Ciemierniki Helleborus - BAZA

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Mszyca pojawia mi się od spodu liścia tak zewnatrz nie widać. Dodatkowo liście są lekko zawiniete. Mszyca pojawiła się w tych miejscach gdzie ciemierniki rosną od co najmniej 10lat.
jarek
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Post »

a ja mam jednego ciemiernika białego i cholernik, mimo że rośnie w półcienistym miejscu, (co prawda pod lipą ale regularnie to miejsce podlewam żeby nic tam nie miało za sucho) i w ciągu jednego sezonu ma 2, max 3 listki i ostatni raz kwitł marnie, wypuścił jeden mały kwiatek którego usunąłem bo zasechł zanim rozwinął się w pełni, a zazwyczaj gdy wyrasta jeden lub dwa młode listki to starsze automatycznie usychają, nie wiem co z nim zrobić (był nawożony regularnie kompostem, różnymi mieszankami), może gnojówka z pokrzywy mu pomoże, bo wygląda marnie :?
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Zmień mu całkowicie miejsce. Czasem rośliny nie rosną i niewiadomo co jest powodem.
jarek
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Post »

Dziękuję za radę, rzeczywiście przesadzę, dosyć brutalnie ale widocznie tak trzeba ... myślałem że w cieniu lipy będzie mu dobrze a ostatnio się zorientowałem że jest tam tak mało luźnej gleby (reszta zbita od korzeni drzewa) że ciemiernik po prostu nie magdzie rosnąć, a poza tym bluszcz się tam już nieźle rozpanoszył ... :roll:
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Jak będziesz przesadzał to staraj się nie za głęboko i wcześniej dobrze spulchnij glebę.Ciemiernik biały nie lubi zbyt głębokiego sadzenia, wtedy źle rośnie i słabo kwitnie. Korzenie tego ciemiernika ukorzeniając się i rosnąc mają też tendencję jakby do 'wciągania' kępy w ziemię.
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Post »

Ha! Mój ciemiernik zrobił mi dzisiaj niespodziankę, odkopałem go spod reszty lipowych liści i wyplątałem z pędów bluszczu a tu pąki kwiatowe :) poza tym był tam też jeden duży liść, niestety stary i żółknący. Czy powinienem go usunąć? Doszedłem do wniosku że może nie muszę go od razu przesadzać, tylko muszę się pozbyć tego bluszczu co go zagłusza ... :roll:
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Twoja wola. Bluszcz przy ciemierniku powinien być stale przycinany. Przeasadzenie natomiast na pewno mu nie zaszkodzi.
jarek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Uprawiając ciemierniki wschodnie ( h. orientalis)zauważyłam, że mieszańce szybciej rozrastają się w okazałe, wielokwiatowe kępy, nie są zbyt wysokie(30cm), liście maja jaśniejszy odcień, a kwiaty są mniejsze i jakby szerzej otwarte.Odmiany tych samych kupowane z etykietą konkretnej odmiany( również pełnokwiatowe) rozrastają się dużo wolniej i nie mają aż tylu kwiatów.Z reguły są wyższe (50cm),liście ciemnozielone i duże, kwiaty są większe, mocno zwisające (wyglądają jak dzwonki).Może to moje odczucie, a może również kwestia miejsca :roll: Jakie są Wasze spostrzeżenia :?:
Awatar użytkownika
ascocenda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 lut 2009, o 21:57
Lokalizacja: Poznań

Zakupy...

Post »

Witam wszystkich! To mój pierwszy post ;)

Właśnie kupiłam sadzonkę ciemiernika wschodniego w doniczce (na targach ogrodniczych Gardenia w Poznaniu.) W związku z tym chciałbym prosić o poradę jak najlepiej postąpić z kwiatkiem. Sprzedawczyni zarzekała się, że można spokojnie posadzić roślinę z bryłą ziemi w ogrodzie - już teraz. W poradnikach raczej zaleca się sadzenie ciemierników po przekwitnieniu, w kwietniu. W tej chwili doniczka stoi na moim balkonie. W zasadzie mogłaby tam sobie postać do kwietnia, mogłaby też być w domu, ale to nie są warunki do jakich ciemiernik jest przyzwyczajony..

Co mi radzicie??
Awatar użytkownika
mag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4381
Od: 20 mar 2008, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pod Wrocławiem

Post »

Ascocenda, też kupiłam teraz ciemierniki i jedyne co, to przesadziłam do większych doniczek. Fakt jest to roślina która kwitnie zimą, i najlepiej rośnie w chłodzie, ale przecież te nasze nowe nabytki wychowały się w doniczkach i myślę, że mają rodowód szklarniowy. Jakiś czas stały w sklepie, gdzie też nie było temperatur ujemnych. Jakbyś na to nie patrzyła, nasza gleba oscyluje teraz w okolicach zera i moim zdaniem będzie to szok dla rośliny. Radziłabym Ci trochę poczekać z sadzeniem w ogrodzie. Balkon jest bardzo dobrym miejscem, a w razie większych mrozów możesz troszkę osłonić doniczkę.
Pozdrawiam cieplutko. Magda
Spis treści.Wizytówka.
Awatar użytkownika
mag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4381
Od: 20 mar 2008, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pod Wrocławiem

Post »

Kupiłam swojego w OBI, gdzie kwiaty stoją na zewnątrz i wszystkie młode pędy były wyraźnie przymrożone... czyli nie zaznały wcześniej ujemnych temperatur i trzeba je powolutku hartować. Teraz po dwóch dniach w zimnym pokoju wyraźnie odżył :D
Pozdrawiam cieplutko. Magda
Spis treści.Wizytówka.
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Nie zgadzam się, że ciemiernik najlepiej rośnie w chłodzie. Ciemierniki to sporawa grupa roślin i są takie odmiany, że przy - 15 stopniach giną zwłaszcza młode sadzonki. W moim ogrodzie posiadam miejsca dość chłodne a także ciepłe. Efekt jest taki, że przy takiej samej ziemi i dokarmianiu w strefie ciepłej rośnie o dwa razy lepiej. na pewno idealnym rozwiazaniem jest gdy ziemia nie jest zbyt zbita i powinna być żyzna. Po zakupieniu ciemiernika w sklepie osobiście po pojawieniu się pierwszych zwiastunów wiosny wysadził bym do gruntu. Ciemiewrniki bardzo źle znoszą uprawę w małych donicach wtedy mocno są wspomagane nawozami.
jarek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Ciemierniki znoszą miejsca słoneczne, ale nie powinno to być miejsce silnie nagrzewające się latem np. przy południowej czy zachodniej ścianie, ale bardziej przewiewne, gdzie latem przysłonią je nieco liście wyższych bylin.Te kupowane teraz nie mogą być jeszcze wsadzane do ziemi, pochodzą z importu, nie są zahartowane, najwcześniej można to zrobić w kwietniu.Można tez je teraz przesadzić do większej donicy i cieszyć się nimi długo na balkonie nawet jak zmienią kolor, można schować w chłodniejsze noce, a przesadzić jak przerosną nowa donicę w odpowiednio przygotowane miejsce.Nie powinno sie ich sadzić na łapu capu, byle szybciej do gruntu, miejsce trzeba dobrze przygotować, bo długo powinny w nim rosnąc bez przesadzania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”