Zioła na działce cz. 1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
Macio

Zioła na działce cz. 1

Post »

Czy uprawiacie na dzialce zioła?
Jakie ziola proponujecie do uprawy. Proszę też o podanie ich właściwości i podzielenie się swoimi doświadczeniami w ich uprawie, nawożeniu, ochronie, pielęgnacji, zbiorze i wykorzystaniu.
Interesuje mnie też które z nich są o silnym wzroście i mogą sprawiać kłopoty (zacieniać inne rosliny).
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Wiesiołek w każdej odmianie;
http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Oenothera.htm
http://www.biology.pl/arl/species.htm?oid=68116
oraz wrotycz :
http://chwasty.terramail.pl/wrotycz.htm
http://www.biology.pl/arl/species.htm?oid=68125

Można z pewną ostrożnością powiedzieć, że te oba zioła (chwasty?) mają zastosowanie na wiele schorzeń i poznanych i jeszcze nie odkrytych.
A tak naprawdę nie ma chwastów lecz tylko zioła. Nawet perz jest ziołem lecz jest go tyle, że stał się uciążliwym chwastem.
za wikipedią:
Chwast ? każda roślina niepożądana z punktu widzenia gospodarki rolnej, która rośnie na polu uprawnym, łące, pastwisku itp. Chwasty szybko przystosowują się do danej uprawy, szybciej i bujniej rosną w porównaniu do roślin uprawnych.

Zioła, rośliny zielarskie - wszystkie rośliny, które zawierają substancje wpływające na metabolizm człowieka (np. olejki eteryczne) i dostarczające surowców zielarskich. Są to gatunki lecznicze, przyprawowe, także trujące. Grupa ta obejmuje przede wszystkim jednoroczne i dwuletnie rośliny zielne, ale także drzewa, krzewy, warzywa i byliny. Zalicza się do nich także niektóre grzyby. Zioła stosowane są m.in. w ziołolecznictwie, aromaterapii i jako przyprawy.

Jakub . . . . .
Macio

Post »

Chodzi mi o posadzenie pięciu - sześciu roślin zielarskich. Jakie proponujecie najwartościowsze?.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Macio pytasz ogólnie a to co posadzić, to zależy czego oczekujesz od "swoich " ziół. Bez tego nie będziesz wiedział, które są dla Ciebie najwartościowsze.
poniżej masz stronkę pt. wszystko o ziołach i preparatach ziołowych:

http://www.rozanski.henryk.gower.pl/fitoterapia3.htm
Jakub . . . . .
Macio

Post »

Chodzi mi glównie o ziola które zimują w gruncie czyli wieloletnie. Co proponujecie. Chodzi mi nie o artykuly w necie , a wasze doświadczenie jakie wy macie i dlaczego!!!!.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Posadź zioła - przyprawy na początek a zdobędziesz doświadczenie w uprawie ziół. Z ziół krajowych polecam jak przyprawy: majeranek, czosnek, tymianek, liść laurowy, mięta, rumianek...
Są to zioła wybitnie aromatyczne.
Na początek wystarczy. Uprawa ich jest banalnie prosta.
Jakub . . . . .
martas

Post »

Zasadziłam miętę w dwóch miejscach - jedną w ogródku warzywnym obok marchwi, a drugą koło oczka wodnego - ta pierwsza prawie nic nie urosła, a ta koło oczka wprost szaleje. Ktoś wie dlaczego?
Awatar użytkownika
SATI
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 311
Od: 26 maja 2006, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: SKIERNIEWICE

Post »

Na mojej działce rośnie tymianek który sobie suszę i używam do zup ,sosów .Mam też rozmaryn a posadziłam dlatego że jest ładną krzewinką a używam go mało tylko do marynowania czosnku :D
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Ja mam lebiodkę pospolitą :lol:
Renata
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 22 cze 2006, o 22:47
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Ja z wieloletnich posiadam miętę, melisę, wrotycz, lubczyk, żywokost, jaskółcze ziele, złocień marunę, maciejkę cytrynową i tymiankową, z jednorocznych polecam nieoceniony nagietek ( suszu używam do herbatek, zaś z świeżo zebranego robię maść której używam jako kremu do rąk, oraz na wszelkie stłuczenia, rany i zadrapania) oraz dziewannę ( wspaniały syrop na kaszel). Żadne z tych ziół u mnie nie jest jakoś "specjalnie" traktowane, uprawa ich nie jest trudna, po prostu rosną bez problemu
pozdrawiam
Renata
martas

Post »

Ja mam jeszcze bazylię - ta przy marchwi ma się nieźle :)

Natomiast nie powiodła mi się uprawa oregano - uschło i ani śladu po nim. Ktoś ma z nim lepsze doświadczenia?
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Oregano - lebiodka pospolita :P

Mi zawsze bardzo ładnie rosło. Dostałem w doniczce od babci :)

Często miało sucho, słonce bardzo ostre, ziemia lekka piaszczysta, czyli to co ziółka śróddziemnomorskie lubią najbardziej :)
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Jako uprawne rosną w moim ogrodzie: melisa, bazylia, maggi, chrzan. Żadnych problemów z uprawą.
Jako ozdobne: nagietek lekarski, niezapominajka, macierzanka, konwalia majowa.
Dziko rosnące: babka lancetowata, dziewanna drobnokwiatowa, dziurawiec, rumianek pospolity i inne.
Mietek.
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”