Trawa z rolki, podłoże , pielęgnacja, problemy

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
aneleas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 sty 2016, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

problem z trawnikiem trawnik z rolki

Post »

Witam ma problem z trawnikiem z rolki ma około pól roku i zaczął strasznie żółknąć na fotkach widać jak wyglądał na początku a jak wygląda teraz bardzo proszę o pomoc co zrobić
Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Trawa z rolki

Post »

Jeden gatunek trawy gorzej znosi bezśnieżną zimę i jej silniejsze mrozy.
Dwa powinno się jesienią podać jak i wiosną nawóz PK.
Także u Ciebie na razie nic się nie dzieje złego tak to bynajmniej wygląda ze zdjęcia.
Wiosną podasz nawóz startowy, a wcześniej zajmiesz się wygrabieniem martwych resztek po zimie.
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Przenawożenie, zła wertykulacja???

Post »

Witam,

19.03 zastosowałem nawóz wieloskładnikowy Compol NPK+Mg 15-5-8 +3
17.04 pierwsze koszenie + wertykulacja wałkiem ze sprężynami + saletra amonowa kędzierzyńska (32% N).
Problem w tym, że trawa w wielu miejscach jest żółta / wypalona lub zupełnie czarna.
Pytanie do Was moi drodzy czy jest to spowodowane przenawożeniem (dałem saltrę w ilości 3-4kg na 50m trawnika) czy może wertykulacją którą wykonałem na niezbyt suchej glebie.

Nadmienię tylko że posypano na suchą trawę i obficie podlano oraz przed wyczesaniem trawa była ścięta maksymalnie nisko.

Proszę o pomoc




Witam,
proszę o poradę w poniższej sprawie.
Trawnik roczny z rolki 19.03 tego roku dałem nawóz wieloskładnikowy Compol NPK+Mg 15-5-8 +3 w ilości 2kg na 50m tranika.
Następnie 17.04 pierwsze koszenie przy samej ziemi, wertykulacja wałkiem ze sprężynami + saletra
amonowa kędzierzyńska (32% N) w ilości 3-4kg na 50m trawnika i obfite podlanie.
Obecnie na trawniku mam sporo żółtych aż czarnych placów dlatego proszę o pomoc czy wynika to z przenawożenia saletrą czy może źle zwertykulowałem (ziemnia nie była dostatecznie sucha).

Proszę o poradę co mam dalej robić:
1) czy przy obecnej temperaturze (rano / wieczór ok 0 stopni) mogę lać wodę żeby nawóz głębiej wniknął w zmiemię i nie palił dalej trawy czy więcej mu zaszkodzę tym podlewaniem.
2) może przejechać cały trawnik butami z kolcami?

Jutro postaram się wrzucić fotki jaki jest stan trawy.

Proszę o wyrozumiałość i poradę za co z góry dziękuję
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przenawożenie, zła wertykulacja???

Post »

Wstawisz zdjęcia to bedziemy radzić. Jak sypales nawóz trawnik był mokry ?
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Re: Przenawożenie, zła wertykulacja???

Post »

fotki wstawię,

sypałem na suchą trawę, później obficie podlałem (spad mam niewielki więc spłynięcie nawozu w zagłębienia nie wchodzi w grę)
maddd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 cze 2017, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z trawą w rolce

Post »

Witam!
Mamy problem z trawnikiem. W ubiegłym roku kupiliśmy trawe w rolce, podłoże przygotowane jak trzeba, trawa podlewana, wszystko było super I trawa wyglądała wręcz idealnie przez cały ubiegły sezon. Niestety na wiosne, w okresie wzrostu trawy , pojawiły się żółte pasy trawy, pojawily się wysepki, na których trawa przestała rosnąć. Zastosowaliśmy nawóz biopon, podlewamy codziennie. Może ktoś podpowie czy jest jakaś rada na to, aby trawa znów wyglądała ładnie?
qazwsxedc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 maja 2018, o 15:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

trawa wzdłuż domu spalona/ żółta

Post »

Witam wszystkich,
Pisze żeby zwrócić się z moim problemem do profesjonalistów i usłyszeć jakieś rozwiązanie/poradę/uwagi.
Z racji iż w "TRAWA,trawnik - spis linków do problemów" nie znalazłem odpowiedzi o to moje pytanie:
Otóż kilka dni temu położyliśmy trawnik z rolki. Niestety po kilku dniach wzdłuż całego domu pojawiła się spalona/żółta trawa. ?
Nadmienię, że przed położeniem trawnika z rolki w tym miejscu trawa również słabo rosła.
Co może być przyczyną i jak temu zaradzić?
\będę wdzięczny za wszystkie pomysły i sugestie.

Obrazek
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawa z rolki

Post »

Jeśli masz opaskę drenażową wokół budynku lub ewentualnie beton wzmacniający to obrzeże chodnikowe to możliwe, że trawie po prostu brakowało wody w te upały. Teoretycznie mogłyby to być również jakieś larwy (np. chrabąszcza majowego), ale trochę dziwne, że problem występuje tylko w pobliżu obrzeża. Jest jeszcze taka możliwość, że trawa nie miała dobrego kontaktu z ziemią w tych miejscach i po prostu uschła.
Po pierwsze sprawdź ziemię w miejscu gdzie trawa jest żółta. Możesz rónież wybrać kawałek tego miejsca gorszego (1-2m2) i wlej trochę wody przez 2-3 dni i zobacz czy trawa jeszcze odbije czy już po niej.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: spalona/żółta trawa wzdłuż domu

Post »

Na to pytanie może odpowiedzieć ten, który budował ten dom. Ławy, fundamenty, ściany fundamentowe mają od strony trawnika izolacje pionowe chroniące budynek przez zawilgoceniem. Ja przed kilkudziesięciu laty najpierw gruntowałem rzadkim abizolem, potem smarowałem gorącym lepikiem i na to przyklejałem papę jutową. To wszystko wydziela do gleby węglowodory. Układało się też i ubijało glinę aby nie dopuścić wody do ścian domu. Poza tym przy ścianach były wypełnione ostrym żwirem doły chłonne odbierające wodę opadową z okolicy domu. Wszystko po to aby wychodząc z domu po deszczu do ogrodu nie brodzić w wodzie i przede wszystkim po to aby wody nie wlewała się do domu.
Fafnir
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 cze 2018, o 08:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Uratować trawnik

Post »

Cześć! Mam nadzieję że to dobre miejsce żeby zapytać, już nie wiem co robić.

Kilka tygodni temu rozłożyłem 35m2 trawy z rolki. Zerwałem darń, przekopałem ziemię co została i wyspałem trochę nowej. Pierwszy raz trawnik był podlany do przesiąknięcia, potem obficie, potem trochę mniej.

Po pierwszym koszeniu widać było dużo żółtych plam, teraz jest tylko coraz gorzej. Miejscami trawa wygląda jakby zgniła od nadmiaru wody, gdzie indziej jest wyschnięta - widać na zdjęciach.

Przyznaję że pracowałem wtedy w pośpiechu, mogło zostać trochę nierówności i gródek.

Pytanie - czy da się to uratować?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Trawa z rolki

Post »

Jak to podlewasz, co ile, jaki czas , równomiernie ?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawa z rolki

Post »

Wygląda to na niedokładne przygotowanie terenu, na górkach trawa dobrze przyległa i się ukorzeniła , a w dołkach nie złapała gruntu, a na dodatek gromadziła się woda(ja tam widzę mało przepuszczalny, gliniasty grunt) i zgniły korzenie.
Pawel8700
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 lip 2019, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z trawnikiem

Post »

Witam, mam problem z trawnikiem, trawnik z rolki ma 6 tygodni. Po 4 tygodniach po ukorzenieniu skosiłem na wysokość 6cm, kolejne koszenie wykonane po tygodniu brat zrobił na 2,5 cm bo nie zauważył, że kosiarka jest przestawiona... Problem zaczął się, bo moim zdaniem trawnik został za nisko skoszony, jest dobrze nawadniany, nie wiem czy troche nie za mocno. Po 2 dniach od skoszenia zauważyłem miejscami białe plamy, biały nalot na trawie, trawnik został opryskany środkiem Polyversum wp, po 2 dniach niewielkie plamy pojawiają się dalej, także w innych miejscach nie ma tego dużo plamy, są niewielkie, ale zauważyłem, że trawa w tych miejscach zmienia kolor i usycha. Z góry dzięki za pomoc.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”