Trawa z rolki, podłoże , pielęgnacja, problemy

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Trawnik z rolki - żółte place, mała gęstość trawy.

Post »

Witam,

prośba o pomoc w rozwiązaniu problemu źółtych, przeschniętych placów i małej gęstości trawy mojego trawnika.
Trawnik z rolki założono w maju tego roku, ziemia ciężka, mało przepuszczalna, teren należycie przygotowano (skopany, odchwaszczony, wyrównany).
Przed położeniem trawy wysypano nawóz na bazie potasu (wzmocnienie korzeni). Później (koniec czerwca) nawóz wieloskładnikowy NPK. Trawa podlewana co 2-3 dni wieczorem, koszona raz w tyg., nóż ostry.
Załączam foto - proszę doradźcie czy czymś się wspomóc w obecnej porze roku (środek chem., nawóz, aerator, wertykulator, wygrabianie itp.) aby zagęścić trawę i pozbyć się przeschniętych placów (foto 1-4). Trawa w niektórych miejscach jest bez zarzutu, gęsta zielona, bez suchych źdźbeł (foto 6).

Firma Grasslandfarms w której zakupiono trawnik z rolki odpisała na moje problemy następująco:
"Witam,
Z tego co mogę zauważyć na zdjęciach, trawa zaczyna raczej gnić niż schnąć.
Ciężka, słabo przepuszczalna ziemia jest bardzo niekorzystna dla trawy właśnie ze względu na ograniczoną przepuszczalność. Na takim podłożu należy stosować mniej wody, gdyż zostanie ona dużo wolniej zaabsorbowana, a jej nadmiar pozbawi tlenu korzenie trawy. Tłusta ziemia także szybciej się ubija, co w konsekwencji doprowadzi do stopniowego przerzedzania się trawy.
W obecnej chwili proszę się skupić na ograniczeniu wody. Podlewanie wieczorem sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Dużo lepiej jest nawadniać trawnik wczesnym rankiem.
Suszą naszą trawę trudno zniszczyć, ale nadmiernym podlewaniem tak. Gdy trawa wygnije, nie ma sposobu, aby ją "reinkarnować". Proszę się liczyć z tym, że z uwagi na tłuste podłoże, trawnik będzie wymagał częstszej wertykulacji, aeracji z piaskowaniem i zapewne systematycznego dosiewania. Zalecam także stosowanie odpowiednich nawozów wolno rozpuszczalnych (otoczkowanych). Mamy takie w swojej ofercie w sklepie internetowym. Oczywiście, nawozów tzw. "do trawników" jest na rynku mnóstwo i wszystkie obiecują dobre rezultaty, jednak najlepiej sprawdzają nam się formulacje takie (lub im najblizsze) jak w serii nawozów SUPER GRASS." " Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik z rolki - żółte place, mała gęstość trawy.

Post »

Zakładałem trawniki z rolki i nigdy w życiu nie sypałem nawozu przed położeniem trawy, po- wiele, wiele tygodni później. Trawa ma się w pierwszym roku ukorzenić i "przyzwyczaić" do nowej gleby. Jedynie podlewanie ważne, szczególnie przez pierwsze 3-4 tygodnie.
Skoro masz ciężka glebę to podlewałbym max 2 razy w tygodniu,, no i te nieszczęsne nawozy, mogły się skondensować sole. W glebie ciężkiej są trudno wypłukiwane. Jakaś substancja organiczna była dodana do gleby np. kompost?
Producent czy sprzedawca poleci tak bardzo, że wciśnie wszystko. Sprzeda nawóz i do tego łyżkę bo to taki dobry nawóz, że jeść go trzeba.
A tak w ogóle to jakaś nowa choroba z tym nawożeniem wszystkiego, w dużych dawkach i o każdej porze? Normalnie mi się słabo robi jak czytam tu posty. Najpierw ludzie przenawożą rośliny i zaraz potem sięgają po chemię bo choroba ;:223
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Re: Trawnik z rolki - żółte place, mała gęstość trawy.

Post »

witam,

ziemia nie otrzymała kompostu przed położeniem trawy.

Odpowiedzi na moje pytanie nie otrzymałem, zatem co dalej robić z moim trawnikiem?
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik z rolki - żółte place, mała gęstość trawy.

Post »

Albo czekaj i obserwuj czy trawnik się odbuduje, albo zaorz i załóż od nowa.
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Re: Trawnik z rolki - żółte place, mała gęstość trawy.

Post »

zatem poczekam i zobaczymy.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Trawnik z rolki - żółte place, mała gęstość trawy.

Post »

Ewidentnie za mokro... weź widły do gnoju i wbijaj co kilka cm w trawnik. Ogranicz podlewanie i naostrz nóż od kosiarki bo jest masakra. Przyda sie też lekkie grabienie plastikowymi grabiami. Jak z nasłonecznieniem?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawnik z rolki - żółte place, mała gęstość trawy.

Post »

Jak masz gliniasty, mokry grunt, to trudno oczekiwać dobrego wzrostu trawy i nieskazitelnego wyglądu trawnika.Będą miejsca lepsze i gorsze.Na trudnych gruntach (również piaszczystych) dobrze rośnie tylko taki gatunek, który nadaje się na dany rodzaj gruntu i sam sobie znajdzie miejsce.Chyba lepszy byłby siany trawnik, trawa lepiej się przystosuje, ale na ciężkich gruntach trawa słabo rośnie i po zimie często są problemy.
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Re: Trawnik z rolki - żółte place, mała gęstość trawy.

Post »

Dzięki za odpowiedź. Też myślałem o aeracji (widły lub buty z kolcami) bo ziemia pomimo wcześniejszego skopania zrobiła się zbita i korzeniom brakuje chyba powietrza. Grabienie chyba też powinno pomóc-sąsiad przegrabił i jego trawa (też z rolki z tej samej firmy) wygląda lepiej. Co do nasłonecznienia to trawa jest umiarkowanie nasłoneczniona tzn. nie ma miejsc które cały dzień są w cieniu. Nóż staram się ostrzyć co ok 3-4 koszenia.


Co do ciężkiej gliniastej gleby to przeglądając forum zdania są podzielone-jedni narzekają na słabą przepuszczalność że woda stoi, inni chwalą że dobrze trzyma wilgoć i nie trzeba tak często podlewać więc sam już nie wiem...Co do sianej trawy to widzę u sąsiadów że w odróżnieniu do trawy z rolki jest jeszcze bardziej rzadka i ma mnóstwo chwastów. Ciekawe że na początku moja trawa rosła dość szybko (koszenie co tydzień) a teraz jakby się zatrzymała (koszenie co 2-3 tygodnie) - nie wiem czy wynika to z nawozu który przestał już działać czy może coś innego ją zatrzymało (przelanie?)...Kolor też nie jest już taki intensywny... Może ktoś to wyjaśnić?


Jeszcze raz dziękuję za porady.
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Trawnik z rolki - żółte place, mała gęstość trawy.

Post »

Przecież to naturalna trawa, a nie sztuczny dywan. Oczekiwałeś, że kładąc trawę z rolki będziesz miał tak zielono jak w katalogach? Zapomnij.
Obojętne jest czy trawę się sieje, czy układa z rolki. Przy prawidłowej pielęgnacji efekt jest ten sam po jakimś czasie.
Chwasty też będą. Część z ziemi pod darnią, a część przyleci z wiatrem. Mimo tych parawanów.
Co do wzrostu - każdy trawnik intensywniej rośnie na wiosnę. W lato wzrost się osłabia.

Masz malutki ten trawniczek, więc oglądasz każde źdźbło. Wyluzuj i ciesz się zielenią.
Prawdziwy sprawdzian będzie na wiosnę ;)
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Re: Trawnik z rolki - żółte place, mała gęstość trawy.

Post »

Trochę racji z tym pedantyzmem :) Trawnik symboliczny więc oglądam każdy centymetr tym bardziej że widziałem kilka gęstych i soczyście zielonych trawników u sąsiadów. Mimo wszystko przegrabię i przejadę całość butami z kolcami chyba że ktoś odradzi argumentując dlaczego nie...
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik z rolki - żółte place, mała gęstość trawy.

Post »

Obyś nie przedobrzył, uważaj. Nadmiar opieki też niedobry.
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Re: Trawnik z rolki - żółte place, mała gęstość trawy.

Post »

Wczoraj przyjrzałem się dokładniej i żółte / suche place występują w miejcach gdzie ziemia jest bardzo zbita (gównie ścieżki transportowe), bardziej niż w pozostałych miejscach trawnika. Ziemia jest na tyle twarda, że trudno w nią wbić buty z kolcami (trzeba się trochę nagimnastykować).
Moim zdaniem to jest przyczyną powiększających się żółtych placów - do korzeni nie dociera wystarczająca ilość wody i powietrza.
Skoszę trawnik i przejadę całość butami + lekkie przegrabienie. O efektach poinformuję.

jeszcze jakbyście napisali kiedy mogę się spodziewać efektów (czy to dobrych czy to złych) po moich zabiegach.
Chociaż orientacyjnie czy to liczyć w tygodniach czy może miesiącach...
Z góry dziękuję
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawnik z rolki - żółte place, mała gęstość trawy.

Post »

Moim zdaniem jesienią, mniej więcej w październiku będzie dobrze widać w jakiej kondycji jest trawnik.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”