Ostróżka ogrodowa (Delphinium elatum)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
A kuku
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 sty 2013, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Oto moje ostróżki z nasion wysianych w zeszłym roku. Każda trochę inna, ale jednak podobne, więc pewnie kiedyś skuszę się na odmianową, marzą mi się zwłaszcza jasno-błękitne.
Obrazek Obrazek
Dorota
millie
100p
100p
Posty: 101
Od: 23 lut 2014, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Powiedzcie proszę jak nisko należy przyciąć ostróżki po kwitnieniu? Ile cm nad ziemią?
Jedna z moich ostróżek w ogóle nie zakwitła, nie wiem czemu (poza tym, że ma dopiero rok), ale wygląda jakby coś (może grad) uszkodziło jej wierzchołek i pomyślałam, że takie cięcie może dobrze jej zrobi?
aloz
200p
200p
Posty: 294
Od: 25 kwie 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siemianowice

Re: Chudziutka ostróżka

Post »

hmmm....czyli jeśli teraz posieję zebrane nasionka ostróżki to jest szansa że będę miała roślinę w przyszłym roku? Czy oprócz walki ze ślimakami mam ją jakoś pielęgnować?
Pozdrawiam Ola :) Spadł bąk na strąk, a strąk na pąk. Pękł pąk, pękł strąk, a bąk się zląkł.
AmeliaL
200p
200p
Posty: 306
Od: 23 maja 2013, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Jakiś czas temu wysiałam ostróżki i pięknie mi wzeszły :) Ponieważ pogoda jest jaka jest,raz upał a raz ulewy porządne trzymam te moje roślinki na tarasie,w lekkim zacienieniu,co dzień kilkakrotnie obracając kuwety.Mimo to roślinki wydają mi się jakieś takie marne.Mają cienkie łodyżki.
ObrazekObrazek
Ponieważ to moje początki z roślinami i pierwsze wysiewy to nie wiem czy tak powinno być.Naparstnica ,która jest w takich samych warunkach wygląda na dużo zdrowszą
Obrazek

No i teraz proszę o podpowiedź czy mam tą ostróżkę jednak wystawiać do słońca?Wtedy zmężnieje? Czy taka jej na początku uroda :?:
Pozdrawiam Amelia
Awatar użytkownika
ASK_anulla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1701
Od: 25 cze 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze Zachodnie

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Amelio, z moich doświadczeń z siewem ostróżek wynika, że wysadzone do gruntu, po chwili zbierania sił, ruszają jak szalone. Te w doniczkach przezimowały nawet rzucone na rabatę, ale do kwitnienia dopiero się zabierają. Te wysadzone do gruntu latem już kwitnienie powtarzają, a kępy są bardziej dorodne.
Wysadź przed zapowiadanym deszczem, w razie suszy podlewaj lepiej rzadziej, a obficie. Nawet jeśli lekko podwiędną w czasie największych upałów, nic im będzie. W gruncie powinny wyrastać większe i ciemniejsze liście.
Pozdrawiam, Anna.
Jak mówi prof. Bralczyk jest różnica, kiedy robimy komuś łaskę, a kiedy laske... Używajmy polskich znaków!
Potencjalny ogród Anulli cz. 2
Awatar użytkownika
bogusia177
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5556
Od: 14 wrz 2007, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wodzislaw Śląski

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Mam nasiona ze swoich ostróżek ,czy jeszcze mogę je posiać ? Czy może już jest późno? Jeżeli można to gdzie? Do gruntu czy lepiej do skrzynki ?
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Zdecydowanie lepiej jest posiać ostróżkę zaraz po zbiorach nasion. Wysiałam tydzień temu jasnoniebieską i dziś widzę, że wschodzą tłumnie. Na wiosnę wysiałam ze sklepu i z całej paczki wzeszło 2, słownie dwie. Lepiej jest posiać do gruntu, ale jest jeden mankament. Młode ostróżki są przysmakiem ślimaków. Dlatego posiłam do doniczki, trzymam na zewnątrz, a przed zimą wysadzę na miejsce stałe.
Awatar użytkownika
bogusia177
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5556
Od: 14 wrz 2007, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wodzislaw Śląski

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Dzięki za odpowiedź.
Zaraz idę posiać swoje nasiona ....posieję je do gruntu ,
zobaczę co będzie się działo .
Ślimaków mam mało ale w razie czego zabezpieczę miejsce niebieskimi granulkami .... :)
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Ja też wysiałam zebrane przez siebie nasionka :) Po kilku dniach zaczęły wschodzić.
Awatar użytkownika
bogusia177
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5556
Od: 14 wrz 2007, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wodzislaw Śląski

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Już posiane ,będę się bardzo cieszyć jak mi wzejdą i przeżyją . :heja
Posiałam niebieskie ,białych nie mam a tak mi się podobają jak i różowe ,,
ale cóż wszystkiego mieć nie muszę .... :D
AmeliaL
200p
200p
Posty: 306
Od: 23 maja 2013, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

ASK_anulla dziękuje za rady.Część ostróżek wysadziłam,reszta jeszcze w doniczkach,bo za mało miejsca w gruncie dla nich przygotowałam ;:14
emalia112 ja wysiewałam właśnie sklepowe nasiona i mam obecnie kilkadziesiąt sadzonek ;:138 Ale to może szczęście nowicjusza mi dopisało,bo w sumie wszystkie wysiane byliny bardzo ładnie mi powschodziły :heja
Pozdrawiam Amelia
millie
100p
100p
Posty: 101
Od: 23 lut 2014, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

W jakiej rozstawie sadzicie swoje sadzonki?
Wysiewalam po 2-3 nasiona do doniczki i większość wzeszła, czy powinnam usunąć te dodatkowe siewki, tak żeby było po 1?
Zauważyłam, że np.malwy, które rosły po 2 były sporo mniejsze od tych pojedynczych... ( w sumie to nie powinno to specjalnie dziwić)
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ostróżka z nasion?

Post »

Jakie Waszym zdaniem jest najlepsze stanowisko dla ostróżki?
Pozdrawiam. Ania
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”