Trawnik wokół drzewek i krzewów.

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
Cynthia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5294
Od: 16 lut 2009, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ...gdzieś pośrodku...

Trawnik wokół drzewek i krzewów.

Post »

Przeglądałam wszystkie wątki i niestety nie mogłam nic w tym temacie znaleźć.
Wydawało mi się ,że coś ,gdzieś o tym czytałam tu na Forum ale pewnie było to w jakimś personalnym wątku.
Jeżeli temat powtarzam proszę o wykasowanie go :)

A teraz do rzeczy :wink:
Chodzi mi o Wasze doświadczenia w sprawie wolnorosnących na trawniku drzewek lub krzewów.
Czy trawnik okala bezpośrednio pnie czy robicie wokół nich przestrzeń wolną od trawy?
Jak Wam jest wygodniej dbać o te miejsca i ja to się ma do "wypijania" przez trawę wilgoci z gleby?
Proszę , podzielcie się swoimi doświadczeniami :wit
Pozdrawiam słonecznie - Baśka :)
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik wokół drzewek i krzewów.

Post »

Kiedy posadzę młode drzewka zostawiam strefę wolną od trawy przez pierwsze 2 lata, co ułatwia mi dokarmianie i podlewanie (drzewko po prawej)

Obrazek

Jednak z wiekiem trawa zarasta ziemię w około

Obrazek

Kiedyś chciałem utrzymać ziemię wolną od trawy pod starszym drzewem jednak wg mnie ładniej wygląda z tą zielenią , krzewom jak np budleja też w niczym to nie przeszkadza są gęste i trawa pod nimi rośnie słabiej.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Trawnik wokół drzewek i krzewów.

Post »

Ja jednak staram się utrzymać kółko wolne od trawy wokół drzewa. Takie regularne kółeczko też dobrze wygląda.
Mam pewność,że żadna kosiarka nie dotknie drzewa.
Waleria
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Trawnik wokół drzewek i krzewów.

Post »

Waleria pisze: Mam pewność,że żadna kosiarka nie dotknie drzewa.
Oj tak ...
Ja tak załatwiłam sobie rajską jabłoń
i niestety się z nią pożegnałam :(

Trzeba jednak zostawić wolne miejsce ...
z uśmiechami Iza
u liski
Awatar użytkownika
Cynthia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5294
Od: 16 lut 2009, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ...gdzieś pośrodku...

Re: Trawnik wokół drzewek i krzewów.

Post »

Dziękuję kochani za odzew ;:138

Ja cały czas się gryzę ,czy na tym wolnym miejscu dookoła,
nie posadzić wiosennych cebulowych albo pierwiosnków.
Zawsze to dodatkowe miejsce na roślinki :wink: , fajnie wygląda taki kolorowy akcent na trawniku, nie trzeba tego miejsca pielić(w przypadku gęstych kęp)
Tylko przy koszeniu trzeba trochę zwolnić :lol: .....
Pozdrawiam słonecznie - Baśka :)
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik wokół drzewek i krzewów.

Post »

To jak Wy kosicie że drzewo przytniecie, bo nie potrafię tego wyobrazić sobie??
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Trawnik wokół drzewek i krzewów.

Post »

Adrian89 pisze:To jak Wy kosicie że drzewo przytniecie, bo nie potrafię tego wyobrazić sobie??
jadę jadę i bęc o drzewo :;230
z uśmiechami Iza
u liski
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Trawnik wokół drzewek i krzewów.

Post »

Cynthia pisze:Dziękuję kochani za odzew ;:138

Ja cały czas się gryzę ,czy na tym wolnym miejscu dookoła,
nie posadzić wiosennych cebulowych albo pierwiosnków.
Zawsze to dodatkowe miejsce na roślinki :wink: , fajnie wygląda taki kolorowy akcent na trawniku, nie trzeba tego miejsca pielić(w przypadku gęstych kęp)
Tylko przy koszeniu trzeba trochę zwolnić :lol: .....
Popieram! Świetnie współistnieją, najładniejsze prymule miałam pod rozłożystą gruszą, ale niestety musiałam ją usunąć, więc prymule nie są już takie piękne. Nie warto pod drzewami sadzić tulipanów, bo trzeba je jednak często wykopywać, bo jak się nie wykopie, to kwiaty stają się co roku mniejsze. U mnie takie zapomniane były dokładnie dwukrotnie mniejsze od tych wykopywanych.
Waleria
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Trawnik wokół drzewek i krzewów.

Post »

Popieram! Świetnie współistnieją, najładniejsze prymule miałam pod rozłożystą gruszą, ale niestety musiałam ją usunąć, więc prymule nie są już takie piękne. Nie warto pod drzewami sadzić tulipanów, bo trzeba je jednak często wykopywać, bo jak się nie wykopie, to kwiaty stają się co roku mniejsze. U mnie takie zapomniane były dokładnie dwukrotnie mniejsze od tych wykopywanych.[/quote]


Nie wydaje mi się że należy każdą wolną przestrzeń za wszelką cenę wykorzystać ( być może, dlatego że mam jej stosunkowo dużo), chyba......że dotyczy to przestrzeni pod już dorosłymi i rozłożystymi drzewami czy iglakami. Wolna od trawy, ale i innych nasadzeń , powinna być przestrzeń wokół drzew, krzewów i iglaków po to , by posadzone rośliny nie konkurowały z trawą czy innymi roślinami o pokarm znajdujący się w ziemi, ta wolna przestrzeń powinna mieć średnicę korony rosnącej rośliny .

By z wolnej od roślin przestrzeni nie następowało szybkie parowanie, należy tę przestrzeń ściółkować, czym, a to już zależy od potrzeb pokarmowych rosnącej rośliny i upodobań jej właścicieli. Wolna przestrzeń jest również potrzebna przy koszeniu trawnika by ułatwić sobie koszenie wokół posadzonej na trawniku rośliny oraz by operując kosiarką przy koszeniu jej nie uszkadzać .

Ja zakładając ogród na całości założyłem trawnik, a później w wycięte w trawie koła sadziłem rośliny jako "samotniki". Koła wolne od trawy wokół rośliny corocznie poszerzam w miarę wzrostu rośliny. Wokół roślin nie tworzę obramowania ułatwiającego koszenie ( by koła kosiarki jechały po obramowaniu) , gdyż średnica koła wokół rośliny ciągle się zwiększa. Na moim trawniku rośnie kilkadziesiąt roślin "samotników", utrzymanie wokół każdej rośliny wolnej przestrzeni jest pracochłonne, ale dużo mniej pracochłonne, niż przycinanie trawy ręcznie nożycami przy każdym rosnącym drzewku, nie wspominając już o możliwości uszkodzeń roślin przy koszeniu trawnika .
Alice
200p
200p
Posty: 269
Od: 28 mar 2009, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Trawnik wokół drzewek i krzewów.

Post »

u mnie to zależy ale wydaje mi się że dużo łatwiej posadzić koło drzew jakieś rośliny okrywowe i nie latać z nożycami. Wokół krzewów owocowych mam strefę bez trawy.
Awatar użytkownika
Cynthia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5294
Od: 16 lut 2009, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ...gdzieś pośrodku...

Re: Trawnik wokół drzewek i krzewów.

Post »

No właśnie, zastanawiałam się , czy taka trawa albo inne ozdobne to nie konkurecja dla drzewka, zwłaszcza młodego.
Stąd te moje dylematy ....czy sadzić coś dookoła czy nie :roll:
Przy częstym nawadnianiu trawnika pewnie to nie ma większego znaczenia ,że przy pniu rosną dodatkowe roślinki
ale jak przy 30 stopniowych upałach przyjeżdzam raz na tydzień na działkę żeby wszystko zlać ,to może być klops :|
Pozdrawiam słonecznie - Baśka :)
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Trawnik wokół drzewek i krzewów.

Post »

Tadeuszu! Popieram też Twoje stanowisko! Jednak wiele zależy od tego, ile tej ziemi posiadamy, oraz od naszej kondycji. Ponieważ tego ostatniego mam coraz to mniej, to drzewka i trawnik to jest to, co moje chore kolanka popierają. ;:65 Wokół drzewka, jak się nasadzi kwiatków, to trzeba parę razy w sezonie oplewić, i to raczej na kolanach. Jeśli idzie o konkurencję - owoców i tak zazwyczaj jest za dużo.
No to mamy kilka możliwości:
1. Wolna przestrzeń, co roku większa, albo bez zmian
2. Kwiatki
3.Trawa

Ja dla siebie wyciągam takie wnioski: pod drzewami, na owocach których mi szczególnie zależy( śliwki, grusza japońska), porobię większe kręgi, natomiast pod jabłoniami - jak najmniejsze, bo tego dobra jest zawsze w nadmiarze.
Waleria
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Trawnik wokół drzewek i krzewów.

Post »

Ja wokół swoich owocowych zawsze wycinam kręgi, po prostu co roku na wiosnę je plewię i odcinam brzegi. Zwykle wtedy także wykładam obornik, więc ma to też praktyczne zastosowanie :wink:
W przypadku młodych drzewek uważam to za konieczność.
Pozdrawiam, Maciek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”