Ciemiernik(Helleborus) cz.1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Świeżo posadzone do gruntu ciemierniki do czasu ukorzenienia nie znoszą suszy, trzeba je latem regularnie podlewać.Wielu o nich wtedy zapomina, bo przecież przekwitły i nie więdną :wink:
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5043
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Moje rosną w półcieniu,podlewam,bardzo ładnie się rozsiewają :
Obrazek
Awatar użytkownika
karol
200p
200p
Posty: 401
Od: 28 lis 2011, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Ciemierniki lubią cień i żeby je od czasu do czasu podsypać dolomitem.
Awatar użytkownika
wisia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1725
Od: 8 lut 2012, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jędrzejów

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Marzenko , u mnie ziemia jest wapienna , podobnie jak u Ciebie bardzo ładnie się rozsiewają, mam ich dużo, ten w markecie bardzo mi się podobał, ale niestety poniosłam klęskę, trudno , nie szkodzi.
Wiesława.
Tu jestem szczęśliwa Część II- aktualna
Ogród z zapachem róż, część I.
Lucia
200p
200p
Posty: 222
Od: 17 paź 2011, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Też poleciałam do Biedronki i kupiłam trzy sztuki.
Moje pierwsze ciemierniki.
Dzięki Waszym rada wiem, jak z nimi postąpić do czasu sadzenia na właściwe miejsce.
Pozdrawiam Paulina
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Byłam dzielna i nie pobiegłam do B, gdy dowiedziałam się o ciemiernikach, ale zawiózł mnie tam wczoraj ślubny. :;230
Zapaliłam się, że kupię... i wróciłam do domu bez. Było sporo, ale niewielkie sadzonki za 9,99 i w kiepskiej kondycji. Białego mam tylko jednego (te miały inne liście i nawet kwiaty- więc pewnie inna odmiana... ;:131 :oops: ).
Poczytałam wcześniej, że nie zawsze udaje się przetrzymać je do wiosny i wolę raczej wymienić się z Forumkami. ;:333
Mój biały od jesieni ma pączki, ale śpi sobie pod śniegiem, a zakwitnie za kilka miesięcy.
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5043
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Renata ja kupiłam 5 ,stoją sobie na balkonie,4 lata temu tez tak zrobiłam-mam do dziś ładny okaz.Skuś się póki są..
Awatar użytkownika
wisia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1725
Od: 8 lut 2012, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jędrzejów

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Mój ciemiernik cuchnący , też tak się rozsiał , że mam bardzo dużo siewek, teraz przykryte są śniegiem i tylko tyle widać , sam niestety zmarniał
Obrazek
A to zdjęcia ciemierników robione dzisiaj.

Obrazek Obrazek
Wiesława.
Tu jestem szczęśliwa Część II- aktualna
Ogród z zapachem róż, część I.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Nie wiem jak Wasze, ale mój cuchnący( rozmnażany z nasion) najlepiej kwitł, gdy kwitł ogólnie pierwszy raz, miał dużo pędów z kwiatostanami.Potem już z roku na rok coraz słabiej, mniej wypuszczał pędów z kwiatostanami, kępa robiła się coraz luźniejsza, a niektóre na dodatek w zimie gniły u podstawy.
Obserwuję też taki jeden niedaleko miejsca zamieszkania i tylko jednej wiosny widziałam go naprawdę okazały, że robił wrażenie tymi zielonymi kwiatostanami, potem dużo słabszy.
Myślę, że obecnie ciepłe zimy ciemiernikom w pewnym sensie nie służą.Ciepły grudzień i styczeń powodują pod koniec stycznia rozwój pąków, a potem często w lutym mrozy, albo wilgoć i opady niszczą kwiaty i wiosną nie ma czego oglądać, albo tylko nieliczne kwiatki wyrosłe później.
Awatar użytkownika
wisia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1725
Od: 8 lut 2012, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jędrzejów

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Właśnie z moim tak było, zakwitł bardzo ładnie , a potem przepadł , nawet nie wiedziałam , że się rozsiał. Dostałam duży krzak od sąsiadki i myślałam , że to wina przesadzania. Siewek jest mnóstwo , ładnie rosną , ale ich nie przesadzałam, bo się bałam , że zrobię coś nie tak i znów je stracę.
Wiesława.
Tu jestem szczęśliwa Część II- aktualna
Ogród z zapachem róż, część I.
Awatar użytkownika
karol
200p
200p
Posty: 401
Od: 28 lis 2011, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Słyszałem o tym że prawdopodobnie ciemiernik po przekwitnięciu ginie , tak samo jak juka nigdy więcej nie zakwitnie po przekwitnięciu.
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Mój lekko odchorował, ale nie zaginął. Największe szkody spowodował spadający z dachu śnieg.
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
bylinki
50p
50p
Posty: 72
Od: 31 sty 2012, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zbrosławice

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Z moich obserwacji wynika że Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus) nie jest długowieczny, tak jak powyżej było napisane z wiekiem staje się coraz słabszy i zaczyna ginąć , ale na pocieszenie daje dość obfity samosiew i to nawet w drugim i sporadycznie w trzecim roku od wysiewu. Co do większości innych ciemierników to są rośliny długowieczne , natomiast gdy rosną na jednym miejscu przez kilka lat ich kwitnienie staje się słabsze, wystarczy odmłodzić kępy.
Pozdrawiam Piotr
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”