Zioła na działce cz. 1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
cyganka77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 21 sie 2012, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zioła na działce - uprawiacie ?

Post »

Marek-BB pisze:Tak ogólnikowo chciałem spytać czy zioła można zciąć na zero teraz jesienią przed zimą? Czy w przyszłym roku normalnie odrosną? Konkretnie chodzi o: Lubczyk, cząber, oregano żółte, oregano zielone, szałwia, mięta i ruta zwyczajna.
Również się nad tym zastanawiam, czy nie ściąć całkiem. Teraz są zieloniutkie, więc akurat do suszenia.
Awatar użytkownika
DorkaS-66
500p
500p
Posty: 630
Od: 27 maja 2011, o 08:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARMIA

Re: Zioła na działce - uprawiacie ?

Post »

Nigdy niczego nie obcinałam, po prostu przed zimą roślinki zasychały, a wiosną odbijały listeczki, nie wiem czy dobrze robiłam, poczekam na rady innych.
DorkaS.

"Barbam video, sed philosophum non video."
Awatar użytkownika
LilaRose
200p
200p
Posty: 385
Od: 22 paź 2009, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zioła na działce - uprawiacie ?

Post »

To ja się wypowiem jako nadworny karbowy :wink:

Jedna szkoła mówi, że na zimę zioła można przyciąć, pograbić, posprzątać i czekać na wiosnę.
Druga szkoła mówi, że jesienią nie przycinamy, roślina fizjologicznie(czyli sama) przygotowała się do zimy i nie przeszkadzamy jej w tym. Dodatkowo zaschnięte pędy(w przypadku melisy, oregano, lubczyka, mięty i innych ziół, które wiosną wybijają z kępy, nie pędów) stanowią zimowe okrycie. Po latach doświadczeń przychylam się do drugiej szkoły. Szałwia, hyzop, lawenda, tymianek to krzewinki. Szałwię, hyzop(rutę, cząber górski) podcinamy we właściwym dla nich czasie, ale najpóźniej do połowy sierpnia. Z lawendą możemy zaszaleć i podciąć ją delikatnie nawet w drugiej połowie sierpnia(jeśli zapomnieliśmy wcześniej). Wszystkie krzewinki wypuszczające nowe pędy z zeszłorocznych gałązek przycinamy korygując ich pokrój już po rozpoczęciu wegetacji- wtedy po prostu widzimy gdzie możemy przyciąć.

W sprawie suszenia ziół jestem bardzo ortodoksyjna. Jeżeli ktoś chce teraz ścinać zioła i suszyć je, zabronić oczywiście nie można. Wszak i z siana da się herbatę zaparzyć.
Przypominam, że zioła - jeśli już je uprawiamy- pomijając ich wartości estetyczne, pielęgnujemy w celach kulinarnych bądź zdrowotnych(co na jedno wychodzi). Dlaczego do kuchni? Bo są smaczne. A dlaczego są smaczne? Bo zawierają olejki, garbniki, gorycze, śluzy, saponiny i całą resztę. W uprawie ziół właśnie ich zawartość jest najcenniejsza i o nie chodzi. Ale jak to w przyrodzie bywa zawartość tych najcenniejszych substancji jest zmienna, dlatego w wyniku wielowiekowej(czy też tysiącletniej) tradycji oraz naukowych(potwierdzających tradycję) badań zioła zbieramy w czasie maksymalnego nagromadzenia w nich najcenniejszych substancji. I to w dodatku pora zbioru dla każdego zioła jest inna. Wszystko zbieramy w swoim czasie. Tu zachęcam do lektury o suszeniu ziół http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 32&t=35521 .

Z pozdrowieniem-

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam- Liliana
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Zioła na działce - uprawiacie ?

Post »

Dzięki za wyczerpującą wypowiedź. :) Poczytałem też trochę tamten wątek o suszeniu. Nie dokońca jesdnak rozumię co oznacza że np. oregano zrywamy w momencie kwitnienia. Mi oregano kwitnęło w lipcu i kwitnie teraz we wrześniu... Cząber i lubczyk można by teraz choćby częściowo powycinać?, bo o tych ziołach nie było lub nie doczytałm.
Awatar użytkownika
LilaRose
200p
200p
Posty: 385
Od: 22 paź 2009, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zioła na działce - uprawiacie ?

Post »

>Oregano zbieramy w momencie pojawienia się kwiatów, gdy roślina osiągnie maksimum swojego rozwoju< . Zawsze chodzi o pierwsze kwitnienie. To lipcowe. Później jest zbyt dużo przekwitniętych kwiatów, zanieczyszczeń i zawiązują się nasiona. I to już nie jest surowiec zielarski.
Tu chciałabym rozgraniczyć- zbiór ziół, zbiór o czasie, zgodnie z prawidłami to jedno. Dobieranie ziół według potrzeb do kuchni to drugie. Np. moja melisa ciągle jest zielona, ale na zimę- tej aktualnej na grządce- nie będę suszyła. To nie jest już surowiec zielarski, ale do herbatki czy sałatki, owszem uszczknę nieco.
O zbieraniu i suszeniu cząbru nie pisałam, bo nie było takiego zapotrzebowania :D , ale uzupełniłam na Twoje Marku życzenie- i zapraszam do lektury http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 1&start=28 . Porządek musi być :wink:
Pozdrawiam- Liliana
Awatar użytkownika
noriska
100p
100p
Posty: 187
Od: 8 mar 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Buskerud, Norwegia

Re: Zioła na działce - uprawiacie ?

Post »

Ja zbieram tylko czesc lisci z mojej szalwi i tymianku i zamrazam. Jak potrzebuje to wyjmuje z zamrazarki i krusze sobie odpowiednia ilosc :)
Awatar użytkownika
Agrokasia
200p
200p
Posty: 497
Od: 14 kwie 2010, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zioła na działce - uprawiacie ?

Post »

Ja uprawiam miętę bardziej w celach dekoracyjnych niż spożywczych. Po zimie, gdy wymarzną mi byliny, sadzę miętę i mam gwarancję, że rabata zazieleni się. Mięta pasuje do wszystkiego.
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zioła na działce - uprawiacie ?

Post »

Ponieważ u mnie zioła (poza TYMIANKIEM) rosną w donicowym "ogródku" ,więc mogłyby zimą przemarznąć. Dlatego dziś przeniosłam je do chłodnego pokoju na parapet.

Obrazek

Na zdj. ROZMARYN :)
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
cyganka77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 21 sie 2012, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zioła na działce - uprawiacie ?

Post »

Piękny rozmaryn, mój okienny tak piękny nie jest.Sama wysiewałaś, czy z sadzonki?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zioła na działce - uprawiacie ?

Post »

To ROZMARYN z malutkiej zeszłorocznej sadzonki. Poprzednią zimę też spędził na parapecie, wiosną go przycięłam i wystawiłam na cały sezon do ogrodu.
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
cyganka77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 21 sie 2012, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zioła na działce - uprawiacie ?

Post »

Dziękuję za odpowiedź, będę musiała ze swoim zrobić tak samo, może mój też będzie tak piękny.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
sylvia_sirena
1000p
1000p
Posty: 1189
Od: 23 lis 2009, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Zioła na działce - uprawiacie ?

Post »

LilaRose super uprawa ziół ja swoje przeniosłam na parapet mam rozmaryn tymianek , tymianek cytrynowy , bazylie i mięte i lawęde .
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3986
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Zioła na działce - uprawiacie ?

Post »

Kupiłam kilka rodzajów mięty o różnych zapachach. Będą zaczątkiem mojej grządki ziołowej. Mam pytanie. Wiem, że mięta rozrasta się rozłogami ;:202 . Jak ograniczyć jej zapędy ;:14 ?
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”