Zagospodarowanie dużego terenu

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Zagospodarowanie dużego terenu

Post »

...witam ponownie...podpowiedzcie mi Państwo co mam zrobic...mianowicie...ma przygotowane miejsce pod trawnik miejsca jest niecały hektar...żona chce żeby ten teren był pięknym typowym trawnikiem...ale...dookoła są łaki a i reszta działki ma juz trawnik taki...dziki...którego nie zamierzam zmieniać bo mA SWÓJ UROK rosną na nim grzyby i wrzosy itd...czy jest szansa ze ten rekreacyjny- reprezentacyjny trawnik nie zdziczeje? i druga sprawa czym to obsiać i gdzie to kupić :) chodzi mi to, że na łące sieje mieszankę łakową...na wyspie wysiałęm saharę kierujac Waszymi radami i pięknie wschodzi już...reszta o której wspominałem na razie nie jest i nie będzie siana bo z ciekawą florą radzi sobie sama ..natomiast ..szukam najtańszej możliwości na ten tematowy hektarek bo zakładajac, że na dwa siewy główny i uzupełniający muszę kupić powedzmy pół tony...to...niekoniecznie widzi mi się kupno traw np. z allegro po 250 zł za 20 kg itd...rozumiecie drodzy państwo? zasugerujcie jakąś alternatywe hm?
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Jeżeli będziesz dbać o trawnik tzn:
regularnie kosić
nawozić NPK + mikroelementy
odkwaszać Ca i Mg w formie węglanowej
wykonywać aerację i wertykulację
w razie potrzeby zwalczać chemicznie chwasty dwuliścienne
to trawnik pozostanie szlachetny.
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Post »

aha...rozumiem...a jak rozegrać drugą kwestie...czyli...kupić duuuuużo trawy niekoniecznie drogo :lol: igdzie tak można kupic hm??? jakieś składy rolne lub nie wiem...zakłady nasiennictwa??? może znacie coś hm?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

W każdej miejscowości gminnej jest taki punkt zaopatrzenia rolników, można tam kupić różne nasiona na worki, duże opakowania chemii rolniczej, nawozów,, śor, dodatków paszowych itd. Musisz popytać w swojej okolicy, może w jakimś sklepie z narzędziami rolniczymi będą wiedzieli?

Tylko czy na pewno chcesz mieć hektar trawnika? Takie gołe pole golfowe skrzyżowane z lotniskiem? Na pewno chcesz? Toż to 10.000 metrów kwadratowych powierzchni!!!

Jeszcze jedno. Ja się odcinam! Na pewno ci nie doradzałam Sahary na wyspę z gliną! Wręcz odwrotnie. :P
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Post »

...tak musze zrobić chyba... natomiast ja zastosowaem się i zrobiłem tak jak powinno być najlepiej :)czyli stworzyłem na wyspie dodatkową powierzchnię z czarnoziemu i na to dałem saharę żeby nie trzebabyło zbytnio podlewać... co się zaś tyczy trawnika to fakt jest to spora powierzchnia ale i tak póki co nic lepszego na zagospodarowanie tego nie wymyślę ...jest to teren miedzy domem a sadem i i jednym brzegiem jeziorka i jedyne co go ma i może ew. upiększać to światełka ...może jakieś rzeźby i ostatnio wymyślone przez moją żonkę brzozy karłowe szczepione...taki szpaler mógłby być...wiedzieliśmy je w jednym ogrodniczym ale jak jest nazwa za chiny nie wiemy szukamy na allegro itd ale nic nie pasuje...a wyglada jak zwykła brzózka tyle że ma nisko szczepione grube gałezie, które są powyginane i rozłożyste...cudo normalnie...wie ktoś może jak jest właściwa nazwa??
Awatar użytkownika
Babopielka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6087
Od: 9 wrz 2007, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Rypina

Post »

Myślę ,że chodzi Ci o Brzozę 'Youngii'. :) Jest pokazana w temacie Drzewa i krzewy Ozdobne,pnącza .
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Post »

niedobry pisze:co się zaś tyczy trawnika to fakt jest to spora powierzchnia ale i tak póki co nic lepszego na zagospodarowanie tego nie wymyślę ??
Wiesz, nie chciałabym Cię zniechęcać, ale z mojego punktu widzenia to też nei jest najlepsze rozwiązanie...koszenie hektarka co tydzień (bo tak by trzeba było, jeśli chcesz mieć w miarę "czysty" trawniczek...hmmm...po dwóch letnich miesiącach znienawidzisz kolor zielony ;-)

Jak ja bym miała taki hektarek, ech...to bym posadziła duże drzewa, trochę owocowych, trochę ozdobnych i dużo naturalistycznych krzewów typu lilak pospolity, róza pomarszczona, głóg... wiem, o gustach sie nie dyskutuje, ale aspekt praktyczny koszenia takiego dużego, okazowego trawnika dla mnie osobiście byłby nie do przeskoczenia...
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Traktorkiem to i owszem, migiem się kosi, nawet i hektar, ale co z zebranymi tonami trawy? Masz już kilka / kilkanaście kompostowników? Albo miejsce na wielometrową pryzmę kompostową?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Post »

Nalewko...więc tak..na poczatek dodam, że tam na wyspie dodatkowo wysialiśmy mnóstwo stokrotek i nanosiłem z 300 kaczeńców wraz z ziemią i dałem pod nie folię żeby miały błotko ciagle...zasadziłem ładną już 2,5 metrową wierzbę płaczącą na brzegu a pod ną huśtaweczka przy pomoście dałem dwa sliczne świerki a altanę obsiałem maciejką i milinem miejsc wokól ogniska kocimiętką żeby komary straszyła...

kompostownik mam taki 6x2 metra do tego gnojownik taki sam duży na koński obornik, którego w tym roku pod dostatkiem i jeszcze drugi na bydlęcy, którego mam mniej ...trawka koszona traktorkiem( malutkim) bo łąk mam sporo i w lesie traktorkiem łatwiej porządkować ...cześc trawki na kompost reszta dla zwierzaków ...krówka H-F na mleczko i buhaj Belgijski-błękitno-biały do zacielania H-Fki coby cielaki były mięsne ale na uzytek własny ...

do jesieni dojdzie loszka na prosiaczki...do tego kupiłem już brony i dwa pługi konne oraz autentyczną konna kopaczke do ziemniaczków którą załącze zaraz plikiem bo odrestaurowałem ją i jestem z niej duuuumny hehe... konik bedzie rasy "shire" więc zjedzą sporo

Poza tym są łąki, pare ha które sa obecnie dwukośne ale zrobie z nich możę trzykośne.... połowa mieszanką dla bydła połowa dla kunia...

...dla zony planuję drugiego konika rasy Fryzyjskiej tylko na razie łamiemy jej bariere strachu..świnka już mieszka u sąsiada i rosnie zanim dokończymy chlewik i dostała już imię Karmela...hehe...konik potrzebny bo mam troche roli którą zamierzam uprawiac mieszanką zbożową i kukurydzką na paszę dla zwierzaków i dlatego te sprzety...


no...a co do rosy rugosy to wysadziłem wokól wysepki ok 200 sadzonek zeby tworzyły żywopłot i wzmocniły brzegi...a co do lilaka to tez mam z 200-250 malutkich jeszcze, jako zywopłot od wewnątrz posesji mieszkalnej koło domów ...który będzie kiedys pięknie kwitł...także stokorotko gusta mamy podobne...a sad ma tez ok. hektara i oprócz drzewek wszystkich możliwych sa tam borówki maliny porzeczki itd...większej ilości drzewek już nie moge dac bo już tych jest za wiele jak dla nas ...
od zewnatrz głownej posesji dałem na jesień sosenki ale całe szczescie, że nie sadziłem wszyskich bo to ruganina ciężka a żadna sie nie przyjeła , chociaż nosiłem je ze szkółki samosiejek przy moim lesie wiec ziemię miały identyczną...teraz na ich miejsce pójdzie ałycza już zamówiłem 2500 sadzonek mam nadzieje, że będzie to piękny biały żywopłot który zasłoni dom i sad oraz moją winnice, która bez osłony martwi mnie bo od zachodu u nas zawiewa...w tym roku na 180 winorosli 150 wymarzło w trzech ogrodników ...ale juz dosłownie każda pokazała łebki odbiła pięęęęknie...na przyszły rok je okrywam

... no a co do trawnika to na poczatek niech jest taki jak moja "szefowa" sobie wymyśliła ja rano gadałem z miejscowym rzezbiarzem w drewnie i postawie tam repliki głów z wysp wielkanocnych bo to moje miejsce życia jest w rezerwacie żurawi i miejscowi mówia na nie wyspa...więc akurat pasuje a mam z 10 -3,5 metrowych bali lipowych grubych to akurat będzie z czego dłubac...:p ( edycja na życzenie Nalewki :)) mam nadziej, że wystarczajaca
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

To jeszcze psa brakuje do szczęścia, a ja dla jednego szukam domku. Może przypadnie Wam do serca? Szpic byłby świetnym stróżem takiego stadka :wink:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... c&start=14
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Matko jedyna, nie idzie mi czytanie takiego tekstu pisanego "jednym cięgiem" :twisted:
Brakuje mi akapitów, kropek, dużych liter, nie wiem gdzie się co kończy, a gdzie zaczyna następne. Poproszę o rozdzielenie bloku na jakieś łatwiej strawne kawałki, inaczej nie dowiem się, co tam tak zachwyca czytelników :cry:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Post »

hehe...pieski sa już dwa bullterierki Vladimir i Doda...i w lipcu odbieramy dwa azjaty żeby im się łatwiej zimą strózowało bo bullki to zmarźlaki... a Nalewko nie ma sie czym zachwycac...spróbuję na Twoje życzenie podzielic tekst w edycji
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Post »

Anemon pisze:wow :shock: :shock: :shock:

opadła mi kopara :D Do samej ziemi ;:215
Jak wyżej :-)

I Ty tu jeszcze zadajesz jakieś pytania? :-)
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”