Piwonie (peonie) w naszych ogrodach- BAZA.

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
tralaluszy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3302
Od: 5 sty 2010, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Piwonie (peonie) w naszych ogrodach- BAZA.

Post »

W sierpniu wykop całą karpę (ciężka praca), oczyść bardzo porządnie, najlepiej pod strumieniem wody, podziel na mniejsze i posadź :)
Pozdrawiam - BabajAGA
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonie (peonie) w naszych ogrodach- BAZA.

Post »

Poczekaj,aż pędy podrosną i nie będą takie kruche.Wtedy można jakimiś pazurkami wyciągąć trochę perzu.
Halina
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Piwonie (peonie) w naszych ogrodach- BAZA.

Post »

Eh perz to takie upiorstwo,
że trudne do unicestwienia.
Starczy małe źdźbło i urośnie
piękna kępa. ;:223
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Piwonie (peonie) w naszych ogrodach- BAZA.

Post »

bzzzzz, :wit ja mam kilkadziesiąt piwonii do przesadzenia - właśnie z powodu przerośnięcia perzem oraz z tego, ze rozrosły mi się drzewa i bardzo te piwonie zacieniają. Czekam do 15 sierpnia (podobno to magiczna data) z przesadzaniem, ale bardzo niecierpliwie.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
bzzzzzzz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 11 sty 2014, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białogard
Kontakt:

Re: Piwonie (peonie) w naszych ogrodach- BAZA.

Post »

tralaluszy pisze:W sierpniu wykop całą karpę (ciężka praca), oczyść bardzo porządnie, najlepiej pod strumieniem wody, podziel na mniejsze i posadź :)
No właśnie chciałam uniknąc przesadzania bo piwonie podobno tego nie lubią, a moje są naprawdę okazałe. Ale jeśli trzeba będzie to faktycznie poprzesadzam bo ziemia wokół nich twarda i zbita tak więc perzu nie da rady wyciągać ale urywa się, syzyfowa praca.
Emilia pisze:bzzzzz, :wit ja mam kilkadziesiąt piwonii do przesadzenia - właśnie z powodu przerośnięcia perzem oraz z tego, ze rozrosły mi się drzewa i bardzo te piwonie zacieniają. Czekam do 15 sierpnia (podobno to magiczna data) z przesadzaniem, ale bardzo niecierpliwie.
KILKADZIESIĄT!!! Zazdroszczę!!! A ja zbieram po śmietnikach :wink: jest obok mnie taka opuszczona działka i inni działkowicze wywalają tam różne rzeczy dzisiaj przytargałam wielką karpę piwonii ciekawe jaki kolorek :D
jutro biorę szpadla i lecę wykopywać malwy i orliki istna uczta
" Jeśli wydaje się, że czegoś nie można zrobić, zawsze znajdzie się ktoś kto o tym nie wie i po prostu to zrobi " A. Einstein.
Awatar użytkownika
tralaluszy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3302
Od: 5 sty 2010, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Piwonie (peonie) w naszych ogrodach- BAZA.

Post »

bzzzzzzz pisze:No właśnie chciałam uniknąc przesadzania bo piwonie podobno tego nie lubią, a moje są naprawdę okazałe. Ale jeśli trzeba będzie to faktycznie poprzesadzam bo ziemia wokół nich twarda i zbita tak więc perzu nie da rady wyciągać ale urywa się, syzyfowa praca.
Nic im nie będzie, odmłodzisz je. Tylko nie posadź zbyt głęboko, bo będziesz czekała na kwiaty sto lat. Pączki mają być przykryte 5 cm warstwą ziemi. I do dołka nasyp obornika, piwonie to żarłoki.
Pozdrawiam - BabajAGA
Awatar użytkownika
Tajka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11413
Od: 23 sty 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Piwonie (peonie) w naszych ogrodach- BAZA.

Post »

Obrazek

Obrazek

Czekam na zakwitnięcie koperkowej i Młokosiewicza . :)
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Piwonie (peonie) w naszych ogrodach- BAZA.

Post »

Kiedy przesadzę te moje piwonie na taki obmurowany taras, będę chciała dokładnie wyściółkować całą "grządkę", żeby uniemożliwić rozrastanie się chwastów oraz siewek klonów (u sąsiada rośnie olbrzymi i u mnie na potęgę wysiewają się młode). Myślę, że kora nie będzie dobra. Mam sporo gałęzi drzew liściastych do "zgryzienia" i zastanawiam się, czy te zrębki nadadzą się. Oczywiście na glebę położę agrowłókninę. Z drugiej strony - zauważyłam, że te zrębki szybko znikają, rozkładają się. Nie wiem co wybrać...
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
tralaluszy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3302
Od: 5 sty 2010, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Piwonie (peonie) w naszych ogrodach- BAZA.

Post »

Ja bym piwonii nie ściółkowała. A zrębki z agrowłókniny nie znikają, z gołej gleby i owszem. Ja trzy lata temu wysypywałam na agrotkaninę zrębki, są do tej pory.
Pozdrawiam - BabajAGA
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Piwonie (peonie) w naszych ogrodach- BAZA.

Post »

Mam opory przed ściółkowaniem piwonii, ale wyrywanie 5-10 centymetrowych klonów, których palowy korzeń ma 20-30 cm, a łodyga jest twarda i sztywna, to nie jest fajna robota. Szczególnie, że są ich chyba setki co roku. Co prawda agrotkanina i ściółka też może nie pomóc.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
Iw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 942
Od: 4 sie 2008, o 22:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Piwonie (peonie) w naszych ogrodach- BAZA.

Post »

Przyłączę się do dyskusji i powiem, że u mnie piwonie są ściółkowane. Trzeba tylko pamiętać, żeby ich za głęboko nie wsadzić ;:108 . Nie daję rady pielić więc kilka lat temu wysypałam na grubo rabaty korą. Jak dla mnie efekt jest zadowalający ;:108 . Pielenia tyle co nic, a kępy się ładnie rozrastają. Co do estetyki to można się posprzeczać, ale chyba lepiej tak niż z chwastam ;:224 i. Podsypuję je tylko suszonym obornikiem i mączką rogową. A rośliny się odwdzięczają kwitnieniem :heja
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonie (peonie) w naszych ogrodach- BAZA.

Post »

Dwa lata temu wysypałam swieżymi zrąbkami między niskimi bylinami-do dzis nie mogę się pozbyć drzewnego grzyba w ziemi.Przestrzegam więc przed taką ściółką.
Halina
Awatar użytkownika
Iw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 942
Od: 4 sie 2008, o 22:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Piwonie (peonie) w naszych ogrodach- BAZA.

Post »

Może coś w tym jest ;:224 . Moja kora nie była świeża, bo leżała co najmniej 2 lata i może dlatego nie było żadnych grzybów :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”