Trzcinnik ostrokwiatowy(Imperata cylindrica)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Imperata cylindrica Red Baron

Post »

Są nie mniej jak dwie odmiany Red Barona jedna wolniej rozrastająca się ale o mocnym wybarwieniu druga z kolei to silnie rosnąca o przebarwieniu końcowych źdźbeł.
Uprawa lubi pulchne żyzne podłoże i mocne dokarmianie. Podstawowa zasada pielęgnacji to systematyczne podlewanie. Red Bron jako nieliczna z traw ma płytki system korzeniowy wiec kilkudniowe upały mogą dość szybko przesuszyć 5 cm warstwę ziemi co akurat u tej trawy staje się problemem. Poza tym wygląda i zimuje bardzo dobrze. W moim ogrodzie trawa rośnie w ziemi o proporcji 1/4 piasku, 1/4 gliny drobno rozkruszonej, 1/4 torfu, 1/4 ziemi rodzimej. Wszystko dokładnie zmieszane i wsypane do dołka o głębokości ok. 20 cm i szerokości takiej jak zakładamy aby nam się rozrosła. Dodatkowa zaleta tej trawy to sadzenie w pojemnikach na balkonach czy tarasach jako dodatek do roślin jednorocznych.


jarek
Awatar użytkownika
Rennni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 22 lip 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czechy środkowe

Re: Imperata cylindrica Red Baron

Post »

Pozdrowienia z Czech ;:7
Moja trawa Imperata cylindrica Red Baron jest zielona, ??ma tylko kilka arkuszy czerwieni:
http://imageshack.us/photo/my-images/83 ... 12912.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/54 ... 11712.jpg/
Znalazłem ciekawe informacje na US webu :
Red Barron czasami powraca do zielonej postaci, które następnie mogą być bardzo inwazyjne. Usuń zielone typy, niż mogą rozwijać! Forma Green Red Baron jest wyższy, ma jasne zielone liście z białym pasem środkowym i czubek sztywnej. Czerwone odmiany rosną lepiej w chłodniejszych warunkach. Podobnie wydaje się, że nadal są dość bogato czerwony w północnych miejsc, wszystko w zielonych zwrotów pleśni w miejscach cieplejszych, bardziej na południu. Teraz uważany za jednego z najgorszych chwastów w świecie.
Trawu wykopy i kupić nowy...
Przepraszam za błędy w tekście, ale ja nie jestem z Polski, czytam i rozumiem ale nie mogę napisać tekst ... piszę tylko przez online tłumacza ;-)
Awatar użytkownika
zeberka4
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6419
Od: 10 sty 2009, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Imperata cylindrica Red Baron

Post »

Czyli sprawa się wyjaśniła mam Green Red Baron i to wyższą niż normalna, strasznie szybko rośnie ale jest równie ozdobna.
Awatar użytkownika
Joasia83
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 lip 2014, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawa Red Baron

Post »

Witam :wink:
jestem tu od niedawna i dopiero się w to wszystko wdrażam...i na początek mam takie może trochę nietypowe pytanie, bo chciałam zasadzić sobie ozdobne trawy m.in. czerwoną "Red Baron" i wiecie może czy jest jakaś reguła kiedy powinno się to robić? Chciałabym w tym właśnie czasie ale nigdzie nie moge znaleźć informacji o porze sadzenia, czy nie ma to znaczenia ?
Z góry dziękuję za pomoc :D
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Imperata cylindrica Red Baron

Post »

Trawy z doniczki sadzę od kwietnia do końca września, żeby choć trochę ukorzeniły się przed mrozami. Red Barona dzieliłam z jednej doniczki na pięć sadzonek pod koniec sierpnia 2013 r., w tym roku jest piękny.
Obrazek
Awatar użytkownika
Mariusz_S
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 lut 2008, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Imperata cylindrica Red Baron

Post »

Spokojnie można sadzić do końca października. W listopadzie i grudniu - to co bez problemu zimuje w doniczkach, np. trzcinniki, śmiałki, kostrzewy itd.
Jesienny problem jest inny - "klienci" kupują to co pięknie wygląda. Sprzedawca który ma "brzydszy" towar wraca z nim do domu. Więc niestety prawie wszyscy maja rośliny dopiero co wyjęte z tunelu czy szklarni bo tylko w takich warunkach udaje się mieć roślinę "jak z obrazka". Taka wydelikacony egzemplarz trafia do gruntu i zaczyna się szok - zmienna temperatura, wilgotność powietrza i gleby, bark codziennego nawożenia. To jest prawdziwa przyczyna problemów jesiennego sadzenia a nie termin...
Mariusz Surowiński
Poradnik o trawach
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Imperata cylindrica Red Baron

Post »

Posadziłam w tym tygodniu sadzonkę trawy Red Baron - podzieliłam ją przy tym na trzy. Planuję dokupienie kolejnych, aby nadać całości spójny charakter. Inspirację stanowi dla mnie rabata zaprezentowana na wystawie w Anglii - fotki poniżej. Moje pytanie - czy zabezpieczać trawę na zimę i jak? Teoretycznie mieszkam w strefie 6a, ale subiektywnie bardziej mi ten klimat podchodzi pod 5b.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Bea_ta
50p
50p
Posty: 98
Od: 7 wrz 2012, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik (śląskie)

Trzcinnik ostrokwiatowy 'Overdam' i Imperata 'Red Baron'

Post »

Szukałam, ale nie znalazłam, dlatego zakładam ten wątek.
W tym roku jesienią zrobiło mi się dodatkowe miejsce przed ogrodzeniem, wzdłuż nowo powstałej, niezbyt ruchliwej drogi. Mam tam pas około 20 metrów długości, szerokości od około 40 do 60 cm. Ogrodzenie jest zrobione z siatki, a ten pas znajduje się po jego północnej stronie. Oświetlony powinien być z obu stron bo za siatką mam raczej niewysokie rośliny.
Postanowiliśmy posadzić tam trawy, wybór padł na trzcinnika ostrokwiatowego i do towarzystwa - 'Red Baron'. Znalazłam informację, że trzcinnik rozrasta się w kępy do około 60 cm szerokości, ale nie mogę nigdzie znaleźć informacji na jaką szerokość rozrasta się imperata i czy rośnie bardziej zwarcie czy też ma tendencję do "uciekania". Planowałam je posadzić w rzędach: z tyłu trzcinnik, z przodu imperata. W związku z tym, że miejsca jest za mało na dwa "dorosłe" rzędy tych roslin, uznałam, że może w 2 rzędach, ale naprzemiennie. Ale co ile? Macie pomysł ile tych roślin będę potrzebować? O ile, rzecz jasna, imperata się utrzyma w tych warunkach :roll:
I drugie pytanie: kiedy kupuje i sadzi się trawy? Teraz pewnie już na to za późno, choć jesień dość łagodnie nas traktuje na śląsku.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: trzcinnik ostrokwiatowy 'Overdam' i Imperata 'Red Baron' - w jakiej rozstawie sadzić?

Post »

Imperata rozrasta się krótkimi rozłogami i moim zdaniem najlepiej wygląda w kształcie 'plamy' np. do towarzystwa wrzosom, nie w rządku.Plama może być nieregularna i wtedy nie ma problemu z rozrastaniem się Red Barona.Zrobisz jak zechcesz, ale jak jakoś traw w rządku przy ogrodzeniu nie widzę, raczej w grupach np, w pobliżu sosen, czy brzóz, albo na otwartej przestrzeni.Jeśli już w rzędzie, to na krótkich odcinkach np. 3-5 sztuk np. wzdłuż jakiegoś murku, czy żywopłotu, ale raczej wyglądać to będzie sztucznie.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: trzcinnik ostrokwiatowy 'Overdam' i Imperata 'Red Baron' - w jakiej rozstawie sadzić?

Post »

Imperata jest raczej niska w porównaniu do trzcinnika i musisz posadzić ją z przodu -> https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/73 ... 68e78d.jpg
Nie rozrasta się bardzo, więc żeby uzyskać ciekawy efekt wizualny musisz ją posadzić na gęsto - w rozstawie 25 cm. Nie potrzebuje wiele miejsca. Dla trzcinnika sugerowana rozstawa to 40-50 cm.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
pojmowacz20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 lis 2016, o 03:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: trzcinnik ostrokwiatowy 'Overdam' i Imperata 'Red Baron' - w jakiej rozstawie sadzić?

Post »

Imperata ładnie prezentuje się obok kamieni, jest krótka, dlatego z drobnymi roślinami wygląda przepięknie.
Bea_ta
50p
50p
Posty: 98
Od: 7 wrz 2012, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik (śląskie)

Re: trzcinnik ostrokwiatowy 'Overdam' i Imperata 'Red Baron' - w jakiej rozstawie sadzić?

Post »

Dziękuję Wam za odpowiedzi.
Oczywiście imperatę zamierzam posadzić z przodu bo jest niższa od trzcinnika, ma też nieco inny pokrój. Takie było założenie - dwie rośliny kontrastujące ze sobą. Jeśli chodzi o sadzenie traw w rzędzie - podczas szukania opisów tych traw natknęłam się na kilka zdjęć pokazujących właśnie rosnące trawy w długim rzędzie - dotyczy to zwłaszcza trzcinnika, który rozrasta się w kępę, więc nie wyłazi z rządku. Imperata jest bardziej "niegrzeczna", ale może właśnie dzięki temu z czasem pokryje przestrzeń przed trzcinnikiem i będzie stanowić jedną, długą plamę. Jeśli plan dojdzie ro realizacji, to zapewne się podzielę zdjęciami.
Jeżeli trzcinnika mam posadzić co maksymalnie 50 cm, to sporo go będę potrzebować :shock: Macie namiary na jakąś szkółkę, która uzna 20 roślin jednej odmiany za hurt? :;230 Bo imperaty będę potrzebować jeszcze więcej, znacznie więcej :?
WIERNY OGRODNIK
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 11 maja 2012, o 09:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trzcinnik ostrokwiatowy(Imperata cylindrica)

Post »

jak jest ze ściółkowaniem? Można korą przekompostowana? Chcę żeby się rozrosła więc bez agrowłókniny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”