Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26  
Autor Wiadomość
aagata74
 Tytuł: Re: Lawenda: z sadzonek, z nasion?
PostNapisane: 25 kwi 2017, o 23:50 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Hubert_K napisał(a):
aagata74, lawenda zawsze nas zaskoczy ;:219 bo ja odnośnie rozmnażania z ucinków mam doświadczenia dokładnie o 100% różne od Ciebie :roll:

Wniosek widzę taki, że można czytać, wymyślać teorie a i tak najlepiej kierować się własnym doświadczeniem :D

A używasz ukorzeniacza czy zupełnie bez?

Huberto odpowiadam z poślizgiem, bo komp był w szpitalu, teraz po transplantacji już hula....
Sadzonki robię tylko z ukorzeniaczem... kiedyś próbowałam bez niego, potężnie się wówczas zniechęciłam. Według mnie szkoda zachodu, tak to się przyjmie tylko wierzba...
Minęło parę latek i znów zapragnęłam więcej i więcej fioletu... Przygotowana teoretycznie( bardzo dużo czytałam), pełna zapału zabrałam się do eksperymentów... Ukorzeniam na zewnątrz, właściwe podłoże, dbam o odpowiedni mikroklimat, wilgotność i wentylacje, nigdy nie stawiam sadzonek w pełnym słońcu. Ot i cała tajemnica sukcesu, który obecnie rujnują mi mrówki...nie potrafię poradzic sobie z nimi... wbrew niektórym teoriom mrówki jednak lubią lawendę.
Siewki tylko w domku na parapetach .Siew na zewnątrz mi nie wychodzi... kiedyś z 2 paczek uzyskałam tylko 1 lawendę- to moja weteranka, moja królowa ma ok. 9 lat.
Lawenda nigdy mi się nie rozsiała sama, ale to już inna historia... Nie zostawiam kwiatostanów na nasiona... Nie lubię widoku przekwitniętej lawendy, jest żałosny... W tamtym roku zostawiłam eksperymentalnie kilka kłosów na jednej , zawiązały się nasionka i przykładnie rozsypały się i naturalną stratyfikacje pewno przeszły. Prawdopodobnie byłoby coś z tego, gdyby nie pewien dobry Elf , który chciał mi pomóc i wyplewił akurat to miejsce co do ździebełka... :;230. Więc efekty tylko są parapetowe . Pozdrawiam cieplutko...
aagata74

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Margo_margo
PostNapisane: 29 kwi 2017, o 22:27 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Przez chłody i ciemnicę moja lawenda niewiele przyrasta ale wystarczy kilka dni ze słońcem i powinna ruszyć

Obrazek

mamaAmelka
PostNapisane: 29 kwi 2017, o 22:46 
200p
200p

---
Moje w tunelu stanęły przy dwóch liściach właściwych i ani myślą ruszyć.
Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu będzie dużo cieplej i lawenda ruszy ze wzrostem.

Margo_margo
PostNapisane: 29 kwi 2017, o 23:18 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Jak widzisz, moje nie wiele większe i też czekam na ciepło. Jak zrobi się cieplej, to pewnie popikuję do osobnych doniczek.
A z ciekawostek .... część nasion lawendy kiełkowałam na waciku, siedziały na ciepłym dekoderze. Po miesiącu stwierdziłam, że już z nich nic nie będzie i zestawiłam pojemniczek gdzieś na bok i zapomniałam o nim. Robiąc dziś porządki znalazłam ów kubeczek ;:306

Obrazek

Wacik był zasuszony na wiór. Oczywiście idzie do pikowania ;:173

mamaAmelka
PostNapisane: 29 kwi 2017, o 23:45 
200p
200p

---
I wyrośnie normalnie?
Pikowanie tak ratuje wybiegniete roślinki?

zbyszek12
PostNapisane: 1 maja 2017, o 19:09 
100p
100p

---
Witam, posiałem Lawendę jakoś na początku kwietnia do doniczki, stoi na południowym parapecie, zraszam ziemie jak wierzchnia warstwa przeschnie, czyli prawie codziennie( czasem trochę więcej podleje)
ale nasiona coś się ociągają...ponad tydzień temu wzeszło kilka siewek i stop. Wiem że one nieregularnie wschodzą, ale żeby aż tak? Może przykryć je workiem foliowym z otworami?

Margo_margo
PostNapisane: 1 maja 2017, o 22:27 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
mamaAmelka Lawendzie nie przeszkadza pikowanie ;:108 Ja miałam bardzo wybiegnięte (jak cofniesz się odrobinkę, to zobaczysz moje cieniasy) i pikowałam je pod same liścienie. Teraz bardzo ładnie rosną, wolno ale już nie wyciągają się. One mają od początku bardzo twarde łodyżki.

Wsadziłam do ziemi te z zapomnianego kubeczka i mają się bardzo dobrze :tan

zbyszek12 Możesz je przykryć ale najpierw wysadź te, które już wzeszły. Inaczej padną od ciepła i wilgoci.

mamaAmelka
PostNapisane: 1 maja 2017, o 22:32 
200p
200p

---
Do doniczki sadziłaś je pionowo czy "zwijałaś' łodyżkę?

zbyszek12
PostNapisane: 1 maja 2017, o 22:41 
100p
100p

---
Ok, to może już poczekam niech sobie wzejdą powoli. A jak długo potrafią siedzieć w ziemi, ktoś może powiedzieć z własnego doświadczenia?

Margo_margo
PostNapisane: 1 maja 2017, o 23:28 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Z zapomnianego kubeczka jedna była prosta a druga zawinięta i dokładnie tak je wsadziłam. Poszły do kubków po małym kefirze. Tak jak pisałam, one mają nawet na tym etapie dość sztywną łodyżkę i dość twarde korzenie; nie udało mi się tej zawiniętej rozprostować. Sprężynowała ;:oj Wbrew pozorom, nie są to delikatne i kruche siewki.

Zbyszek, założę się, że jak już dojdziesz do etapu pikowania, to wtedy kilka sobie przypomni, że jeszcze chciałyby wykiełkować ;:306
Te, z zapomnianego kubeczka były wyłożone 22/02 Jeśli dobrze liczę, to dwa i pół miesiąca ;:oj

Majajka
PostNapisane: 3 maja 2017, o 09:52 
100p
100p

---
U mnie z siewu wyrosło całe 6 roślinek :roll: .

Ale za to rosną przepięknie, zaczynają się już same rozgałęziać (nie uszczykiwałam im czubków). Nowe listki rosną im nawet z kącików z liścieni :uszy . No i wonią ją ładnie, jak na lawendę przystało.

Aguss85
PostNapisane: 3 maja 2017, o 10:15 
1000p
1000p

więcej niż 1
Mnie rok temu też zachwycało, że pachną już od pierwszego listka ;:215 Haniu jak Ci się siewki przyjmą w gruncie, to pierwszy rok się je co rusz uszczykuje dla lepszego krzaczenia, a te czubki uszczyknięte bardzo łatwo sadzonkuje się w jakimś przepuszczalnym gruncie ;:215

Agnieszka

Majajka
PostNapisane: 3 maja 2017, o 12:00 
100p
100p

---
Aguss ja wiem, że uszczykiwanie pomaga... Po prostu chciałam poczekać, aż będą ciut większe (zawsze mam opory, czekam aż roślinka będzie mieć te min. 8 listków ;:224 ). Lawenda pod tym względem bardzo mnie zaskoczyła.

Swoją drogą nie wiem czy jednej sobie nie zostawię na ziołowym parapecie - niech mi w domu też woni, kot tam co chwile łazi i mi roślinki tyka. Nie obgryza, tylko przechodząc do miski się o nie ociera.

Dejna
PostNapisane: 5 maja 2017, o 09:33 
50p
50p

1 szt.
Lawendy marcowe już pięknie ukorzenione w 80% , trafiły do własnych mieszkanek i pierwsze pączki kwiatowe zostały pousuwane. Teraz tylko regularne przycinanie i w lipcu na miejsca stałe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dziś jadę zobaczyć jak mają się te na działce wsadzane prosto w piach na łonie natury :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 351 ]  Idź do strony nr...        1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości