Trawnik przenawożony

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Przelać porządnie wężem z wodą.
Nadmiar nawozów dostanie się w głębsze partie ziemi, poza zasięg korzeni traw.
Potem, wraz z wodą opadową, dostanie się do cieków podziemnych i spłynie do rzeki . :cry:
pipas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 sie 2009, o 11:29
Lokalizacja: Kraków - okolice

Post »

Dziękuję za radę.
Już zastosowałem chociaż wydaje mi się ze trawy ktora zrobiła się czarna już nie uratuję.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dota.m
50p
50p
Posty: 53
Od: 22 cze 2009, o 22:17
Lokalizacja: Sandomierz

Nawożenie trawnika

Post »

W połowie marca nawiozłam trawnik nawozem długodziałającym Osmocote do trawników w dawce zalecanej na opakowaiu (max granica) . Przez pewien czas trawa rosła szybko i była zielona. Dzisiaj trawnik jest żółknie. Zastosowałam "Magiczną siłę" do trawników 2 dni temu ale zmian nie widzę. Czy mogę nawieźć jeszcze teraz nawozem przeciw żółknięciu? Trawa była siana na jesieni.
Dorota
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Nawożenie trawnika

Post »

Młodych trawników przez pierwszy sezon nie zaleca się nawozić, istnieje ryzyko 'spalenia' trawy i tak chyba się stało.Podlewaj go często w czasie posuchy, ale niczym już nie syp.
hannaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 lip 2008, o 14:25

Nawożenie trawy

Post »

Witam,
do tej pory nie udało mi się równomiernie rozprowadzić nawozu na trawie. Wcześniej robiliśmy to siewnikiem (takim na kółkach). Nawet obecnie po zimie pozostały bardziej zielone i gęste kępy z poprzedniego nawożenia w zeszłym roku. Jak nawozicie soje trawniki, aby nie było tych "ładniejszych" i "brzydszych" miejsc ? Będę również wdzięczna za informacje, jakich nawozów używacie.
dziękuję
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Trawnik - nawożenie

Post »

Witaj HANNO, "praktyka czyni mistrza", ja od wielu lat ręcznie rozsypuję nawóz na trawniku, mimo tego też pojawiają mi się "mijaki", jaśniejsze miejsca na trawniku. Nauczony doświadczeniem ,nie rozsypuję wszystkiego nawozu, zostawiam 1/4 -1/3 części nawozu i gdy tylko pojawiają się zmiany w kolorze trawy ( na skutek działania nawozu), uzupełniam zostawioną częścią te jaśniejsze miejsca delikatnie tam rozsiewając nawóz.

Ja na swojej dużej powierzchni ( ok. 30 ary trawnika) używam nawozów wieloskładnikowych ( typu polifoska, polimag, + niewielka ilość nawozów azotowych), zakupionych w punktach sprzedaży nawozów dla rolnictwa.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=32&t=26715
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=32&t=32325
pawelsko
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 2 kwie 2012, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik przenawożony

Post »

Podepnę się do tematu i poproszę o radę.
Równo tydzień temu przed zapowiadanymi opadami rozsypałem na trawnik odpowiednia dawkę nawozu NPK 12-8-16 firmy Compo.
Niestety opadów w tym czasie jak na lekarstwo. Dziś widzę że trawnik pokrył się placami które są koloru ciemnobrązowego. Plamy te występują nie na całym trawniku ale tam gdzie trawa zawsze była gorsza.
W zeszłym roku wystąpiła podobna sytuacja po czym w tych miejscach trawa zaczęła wysychać.

Nawóz został rozsypany równomiernie więc odpada przyczyna nierównego zasilenia trawnika.

Czy przyczyną możne być mniej przepuszczalna ziemia w tych miejscach?
Jak to uratować?
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

brązowe placki w trawie po wapnie azotowym

Post »

Miesiąc temu chciałem pozbyć się mchu i poradzili mi aby sypnąć wapnem azotowym. powiem że trawa ładnie zgęstniała, dostała kopa i zielona była 2 tygodnie. A teraz miejscami wygląda fatalnie.
Chyba razem z azotem trawa zassała resztki mikro z gleby i teraz nie ma.
Co robić? odczekać aż się wyrówna sama czy dalej sypać jakimś nawozem?
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Macin123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 kwie 2020, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Spalony trawnik po nawozie?

Post »

Witam. Mam problem z trawnikiem. Mianowicie zrobiłem wertykulacje po czym posypałem trawnik yara mila complex. Niestety praktycznie od zrobienia wertykulacji i posypania nawozem nie padał deszcz minęło już ok 2 tygodnie. Trawa zaczęła się robić coraz bardziej tak jaby popalona. Co mogę zrobić żeby odżyla, na razie polałem woda tak żeby rozpuścić ten nawóz czy mogę jeszcze coś zrobić.

Obrazek
Awatar użytkownika
Adek13
200p
200p
Posty: 347
Od: 11 kwie 2013, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Spalony trawnik po nawozie?

Post »

Macin123 pisze:Witam. Mam problem z trawnikiem. Mianowicie zrobiłem wertykulacje po czym posypałem trawnik yara mila complex. Niestety praktycznie od zrobienia wertykulacji i posypania nawozem nie padał deszcz minęło już ok 2 tygodnie. Trawa zaczęła się robić coraz bardziej tak jaby popalona. Co mogę zrobić żeby odżyla, na razie polałem woda tak żeby rozpuścić ten nawóz czy mogę jeszcze coś zrobić.

Obrazek
Jeżeli obficie ją podlałeś to na razie czekaj i obserwuj co się będzie działo.
Macin123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 kwie 2020, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik przenawożony

Post »

Tak podlałem ją dosyć mocno rozpuściłem cały nawóz. Zastanawiam się teraz nad areacja. Czy jest sens.?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”