deszczu :roll:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
jolka009
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 maja 2008, o 10:15

Trawnik po zimie cz. 1

Post »

Po roztopach okazało się, że miejscami pod śniegiem trawa zupełnie uschła :? - czy to odrośnie z korzenia??
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”