Kostrzewy

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mariusz_S
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 lut 2008, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

Pisałem o cieniu... to ewenement wśród niskich kostrzew. Widziałem kilkakrotnie jej zamierające płaty. Kostrzewy nie są żywotnymi roślinami, literatura podaje, że tak jest trwalsza. Nie przesądzam czy to woda - mam za mało danych.
Tak na marginesie - wiele roślin w cieniu toleruje mniejszą wilgotność (tzw. suchy cień).
Mariusz Surowiński
Poradnik o trawach
Awatar użytkownika
Mariusz_S
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 lut 2008, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

Jeszcze jedna uwaga - moja jest na słońcu na granicy rabaty bambusowej. Czyli ma i słońce i pewnie suszę (bo bambusy w pobliżu). Nie prezentuje się szczególnie okazale.
Mariusz Surowiński
Poradnik o trawach
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Mariuszu - zauważyłem, że u mnie bardzo dobrze rozsiewa się w piasku, ale również względnie rośnie na bardzo kwaśnej ziemi - co dla kostrzewy nie jest optymalnym miejscem. Być może lepiej toleruje kwaśną ziemię, gdyż jest ona bardzo sucha i w zacienionym miejscu. Aby nie stracić jej, dobrze co kilka lat ją rozdzielać (zauważyłem, że często obumiera od środka kępy).
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Post »

U mnie rośnie na słońcu, ma bardzo sucho i rozrosła sie w kilka lat w dywanik, wygląda pięknie. Tylko dwie siewki znalazłem.
Nieco ładniejszy pokrój ma mniejsza odmiana Pic Carlit.
Awatar użytkownika
bartelsz
200p
200p
Posty: 320
Od: 11 cze 2007, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Mam mieszane uczucia dotyczące opinii na zapotrzebowania jej na wodę. U mnie rosła w cieniu bardzo wolno przyrastała, wystawiona na pełne słońce na skalniak oszalała pojedynczą podzieliłem w roku na 8szt. Dodam iż cała moja działka jest bardzo sucha jak i moje tereny.

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
mora1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 579
Od: 31 mar 2006, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Post »

paco pisze: Aby nie stracić jej, dobrze co kilka lat ją rozdzielać (zauważyłem, że często obumiera od środka kępy).
Potwierdzam , obumiera od środka, to miejsce wygrabiam i kładę kamień. Trawa bardzo szybko się regeneruje, wtedy usuwam kamień i znowu mam ładna kępę. Bez przyduszenia kamieniem zostawały suche środki i trawa zamierała obwodowo. Środek darni wysychał i był pusty placek.
ObrazekObrazek
Pozdrawiam Monika
moja skarpa
(nie)zapominajka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 8 kwie 2008, o 00:37
Lokalizacja: Katowice

Post »

Tomasz II pisze:U mnie rośnie na słońcu, ma bardzo sucho i rozrosła się w kilka lat w dywanik, wygląda pięknie. Tylko dwie siewki znalazłem.
Nieco ładniejszy pokrój ma mniejsza odmiana Pic Carlit.
Czy możesz zamieścić zdjęcie? Ja właśnie zamierzam zrobić sobie z tej trawki taki właśnie dywanik, tylko trochę zraziło mnie to przesadzanie co kilka lat...
Awatar użytkownika
Mariusz_S
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 lut 2008, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

Mariusz Surowiński
Poradnik o trawach
(nie)zapominajka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 8 kwie 2008, o 00:37
Lokalizacja: Katowice

Post »

mora1 pisze: Potwierdzam , obumiera od środka, to miejsce wygrabiam i kładę kamień. Trawa bardzo szybko się regeneruje, wtedy usuwam kamień i znowu mam ładna kępę. Bez przyduszenia kamieniem zostawały suche środki i trawa zamierała obwodowo. Środek darni wysychał i był pusty placek.
ObrazekObrazek

No to jak to potem jest? Po usunięciu kamienia masz dwie kępki?
karo369
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 paź 2006, o 11:31
Lokalizacja: Szczecin

Trawy o niebieskim zabarwieniu

Post »

Moja niebieska trawa jest zielona. Teraz zaczęła kwitnąć. Co mam zrobić żeby była niebieściutka jak na obrazkach, i co zrobić z kwiatem trawy na początku maja? Uprawiam ją od zeszłego roku, tzn. wyhodowałam ją z nasion w zeszłym roku.
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Niebieska trawa

Post »

Nie wiem z jakiego źródła masz nasiona, ale określenie - niebieska trawa jest zielona - to jakoś nie pasuje do rzeczywistości. :?
Z tych niebieskich traw, które ja posiadam, nawet malutkie siewki są niebieskie - nigdy zielone.
Być może są tak niebieskie trawy jak pokazywane na zdjęciach na Allegro - ale ja osobiście takich nie widziałem.
Kolor niebieski tych traw określiłbym raczej jak szaro-niebieski, stalowo-zielony, siny, ale nie niebieski.


Obrazek

Niezbyt dekoracyjne kłosy (kwiaty) w trawach, żona obcina nożycami. :wink:

Ja jestem jedynie posiadaczem kilku traw, ale na forum jest wielu pasjonatów tych pięknych roślin ? Oni na pewno mają większą wiedzę na ten temat.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Mariusz_S
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 lut 2008, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

Tak niebieskich kostrzew jak na zdjęciach nie ma wcale. Te zdjęcia są "podkręcone" - niestety to norma wśród sprzedawców kostrzew. Paletę barw tzw. "niebieskiej trawy" wiernie opisał Paco. Dodam jeszcze, że z siewu możesz otrzymać różne warianty kolorystyczne, wiernie barwy powtarzają rośliny otrzymane wyłącznie z podziału.
Tutaj masz link do popularnej odmiany F. glauca 'Blauglut' w oryginalnej kolorystyce http://trawy.eu/encyklopedia/info_fot.p ... &zdj_ind=0 Jak widać - nie jest to czysty niebieski.
Jeśli jest zielona, to może sprzedano Ci F. ovina lub F. tenuifolia (te dwie są najpopularniejsze).
Jeśli chcesz konkretny odcień "niebieskości" to najpierw poszukaj w necie (tylko nie na allegro!) odmian o interesującej Cię kolorystyce a nast. kup sadzonki. Ja polecam np. F. glauca 'Elijah Blue' lub F. valesiaca 'Glaucantha' - obie ładne i dość łatwe do nabycia. Nasiona to loteria.
Mariusz Surowiński
Poradnik o trawach
Awatar użytkownika
Mariusz_S
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 lut 2008, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

Generalnie kostrzewy się szybko starzeją. Faktycznie, im bogatsze podłoże tym szybciej. Ja bym się tym specjalnie nie przejmował. Po prostu trzeba je częściej dzielić.
Mariusz Surowiński
Poradnik o trawach
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”