Bodziszek (Geranium) - wymagania, problemy, choroby, szkodniki

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
lorina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 2 lip 2010, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bodziszek Geranium

Post »

ok, więc tnę, bardzo dziękuję za porady :)
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Bodziszek Geranium

Post »

Menysku domniemany Brokside kwitnie pięknie cały czas, jest to ogromny bodzich, pędy się płożą, kwiaty ma największe ze wszystkich moich bodziszków i jest najbardziej niebieski z tych, które mam. Wygląda na to, że korzeń ma palowy, rośnie kępowo. Mam go od jesieni ubiegłego roku od Beaty lelumpolelum ;:196 i taki urósł ;:oj Bodziszek Brokside ma Oliwka, możesz poszukać w jej starych postach, bo teraz nie pisze :? U mnie rośnie w rozproszonym cieniu, to znaczy nóżki, bo góra idzie kędy chce, samowolka, trudna do zdyscyplinowania ;:oj
Obrazek
:wit
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Bodziszek Geranium

Post »

Mój domniemany Brookside rośnie od zachodniej strony, ma więc cień rano i patelnię popołudniu. Rośnie na granicy bruku, więc zawsze ma wilgoć w okolicy. Co do reszty, Gienia- Ebabka napisała wszystko. Ja go dostałam od koleżanki z Bretanii.
Co do cięcia bodziszków, tnę po kwitnieniu, prawie do ziemi. Odrastają bardzo szybko i niektóre powtarzają kwitnienie ale słabiej. Tnę głównie po to, żeby się nie siały, bo siewki bywają strasznie wszędobylskie i wydłubać taką potem z innej rośliny to męka na ugorze. Przycięte zaraz po kwitnieniu, dobrze się dzielą.
Największy kłopot mam w zasadzie z G. endressi, bo on jak zacznie kwitnąć, to nie wie, kiedy skończyć :wink: Dochodzi się w końcu do momentu, gdy najstarsze partie się sieją, a najmłodsze kwitną jak szatan. Rozum mówi 'tnij' a serce namawia 'e, zostaw, piękne są' :D
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Bodziszek Geranium

Post »

Beata, ale ten niebieścisty kwitnie, rośnie i końca nie widać, trochę go poskracałam, ale ciąć mocniej szkoda ;:oj
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Bodziszek Geranium

Post »

Dziewczyny, jesteście wspaniałe! - bardzo dziękuję. ;:168
Chyba się skuszę na tą Brookside, bo nie wytrzymam, taka śliczna ;:108 Oczywiście jeśli znajdę ;:224
Szukam też bodziszka pod brzozę, pod którą odmawia mi współpracy już prawie wszystko - Brookside nada się w te warunki?
Typuję też:
?- wstępnie - bodziszek czerwony Lancasteriense ? 35 cm, przebarwia się, niski i zwarty, jasnoróżowy, kwitnie V-IX (????)
- albo właśnie G. endressi, bo ponoć da radę przetrzymać suchy cień
Co sądzicie o moim wyborze?
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Bodziszek Geranium

Post »

Moje bodziszki - żaden nie ma zbyt sucho, najgorsze warunki mają: korzeniasty, mieszaniec Johnson, czerwony Album i kantabryjski, ale tylko Album kwitnie długo. Lancastrience u mnie słabo się rozrasta i chyba potrzebuje lepszego stanowiska aby ładnie się prezentował. Może jakiś inny czerwony, ale może ktoś ma inne doświadczenia ?
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Bodziszek Geranium

Post »

Mi też wypadła po zimie jedna Ballerina, zbutwiała po prostu. Ale ona akurat jako jedyna rosła na suchym stanowisku, te na wilgotnych przetrwały. Jedyna różnica była taka, że rosła w półcieniu, a pozostałe w słońcu. I bądź tu mądry ;:130
Menysek, jeśli nic pod tą brzozą nie chce rosnąć, to posadź G. endressi, tego nic nie rusza. U mnie jest dyżurnym zadarniaczem na wszelkich problematycznych miejscach. Gdyby jeszcze tak namiętnie się nie nasiewał, to byłby idealny.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bodziszek Geranium

Post »

Ja Ballerinę co kilka lat odmładzam, wtedy lepiej zimuje.Robię to wiosną gdy widzę, że po zimie już nie wygląda zbyt dobrze.Wykopuję całość oddzielam z boku odrosty i sadzę na nowo, zmieniam miejsce.Nieruszana po którejś zimie też prawie zgniła.Po głównym kwitnieniu tnę( już to zrobiłam) długie leżące pędy.
sadzik102
100p
100p
Posty: 114
Od: 30 gru 2014, o 23:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Bodziszek Geranium

Post »

Kwitnie ze trzy tygodnie,potem scinam przkwitnięte kwiatki,po krotkim czasie nędznie powtarza ale efekt już nie ten.
Kasia
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Bodziszek Geranium

Post »

A kiedy najlepiej jest przesadzać bodziszki?
Dostałam z wymiany kilka sztuk, na razie rosną na rozsadniku.

Kończę przygotowywać klomb pod nowe rośliny. I pytanie jesień to dobra pora roku na przesadzenie bodziszków na stałe stanowisko? Czy lepiej wiosną to robić?
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Bodziszek Geranium

Post »

Justus27, ja przesadzam, kiedy mi pasuje, one mało delikatne są :D Z tym, że prawie zawsze sadzę z doniczek, więc są dobrze ukorzenione. Chociaż ostatnio poprosiłam męża, żeby mi wykopał baptysję... Pokazałam palcem, powiedziałam, że chodzi o to niebieskie i akurat ktoś zadzwonił. Gdy wróciłam, na ścieżce leżał wykopany bodziszek himalajski Plenum :wink: Wsadziłam do dołka wyścielonego mokrym kompostem, uklepałam i rośnie dalej, nawet nie zauważył operacji:D
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Bodziszek Geranium

Post »

Dziękuję za rady ;)
Poczekam, aż nieco się ochłodzi i będzie przesadzanie ;:108
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Bodziszek Geranium

Post »

Odgrzewam kotlet...U mnie bodziszek canterbury sie nie sprawdził. Faktem jest, że panowała paskudna susza i tropikalne upały, ale korzeniasty dał sobie radę. Canterbury cipiał, cipiał... i w końcu usechł. Może nie lubi braku cienia? A może potrzebuje angielskiej pogody? W końcu tam go wyhodowano! Jak to wygląda u Was?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”