Ciemierniki Helleborus - BAZA

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
mag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4381
Od: 20 mar 2008, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pod Wrocławiem

Post »

Ascocenda, też kupiłam teraz ciemierniki i jedyne co, to przesadziłam do większych doniczek. Fakt jest to roślina która kwitnie zimą, i najlepiej rośnie w chłodzie, ale przecież te nasze nowe nabytki wychowały się w doniczkach i myślę, że mają rodowód szklarniowy. Jakiś czas stały w sklepie, gdzie też nie było temperatur ujemnych. Jakbyś na to nie patrzyła, nasza gleba oscyluje teraz w okolicach zera i moim zdaniem będzie to szok dla rośliny. Radziłabym Ci trochę poczekać z sadzeniem w ogrodzie. Balkon jest bardzo dobrym miejscem, a w razie większych mrozów możesz troszkę osłonić doniczkę.
Pozdrawiam cieplutko. Magda
Spis treści.Wizytówka.
Awatar użytkownika
mag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4381
Od: 20 mar 2008, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pod Wrocławiem

Post »

Kupiłam swojego w OBI, gdzie kwiaty stoją na zewnątrz i wszystkie młode pędy były wyraźnie przymrożone... czyli nie zaznały wcześniej ujemnych temperatur i trzeba je powolutku hartować. Teraz po dwóch dniach w zimnym pokoju wyraźnie odżył :D
Pozdrawiam cieplutko. Magda
Spis treści.Wizytówka.
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Nie zgadzam się, że ciemiernik najlepiej rośnie w chłodzie. Ciemierniki to sporawa grupa roślin i są takie odmiany, że przy - 15 stopniach giną zwłaszcza młode sadzonki. W moim ogrodzie posiadam miejsca dość chłodne a także ciepłe. Efekt jest taki, że przy takiej samej ziemi i dokarmianiu w strefie ciepłej rośnie o dwa razy lepiej. na pewno idealnym rozwiazaniem jest gdy ziemia nie jest zbyt zbita i powinna być żyzna. Po zakupieniu ciemiernika w sklepie osobiście po pojawieniu się pierwszych zwiastunów wiosny wysadził bym do gruntu. Ciemiewrniki bardzo źle znoszą uprawę w małych donicach wtedy mocno są wspomagane nawozami.
jarek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Ciemierniki znoszą miejsca słoneczne, ale nie powinno to być miejsce silnie nagrzewające się latem np. przy południowej czy zachodniej ścianie, ale bardziej przewiewne, gdzie latem przysłonią je nieco liście wyższych bylin.Te kupowane teraz nie mogą być jeszcze wsadzane do ziemi, pochodzą z importu, nie są zahartowane, najwcześniej można to zrobić w kwietniu.Można tez je teraz przesadzić do większej donicy i cieszyć się nimi długo na balkonie nawet jak zmienią kolor, można schować w chłodniejsze noce, a przesadzić jak przerosną nowa donicę w odpowiednio przygotowane miejsce.Nie powinno sie ich sadzić na łapu capu, byle szybciej do gruntu, miejsce trzeba dobrze przygotować, bo długo powinny w nim rosnąc bez przesadzania.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10365
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

"...W pole ciemierniki można sadzić dopiero w połowie maja, w rozstawie 30 x 30 cm,
w miejscu ocienionym lub pod cieniówką (o uprawie pod osłonami — czytaj poniżej).
Rośliny zasila się 2 razy w roku (15 g/m2), wiosną Saletrą amonową lub Azofoską,
a jesienią Saletrą potasową bądź nawozami wolno działającymi (np. Osmocote Exact Standard 16+11+1 w ilości 5 g na roślinę)
...."

Reszta artykułu :

http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2621
Awatar użytkownika
marzenaruda
200p
200p
Posty: 467
Od: 7 paź 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Ciemierniki Helleborus - BAZA

Post »

Obrazek Obrazek

To mój Ciemiernik, kupiony koniec stycznia lub początek lutego.
Mam kilka pytań, kiedy mogę wystawić go na dwór?
Czytałam cały wątek i odpowiedzi są różne, więc nie wiem :Marzec, Kwiecień, Maj i chyba powinnam troszkę go
przyzwyczaić wcześniej tak?
No i nie doczytałam czy nawozić i czym?
Jeśli ktoś zagląda do tego wątku to proszę o odpowiedź ;:173

Już wiem, znalazłam
" Hallo Ewa jestem nowy na forum i chętnie udzielę Tobie parę wskazówek odnośnie pielęgnacji i rozmnażania tych
cudownych kwiatków:
po pierwsze - rośliny te lubią żeby raz w roku z wiosny glebę przewapniować ( w obrębie rośliny posypać wapnem ogrodniczym lub kredą )
po drugie - późną jesienią należy wyciąć wszystkie liście tuż przy ziemi, jeżeli tego nie zrobiłaś uczyń to teraz pomożesz
tym roślinkom wzmocnić się, bo te stare liście przeszkadzają w wegetacji zakwitnięciu roślin.Obcinać liście trzeba co
roku.Moje rośliny są już około 20 cm.
po trzecie - jeżeli chesz sama rozmażać te rośliny to twoim zadaniem jest przez sezon wegetacji ( gdy nasiona będą się wysypywać )nie grabić i nie spulchniać ziemi w okół roślin. Na drugi rok otrzymasz masę ukorzenionych roślin.
po czwarte - wykopując te młode roślinki musisz głęboko się podkopać żeby nie uszkodzić roślinek.
po piąte - w czasie wegetacji jak tylko ustaną mrozy zaczną powstawać łodygi i pąki kwiatowe zasilaj je Florovitem tak
doglebowo jak i dolistnie.
To jest cała Twoja pielęgnacja a za dwa trzy lata nie będziesz wiedziała co robić z młodymi rozsadami. Powodzenia :lol:"


Tylko jeszcze nie wiem kiedy do ogrodu i czy hartować :roll:
Pozdrawiam Marzena
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4530
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Ciemierniki Helleborus - BAZA

Post »

Fraszko , nie martw się . Może nie zakwitną , ale jeśli mają zielone środeczki , to nie jest źle .
To moje nabytki . Najbardziej jestem zadowolona z tego zielonego :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ismena
500p
500p
Posty: 706
Od: 5 sty 2008, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Ciemierniki Helleborus - BAZA

Post »

Witam!
Dzisiaj oglądałam piękne ciemierniki, zaczynają kwitnąć. Kilka zdjęć.
Pozdrawiam
Ismena
Obrazek


Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”