Kocimiętka

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
anubis
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 sty 2012, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kocimiętka

Post »

Kiedy można siać nasiona kocimiętki bezpośrednio do gruntu ?
Awatar użytkownika
sawczenko
200p
200p
Posty: 236
Od: 12 lip 2013, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kocimiętka

Post »

Zgodnie z zaleceniami w lecie. Wtedy sadzoneczki ładnie się rozrosną do zimy, a na wiosnę szybko startuje i kwitnie. Nie jest praktykowane sianie na wiosnę, bo w pierwszym roku słabo kwitnie.

Moja ma już ładne listki i w kwietniu będzie obsypana kwiatami.
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Kocimiętka

Post »

Ja posadziłam jedną kocimiętkę na rabacie. Po dwóch latach mam cały ogród w kocimiętce :) Nie musiałam się martwić o wysiew, bo sama sobie wybrała dogodny termin i miejsce na młode roślinki :)
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Kocimiętka

Post »

Witajcie. Faktycznie kocimiętka sieje się całkiem ładnie. Ja swoje sadziłam w zeszłym roku i już widzę sporo siewek ;:333 .
Awatar użytkownika
Wodniczka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 21 lut 2015, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kocimiętka

Post »

Moja też się rozsiewa jak szalona, ładna z niej roślinka i ślicznie kwitnie ale w lecie muszę ją ciągle podcinac bo zgaja inne rośliny :roll:
fonfel
50p
50p
Posty: 71
Od: 3 maja 2015, o 02:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kocimiętka

Post »

Czołem, mam pytanie odnośnie kocimiętki. Kupiłem już kilka lat temu kocimiętkę właściwą i wysiałem z nasion oraz sadzonki kocimiętki faassena. Obie te rośliny były sadzone w ziemi kompostowej, stanowisko słoneczne, regularnie podlewane, z czasem z dodatkiem nawozów mineralnych a pomimo tego te rośliny mają co roku jakieś 10cm wysokości, może max 15cm. Czemu nie rosną na pół metra? Czy może potrzeba je trochę porozsadzać aby luźniej miały czy jeszcze potrzeba kolejnych lat? To nie jest ponoć problematyczna roślina a u mnie pomimo pielęgnacji jest jakaś karłowata.

ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Kocimiętka

Post »

Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria) kwitnie na biało, liście wydzielają cytrynowy aromat. U mnie w sprzyjających warunkach dorasta do metra. Sadzonki nie rosną gęsto obok siebie. Są porozsadzane pojedynczo w różnych częściach ogrodu. Zasilam je na wiosnę obornikiem. Ściółkuję. To wszystko.
Kocimiętka Faasena jest generalnie niską byliną. Rozrasta się raczej wszerz niż do góry. Wyjątek stanowią niektóre odmiany, np. 'Six Hills Giant' dorastająca w okresie kwitnienia do 60 cm wysokości.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kocimiętka

Post »

:wit
U mnie zaczyna kwitnąć kocimiętka Faasena. Nijak jej do kocimiętek o prostych i wysokich pędach, z długimi kwiatostanami w niebieskim kolorze, które widuję na zdjęciach w magazynach ogrodniczych oraz w ogrodach w Wielkiej Brytanii. U mnie jest niska i pokłada się, a kwiatostany są nędznie małe i takie jakieś blade... Muszę kupić i rozmnożyć Six Hills Giant, a tej mojej, zwykłej chyba pozbędę się... Poza tym rozsiewa się jak szalona.

Obrazek
Pozdrawiam
Agneska
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kocimiętka

Post »

Ta która się rozsiewa to kocimietka Mussiniego N.mussini, tę koty względnie oszczędzają.U mojej sąsiadki rośnie cały łan i ma się dobrze, ale fakt nie jest zbyt ozdobna choć w masie robi wrażeni.Natomiast ta o której marzysz to wyhodowana odmiana pochodząca od kocimiętki właściwej N. cataria i niestety koty ją niszczą.Zalicza się jeszcze dwa gatunki przyciągające koty N. grandiflora i N. Faassena.
Kiedyś kupiłam w OBI taką ozdobną kocimiętkę o większych kwiatach.Niestety nie udało mi się jej utrzymać.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kocimiętka

Post »

fonfel pisze:Czołem, mam pytanie odnośnie kocimiętki. Kupiłem już kilka lat temu kocimiętkę właściwą i wysiałem z nasion oraz sadzonki kocimiętki faassena. Obie te rośliny były sadzone w ziemi kompostowej, stanowisko słoneczne, regularnie podlewane, z czasem z dodatkiem nawozów mineralnych a pomimo tego te rośliny mają co roku jakieś 10cm wysokości, może max 15cm. Czemu nie rosną na pół metra? Czy może potrzeba je trochę porozsadzać aby luźniej miały czy jeszcze potrzeba kolejnych lat? To nie jest ponoć problematyczna roślina a u mnie pomimo pielęgnacji jest jakaś karłowata.

ObrazekObrazek
Masz niską odmianę, nie wiem jak się nazywa, ale ja ją przed laty kupowałam jako niską bylinę na skalniaki.Mam tę samą, tworzy kobierce, nie wylega, sieje się i koty ją zostawiają w spokoju, kwitnie podobnie jak zwykła.Po kwitnieniu i przycięciu zakwita ponownie.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kocimiętka

Post »

Selli, myślisz że ta moja to kocimiętka Mussiniego, nie Faasena? Może tak być, nie pamiętam na 100% jak była oznakowana jak kupowałam sadzonki. Kotów nie mam więc nie obawiam się o zniszczenia i kocimiętki Faasena i cataria Six Hills Giant są dla mnie ok..

Moja kocimiętka pokrój ma taki:

Zdjęcia usunięto z hostingu.
bab...
Pozdrawiam
Agneska
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kocimiętka

Post »

Tak to mussiniego( teraz lepiej to widać w większym ujęciu), Faasesena nie tworzy nasion i nie sieje się, a piszesz, że twoja się wysiewa. Jest rozmnażana przez sadzonki, co zresztą w przypadku kocimiętki jest bardzo łatwe.
Ja nie mam kota, ale tych z okolicy nie sposób uniknąć.
Tutaj masz moim zdaniem dobry i rzeczywisty obraz twojej upragnionej kocimiętki Przekierowanie na inne forum usunęłam. szarotka66
Nie wszystko wygląda tak jak w kolorowych magazynach, gdzie zdjęcia są obrabiane, dodaje się koloru itp.Łatwo sobie wyobrazić siłą rzeczy zresztą, że kocimiętka o gęściejszych kwiatostanach będzie bardziej się pokładać.Nawet ostatnio będąc na targach taką widziałam i już tam w tych kuwetach prawie leżała, a wyobrażam sobie po deszczu.Oczywiście nie zniechęcam do szukania i do zakupu, tylko piszę o realiach.
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kocimiętka

Post »

Ja 2 razy kupowałam kocimiętkę Faassena i za każdym razem każda mi się siała. Mam całe mnóstwo siewek, od kocimiętek Faasena, więc jednak się sieją ;) Może są jakieś jej odmiany, które nasion nie tworzą, ale gatunek tworzy jak najbardziej.

Moje kocimiętki również się pokładają i nie są takie piękne, jak w katalogach :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”