Gipsówka,łyszczec (Gypsophila )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
felixa
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 lut 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gipsówka

Post »

Zbyszku, sam korzeń w woreczku z torfem czy sadzonkę w doniczce? Korzeni z etykietą , zdjęciem i opisem
pełna kupiłam już kilka .....wszystkie zwykłe pojedyńcze :(
Pozdrawiam, Feliksa
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Gipsówka

Post »

To prawda, ładne zdjęcie na opakowaniu (ludzie kupują oczami), a wyrasta zwykła.Ja swoją jasnoróżową, pełną(taka jak Zbyszka) zamawiałam w jakimś wysyłkowym.Rozmnażałam z sadzonek pędowych (bardzo łatwo się ukorzenia), gdy się zestarzała.Młoda miała trzy lata, w zeszłym roku kwitła, a teraz się martwię, bo po tej zimie nie widać pąków :roll: Może jeszcze odbije?
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Gipsówka

Post »

była w opakowaniu ze zdjęciem, nie "obmacywałem" :oops: bo piwonie mnie kusiły :roll:
Awatar użytkownika
Grey
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 17 mar 2017, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gipsówka

Post »

Witajcie :) Zalogowałam się na forum, bo muszę się Was poradzić.
W tym roku, jakieś dwa tygodnie temu wysiałam nasiona gipsówki. Siewki urosły i teraz mam zagwozdkę - kiedy dać je do gruntu, czy je przerzedzić, czy czekać z nimi do lata? Obawiam się że do lata mi zginą, bo już wyglądają słabo. :< Co o tym sądzicie?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Gipsówka

Post »

Przepikuj kępkami (tak jak lobelię) do małych doniczek z lekką ziemią przysypując po nasadę liścieni.Ten zbieg powinien wzmocnić siewki, których część z każdej kępki może zginąć, ale to na plus, bo zostaną najsilniejsze.Do gruntu najwcześniej dopiero latem, chyba, że masz foliak, tam im będzie lepiej niż w gruncie, gdzie może je 'przybić' ulewa.Przesadzić do gruntu mniej więcej we wrześniu.
Awatar użytkownika
Grey
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 17 mar 2017, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gipsówka

Post »

Dzięki za poradę, tak zrobilam, zobaczymy co wyjdzie po moich rękach ?
Awatar użytkownika
Jane_Rose
100p
100p
Posty: 154
Od: 10 lut 2016, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Gipsówka

Post »

W zeszły roku wysiałam gipsówkę jednoroczną wprost do gruntu, miała stanowić tylko wypełniacz na rabacie i spisała się nawet znośnie. Dopóki kwitła wyglądała ok, ale jak zaczęła przekwitać od razu ją usunęłam, bo robiła brzydki galimatias. Jeśli się coś wysiało na kolejny sezon, to nie będę usuwać, ale nasion już nie kupowałam. Nie zrobiła na mnie spektakularnego wrażenia. Już fajniej wyglądał Leptosifon, który też ma drobne kwiatuszki i płożący pokrój.

Dzisiaj w Biedrze kupiłam za to trzy sztuki gipsówki za 2.99 zł i mam nadzieję uzyskać efekt jak na zdjęciach tutaj zamieszczonych.
Mów mi Jane! :)
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Gipsówka

Post »

To moja gipsówka z wysianych nasion na wiosnę.
Obrazek
Kupione kłącze z biedronki ładnie rośnie ale na razie nie widać kwiatów.
maxx
100p
100p
Posty: 123
Od: 14 kwie 2011, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Północne Mazowsze

Re: Gipsówka,łyszczec (Gypsophila )

Post »

Odkopię trochę. Jak nie wolno to przepraszam :) . Z tymi kłączami w supermarketach jest taki problem ze one leżą tygodniami pozbawione jakiejkolwiek opieki. W dodatku zawsze są w czasie kiedy jeszcze nie można posadzić do gruntu. Jakiś taki ogólny wyścig widzę kto pierwszy wciśnie. Nawet na bazarku większość kwiatów jest podpędzone pod osłonami tak żeby kwitły 3 tygodnie przed terminem.
Jeśli chodzi o kłącza to kupuję zaraz jak się pojawią i żeby się nie przesuszyły zaraz sadzę do doniczki. Kiedy przychodzi pora wysadzania hartuje i wysadzam na stałe miejsce. Szansa na przeżycie wzrasta znacznie.
Ale ogólnie to kiepski sposób pozyskiwania roślin. Co z tego że to kłącze kosztuje 2 złote jak jest 10% szansy na przeżycie i utrzymanie. Latem w szkółce można przebierać w kwitnących sadzonkach po 7-12 złotych. I kupimy to co chcemy. Na przykład z kłącza pierwiosnka Gold Lace za 10 złotych wyszedł mi zwykły "zwyklaczek".
Niedawno Kupiłem gipsówkę pełną (taką jak ta z kwiaciarni) i rozpoczynam batalię z ukorzenianiem sadzonek według wyczytanego tu przepisu. Dziękuje bardzo!
ogrodnikKP
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 lut 2017, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gipsówka,łyszczec (Gypsophila )

Post »

Uprawiał ktoś gipsówkę z nasion macie jakieś rady wskazówki ?
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Gipsówka,łyszczec (Gypsophila )

Post »

Kilka postów wyżej Selli pisała co i jak zrobić z siewkami.
Moim zdaniem lepiej kupić sadzonki w dobrej szkółce, przynajmniej wiadomo co się kupuje. Ja w ten sposób mam wreszcie tą różową, pełną. Kwitła w zeszłym roku i widzę, że bez trudu przetrwała zimę- również sadzonki, które zrobiłam z odłamanych pędów przeżyły w niczym nie okrytej doniczce.
Pozdrawiam,Vivien333
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”