Kolendra - uprawa,problemy

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3022
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Kolendra

Post »

Kiedy należy wysiać kolendrę?
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Z tego co wyczytałam na opakowaniu to na przełomie marca i kwietnia. Ja jeszcze czekam.
Yoanna
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 28 sie 2008, o 14:33
Lokalizacja: Kraków

Kolendra - uprawa,problemy

Post »

Jak to jest z kolendrą? Spotkałam się z informacją, że są dwie odmiany: na nasiona i na liście. Ale nigdzie indziej nie mogę znaleźć takiej informacji. Wszystkie nasiona jakie widziałam to "zwykła" kolendra. Na torebce z nasionami jest napisane o nasionach, ale nie ma nic o jadalnych liściach. A mnie chodzi właśnie o liście.

Ma ktoś może jakieś doświadczenia w uprawie kolendry? Słyszałam, ze jest bardzo nietrwała i delikatna.

Pozdrawiam,
Joanna
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6603
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Nie uprawiam kolendry ale troszeczkę mogę Ci podpowiedzieć. Kolendra powinna rosnąć w pełnym słońcu. Zbiera się młode liście z dolnej części rośliny (wyglądają jak liście pietruszki), liście górne są nieco zbliżone wyglądem do liści koperku ich się raczej nie je. Nasiona powinny dojrzeć (robią się brązowe) latem. Korzenie do spożycia wykopuje się jesienią. Łacińska nazwa kolendry to Coriandrum sativum.
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Kolendra ma dwie odmiany botaniczne;wielkoowocową - var.makrocarpus i drobnoowocową - var.mikrocarpus.

W Polsce uprawia się odmianę drobnoowocową.Wymaga żyznej zasobnej w wapń gleby.Nasiona w czasie kiełkowania potrzebują dużo wilgoci.
Cała roślina w czasie wegetacji nieprzyjemnie pachnie,dopiero dojrzałe owoce są aromatyczne.
Jest rośliną jednoroczną o płytkim systemie korzeniowym,wrażliwa na suszę.

Miodek z nektaru zebranego przez pszczoły z kwiatów kolendry jest żółto - zielonkawy o ostrym smaku.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Yoanna
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 28 sie 2008, o 14:33
Lokalizacja: Kraków

Post »

Piszesz, że roślina nieprzyjemnie pachnie, to co z liśćmi? Ja potrzebuje liście kolendry a nie nasiona.

Pozdrawiam,
Joanna
Awatar użytkownika
madziarynka
200p
200p
Posty: 317
Od: 21 maja 2009, o 00:34
Lokalizacja: Lublin

Post »

Pierwsze słyszę, żeby nieprzyjemnie pachniała. Pachnie bosko, a liście świetnie nadają się jako dodatki do sałatek, dań kuchni śródziemnomorskiej i azjatyckiej. U nas w Polsce mało jeszcze popularna. Przeważnie piszą że nasiona nadają się na marynaty itd. Z moich doświadczeń mogę powiedzieć, że kupiłam nasiona takiej zwykłej sklepowej kolendry i w ubiegłym roku wysiałam bezpośrednio do ziemi. Młodych listków używałam do celów kulinarnych, bo takowe są najsmakowitsze do czasu, aż roślina zakwitnie. Po zakwitnięciu tracą odrobinę na walorach smakowych. Jesienią zebrałam nasiona Z kwiatostanów ( kwiatostany podobne do kopru a nasionka jak małe kuleczki ) i w tym roku wysiałam w kwietniu do doniczki. Wyszło jej dużo i gęsto więc popikowałam i część wysadziłam na działce a część trzymam na oknie. Mam już chrapkę na świeżą salsę z kolendry...
Awatar użytkownika
cattleya
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1116
Od: 6 maja 2007, o 13:19
Lokalizacja: Łódź

Post »

Liście kolendry sa aromatyczne, ja obrywam kwiatostany z połową łodygi. Nie wyobrazam sobie swojego ogródka ziołowego bez niej.
I moje róże http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 74&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
I ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=21086" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

madziarynka pisze:Pierwsze słyszę, żeby nieprzyjemnie pachniała.
Kwestia gustu :wink: Hektarowa plantacja daje mocniejsze wrażenie niż grządka roślin w ogródku.
Jako przyprawy używałem jedynie suszonych owoców.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re:

Post »

Coriandrum sativum-czyli kolendra SIEWNA. Taką kupiłam i mam zamiar wysiać.Piszą że się wyrywa całe rośliny ,suszy je a następnie wydobywa nasiona.

Dla uściślenia;
(Coriandum sativum var. makrocarpus ) kolendra siewna odmiana wielkoowocowa
(Coriandum sativum var.mikrocarpus) kolendra siewna odmiana drobnoowocowa
Adam
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re:

Post »

Na opakowaniu jest że w kwietniu.
Awatar użytkownika
mic44
50p
50p
Posty: 68
Od: 17 paź 2010, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Czy kolendra jest jedna czy są odmiany?

Post »

Czy można wysiać kolendrę kupiona jako przyprawę czy jest ona jakoś przetwarzana :?:
''Nie żyję, by lepiej biegać. Biegam, by lepiej
żyć''.
Mzimu
200p
200p
Posty: 232
Od: 29 maja 2011, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Milanówek

Re: Czy kolendra jest jedna czy są odmiany?

Post »

Nie jest przetwarzana, to takie same nasiona. Można je wysiewać.
Pozdrowienia,
Gośka
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”