Wypalony trawnik .Jak założyć nowy na starym?

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Marcin1985
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 20 lut 2016, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wypalony trawnik .Jak założyć nowy na starym?

Post »

Witam

Proszę Was o pomoc.Chciałbym założyć nowy trawnik.Ten który zakładałem przed kilku laty,na piaszczystej glebie jest zniszcony,przerzedzony i częściowo wypalony przez upały.Czy musze usunąć trawę i przekopać glebę czy wystarczy na nowo posiać trawę? Jest to dla mnie bardzo ważne ,bo trawnik zajmuje około 1200 m2.Nie używałem żadnych nawozów ani wertykulatora.W tle rozsiana kocanka piaskowa.

Obrazek


http://images76.fotosik.pl/346/265259b3d107cb08med.jpg
http://images77.fotosik.pl/346/d76a3dc097157a3bmed.jpg
http://images75.fotosik.pl/346/1fe528bf2e3db27emed.jpg
http://images75.fotosik.pl/346/f5b6726975e86314med.jpg
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Jak założyć nowy trawnik na starym

Post »

Dla mnie to tutaj nie ma wcale trawnika już, sam chwast.
Osobiście zacząłbym od zakupienia 100kg wapna granulowanego.
Poczekał jak ten cały chwast wzejdzie i potraktował go chemią, a następnie dał to wapno.
Pasowałoby to wszystko przekopać ewentualnie nawieź nową warstwę ziemi i dopiero zrobić wysiew.
Jak chcesz w to co masz siać to musisz się pozbyć wszystkiego, czyli to co piszę bez nawożenia gleby plus wygrabienie resztek traw, może jakaś glebogryzarka lub wertykulator by zerwać ten martwy trawnik.
Marcin1985
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 20 lut 2016, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak założyć nowy trawnik na starym

Post »

Do gemciu 83.
Jeżeli dobrze zrozumiałem to kupić 10 litrów Roundup.Spryskać wszystko i użyć 100 kg wapna,potem glebogryzarka lub ewentualnie wertykulator tak?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Jak założyć nowy trawnik na starym

Post »

1L to będzie wystarczająca dawka, a nie 10L co Ty tam masz 1/10 hektara, a nie cały hektar.
Ja to tak najprościej widzę, jeżeli nie chcesz nawozić nowej warstwy gleby.
Wzejdzie chwast, trawka jak się cieplej zrobi opryskać. Dać wapno, jak wszystko padnie wygrabić z grubsza i potraktować werty lub glebogryzarką. PRzegrabić, wyrównać i posiać.
Liczyć musisz się z tym, że takie skrócenie drogi nie będzie pozbawione faktu, że w przyszłości z chwastami będziesz miał kłopot bo domniemam, że chcesz jak najszybciej ten trawnik zakładać, a nie czekać do początku kwietnia przynajmniej.
Marcin1985
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 20 lut 2016, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak założyć nowy trawnik na starym

Post »

Dopiero na poczatku kwietnia będę miał czas popryskać roundapem.A prosze mi powiedzieć ile musze odczekac z wysypaniem wapna po oprysku,a ile do momentu obskoczenia dzialki glebogryzarka?Czy po glebogryzarce użyć jeszcze raz oprysku?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Jak założyć nowy trawnik na starym

Post »

Od zastosowania oprysku do wejścia z siewem ok. 3 tyg.
Wapno spokojnie będziesz mógł rozsypać po tygodniu od zastosowania oprysku to już zacznie pracować i odkwaszać glebę bo u Ciebie taka jest patrząc po ilości chwastów, a oprysk z napalmem dodatkowo zakwasi glebę.
Wapno granulowane w składzie rolniczym nie jest drogie chyba ok 30zł jak dobrze pamiętam.
Później glebogryzarką przerobisz to wszystko i wysiew trawy.
Nasiona dobieraj na piasek, a jeżeli planujesz poprawienie w dłuższym okresie stan gleby to kompost na rozsiewanie. Możesz też w miejsca takie gdzie ma być np: warzywnik lub mają rosnąć krzewy, drzewa owocowe nie stosować chemii, a wysiać roślinę motylkową np. łubin i z dwa razy go skosić i przekopać jak urośnie.
Marcin1985
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 20 lut 2016, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak założyć nowy trawnik na starym

Post »

Dzięki wielkie za odpowiedź.Mam ogólnie suchą glebę czy może Pan mi doradzic jaki typ traw bedzie na nia optymalny?
r-u-d-i
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 mar 2016, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak założyć nowy trawnik na starym

Post »

Mam podobny problem - dużo chwastów , a marzy mi sie trawnik. Zakupiłam Chwastox i mam w planie rozpylać.
Ale mnie teraz zaciekawiliście tym wapnem. Po co to sie daje i czy to konieczne? Pisaliście, że odkwasza glebe, czy bez tego po zastosowaniu chwastoxu mam szansę na trawnik? I kiedy po użyciu chwastoxu mozna dosiać trawe? 3 tyg?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jak założyć nowy trawnik na starym

Post »

Zależy jaka aktualnie gleba jest.
A największy problem, to nie chwasty, tylko kępy trawy; cokolwiek nie robić, to będą walać się tu i ówdzie, wystawać tylko po to by o nie utykać. Po glebogryzarce trzeba je będzie wygrabić, wyzbierać, Przyoranie załatwiło by sprawę skuteczniej i bez Roundupu.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
23wojtek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 12 mar 2015, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak założyć nowy trawnik na starym

Post »

Przy okazji tematu, mam bardzo podobny problem, trawniku juz nie mam ziemia tez piach, co powinienem nawiezc, czarnoziem czy torf (pod trawnik)?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Jak założyć nowy trawnik na starym

Post »

Takie coś co ma pH 5,5 średnio. Rozsypanie próchnicy (np. korę wymieszać z nową ziemią itp.) pod tę nową ziemię też zaprocentuje w przyszłości ładnym trawnikiem.
Duża ilość kęp jak wyżej ktoś pisze to odmiany kępowe trawy i brak podlewania dla rajgrasu. Same kostrzewy prawdopodobnie zostały.
Marcin1985
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 20 lut 2016, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowy trawnik na starym,jak założyć?

Post »

Witam ponownie po kilku miesiącach.Chiałbym napisać,że zakładanie nowego trawnika nie idzie zgodnie z planem.Najpierw spryskalem działkę Roundapem.Po miesiącu przyszło wapno granulowane,które miesiąc czasu się wchłaniało.Po miesiącu glebogryzarka i sianie trasy.Udało sie wygrabic 40 taczek zielska,które było w ziemi.Na razie efekt kiepski.Trawa to Barenbrug watersaver,posiana 3 tygodnie temu.Na razie to co rosnie nawet nie przypomina trawy.Rodzaj trawy wybrany ze względu na nasłoneczniony teren i specyficzny rodzaj chwastów w okolicy,który lubi suche ziemie.Proszę o info co dalej robić.
Na 1000m2 posiałem 30 kg trawy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Nowy trawnik na starym,jak założyć?

Post »

Przykryles nasiona piachem? Podlewasz co ile ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”