Trawnik przenawożony

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Nie trzeba nawozić teraz trawnika, wiosną, a właściwie na przedwiośniu, gdy śnieg zginie daj połowę dawki nawozu wieloskładnikowego ( jaki , poczytaj na tym forum), drugą połowę daj najpóźniej do końca czerwca, nie później niż połowa lipca. Ja nawóz rozrzucam ręcznie i nie robię tego dokładnie, więc zostawiam niewielką ilość nawozu by po zadziałaniu nawozu uzupełnić "mijaki" , widoczne jaśniejsze plamki na trawie. Pozdrawiam. Tadeusz.
ozim
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 12 paź 2008, o 14:11
Lokalizacja: wrocław

Czy nawozić tak późno trawę

Post »

Witam
Chciałbym zasięgnąć szybkiej porady. Półtora miesiąca temu rozwinąłem trawę z rolki. Trawa trochę zżółkła, znalazłem tutaj na forum wątek z problemem identycznym jak mój. Porada była taka aby trawę wzmocnić nawozem do zżółkniętej trawy.
Problem polega na tym, że wyczytałem że nawozi się najpóźniej do końca sierpnia, dodatkowo jest to świeżo ukorzeniona trawa więc czy nie zaszkodzę trawnikowi. Wyczytałem w innych wątkach, że zbyt późne nawożenie ma negatywny wpływ na zimowanie trawy.
Więc nawozić czy nie nawozić
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Moim zdaniem wykonanie pełnego nawożenia NPK teraz mogłoby bardziej zaszkodzić niż pomóc.
ozim
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 12 paź 2008, o 14:11
Lokalizacja: wrocław

Post »

Użyłeś słowa pełnego, jestem początkującym miłośnikiem "zielonego dywanu". Może istnieje możliwość mniej inwazyjnego nawożenia o tej porze roku.
wartek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 18 wrz 2008, o 10:10

Post »

ja jakis tydzien, czy dwa tygodnie temu, dalem troche nawozu, bo rowniez zolka mi trawa i pomoglo.
ale dalem moze niecaly 1kg na 100m2, wiec to chyba niewielka dawka, mam raczej kiepska glebe, wiec jeśli trawka nie miala co jesc to dalem jej troche bo balem sie ze cala padnie, byla juz bardzo zolta, ale nastepne nawozenie to na pewno nie przed wiosna
Qsal
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 9 paź 2008, o 08:06

Młoda (nowa) trawa czy można nawozić?

Post »

Mam prośbę o pomoc forumowiczów w temacie nawożenia młodej trawy.
W pierwszym tygodniu września tego roku posadziłem trawę na mojej działce. Niestety w trakcie wielotygodniowych prac polegających na doprowadzeniu działki do jako takiego wyglądu (koszenie chaszczy, oranie, bronowanie, wybieranie kamieni itp.) zapomniałem o opryskaniu chwastów i teraz ich troszkę wzeszło. Ale nie w tym problem. Czytałem już na forum jak z tym walczyć.
Martwię się mianowicie niezbyt wysokim wzrostem trawy tzn. źdźbła mają ok. 5 – 6 cm wysokości i są za niskie do skoszenia, zaś w składzie nasion gdzie kupowałem trawę doradzano mi skoszenie przed zimą. Dlatego chciałbym się dowiedzieć czy można młodą trawę nawozić lub opryskiwać jakimiś nawozami, preparatami na szybszy wzrost. Znajomy doradzał mi Florowit, zaś sprzedawca w sklepie ogrodniczym stanowczo to odradzał twierdząc, że pryskanie Florowitem może wręcz spowolnić rozrost trawy i stanowczo nie zalecał wcale nawozić młodą trawę.
Proszę pomóżcie. Na nasiona wydałem dość dużo pieniędzy (działka 1500m2) i nie chciałbym aby z powodu braku skoszenia na zimę straciła swój urok, ani nie chciałbym jej „spalić” poprzez zbyt wczesna nawożenie.
Z góry dziękuję za poradę.

Oto jak wygląda teraz moja działeczka:
Obrazek
grupahelianthus
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 9 paź 2008, o 19:20
Lokalizacja: Koszalin

Post »

Teraz jest już za późno na nawożenie. Nawożenie powinno być zrobione w trakcie przygotowania gleby przed siewem trawy.

W przypadku nawożenia jesienią azotem trawa może znacznie gorzej przezimować. Ostatnie nawożenie makroskładnikami (azot, fosfor i potas) powinno być wykonane w połowie sierpnia. Jesienią można ewentualnie uzupełnić fosfor i potas ale z umiarem.

_________________
Pozdrawiam Marcin
ozim
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 12 paź 2008, o 14:11
Lokalizacja: wrocław

Post »

Dałem tak jak poradziliście ok 1 kg nawozu jesiennego na 100 m2. Zobaczymy co się wydarzy.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Post »

Moim zdaniem trawa ma się całkiem dobrze, tylko te jaśniejsze pasma mogą świadczyć o braku jakiegoś składnika.
Jeśli będzie ciepło to trawa może jeszcze urosnąć i skosisz ją za miesiąc. Ja zawsze u siebie ostatni raz koszę w listopadzie, po opadnięciu liści z drzew gdyż wtedy mam mniej grabienia - kosiarka mnie częściowo wyręcza :wink: A nieraz i tak trawa sporo odrasta jak nie ma przymrozków...

Nawożenie bym raczej odradzał, chyba że jakimś nawozem wieloskładnikowym NPK z niskim udziałem azotu. A jeśli już nie urośnie - też nic złego nie powinno się stać.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Post »

Mieszkam na innym kontynenie, w innym klimacie, ale problemy te same.
Ogólne zalecenia of firm nawozowych tutaj są takie same jak Marcin podaje.

Nawóz wysokoazotowy Azot-Fosfor-Potas, 29%-3%-4% (+ 5% Zelaza) stosować do sierpnia,
a we wrzesniu i pazdzierniku stosować "Winterizer", czyli nawóz wysoko potasowy 5%-20%-20%.
Nie zaleca sie stosować nawozów w czasie zimy.

"Winterizer" pochodzi od dwóch słów "Winter Fertilizer" co oznacza Zimowy Nawóz.
Nazwa jest myląca. Wiele osób sieje go zimą pomimo że na opakowaniu (cienkiem drukiem)
pisze że nie powinno sie go stosować zima.

Moje dwa grosze,
Pozdrawiam,
Marek
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
tok76
100p
100p
Posty: 196
Od: 18 paź 2008, o 07:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ŻORY
Kontakt:

Post »

Ja bym już nie nawoziła bo rośliny przygotowują się do odpoczynku zimowego.Nawóz pobudzi je do życia przez co może przemarznąć(gdyż to młoda trawa) i na wiosnę możesz mieć łyse placki. skosić bym ją skosiła gdy trochę podroście. a powolnym wzrostem się nie przejmuj bo czym bliżej zimy to trawa mniej rośnie.
Pozdrawiam, Gosia
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Poczytaj tutaj i wybierz sobie odpowiedni wątek:
- Trawnik - spis linków, opisy problemów

Jak dla mnie twoja trawa wygląda ok, daj jej się rozrosnąć, nie dotykaj jej wcale do czasu, aż się dobrze ukorzeni. A potem tylko koś i załatwisz w ten sposób i rozkrzewianie trawy i zlikwidujesz chwasty. A wiosną i tak będziesz miał ślady po leżącym śniegu :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Qsal
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 9 paź 2008, o 08:06

Post »

Dzięki wszystkim za podpowiedź. Zostawię trawę do wiosny. Jak uda mi się ją skosić to dobrze, a jak będzie za niska to nie będę ryzykował by nie uszkodzić korzeni. Zobaczymy na wiosnę co i jak. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”