Dzielżan Helenium - BAZA

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Dzielżan Helenium - BAZA

Post »

Helenium dzielżan
Bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae) naturalnie występująca w Ameryce Północnej. W Europie Zachodniej i USA jest jedną z głównych bylin późnego lata i jesieni. U nas dość rzadko spotykana, ale znajduje uznanie u miłośników roślin i coraz częściej bywa wykorzystywana przez architektów zieleni do tworzenia rabat bylinowych.

Doskonale komponuje się, na zasadzie kontrastu, z roślinami o wąskich liściach - trawy, sity, kosmatki. Ponadto jest doskonałym materiałem kwiaciarskim ? kompozycje kwiatowe w dużych wazonach.

Należy do bylin średnich i wysokich. Taksony z rodzaju dzielżan osiągają wysokość od 40 do 180 cm. Udają się na każdej przeciętnej glebie w ogrodzie, nie znoszą jedynie gleb nieprzepuszczalnych i stale mokrych, na takich stanowiskach giną przez wymakanie zimą. W przypadku zakładania rabaty należy rośliny sadzić bezwzględnie wiosną, sadzone jesienią lub późnym latem mogą nie przetrzymać pierwszej zimy.

Większość gatunków i odmian kwitnie latem lub jesienią, aby opóźnić ich kwitnienie należy przyciąć rośliny w maju.

Przegląd ważniejszych gatunków zdatnych do uprawy u Polsce:
H. autumnale ? dzielżan jesienny, osiąga 120-180 cm, kwiatostany żółte, kwitnie VII-VIII
H. hoopesii ? dzielżan Hoopesa, osiąga 40-50 cm, kwiatostany ciemnopomarańczowe, kwitnie V-VI, dekoracyjne ulistnienie.
H. x hybridum ? dzielżan ogrodowy ? grupa odmian wywodzących się od H. autumnale.
odmiany polecane w polskiej literaturze do uprawy w kraju:
'Chipperfield Orange'
'Flammenrad'
'Gartensonne'
'Goldene Jugend'
'Goldlackzwerg?'
'Moerheim's Beauty?'
'Peregrina'
'Rubrum Superbum'
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Post »

Chyba nie lubi piaszczystych i suchych gleb, bo mój posadzony na takiej, rósł "wstecz" :(
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Masz rację, bo piasek to nie jest gleba przeciętna tylko już słaba :wink: . Tawułki (Astilbe) też na glebie piaszczystej się nie udają.
Awatar użytkownika
Mariusz_S
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 lut 2008, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

W Polsce uprawianych jest niewiele odmian a szkoda. Miałem przyjemność zapoznać się z kolekcją ponad 100 kultywarów u jednego z holenderskich szkółkarzy.
Mariusz Surowiński
Poradnik o trawach
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Post »

To jeszcze dodam, że obrywam przekwitłe kwiatki, a on wypuszcza dużo nowych pączków i kwitnienie trwa bardzo długo.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Awatar użytkownika
abeille
1000p
1000p
Posty: 5035
Od: 4 mar 2009, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: spod Paryża

Post »

Czemu tak mało się go uprawia w Polsce? Szkoda bo to jest bardzo wdzięczna bylinka i ponoć często obecna w
ogrodach naszych babci.

Walentynko, proszę wklej jakieś zdjęcie Twoich dzielżanów jeśli masz fotki.

U mnie rośnie dzielżan 'Waltraut' o pięknych ciepłych kolorkach. Kwitnie on czerwca do mrozów.
Tak wyglądał w zeszłym roku.

Miałam też prawdziwy rarytas dzielżan roczny Helenium amarum który kupiłam na wystawie kwiatowej.
Zebrałam jego nasionka i wysiałam w następnym roku ale gorzej wyrósł niż oryginał. Niestety to był ostatni
rok tego dzielżana u mnie bo już nic później nie wzeszło z tych ziaren, choć próbowałam kilka razy. A szkoda.



Jeśli ktoś uprawia dzielżany chętnie pooglądamy fotki.


Zdjęcia usunięto z hostingu.
bab...
Cieplutko pozdrawiam Wiesia
Wątki Pszczółki
Wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
Awatar użytkownika
abeille
1000p
1000p
Posty: 5035
Od: 4 mar 2009, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: spod Paryża

Post »

Marto śliczne dzięki. Jest piękny i całkiem podobny w kolorach do mojego. Ale to nigdy nie wiadomo, bo
jest wiele odmian w podobnych kolorach.
Cieplutko pozdrawiam Wiesia
Wątki Pszczółki
Wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
saklawi
50p
50p
Posty: 86
Od: 1 maja 2010, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dzielżan (Helenium) - BAZA

Post »

Dysponujecie może zdjęciami konkretnych odmian? Dlaczego w Polsce jest to roślina tak zapomniana? Wygląda bardzo ładnie, a z tego co słyszałem, nie sprawia większych problemów w uprawie?

Pozdrawiam, Rafał
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dzielżan (Helenium) - BAZA

Post »

Trochę problemów sprawia, trzeba go latem podlewać i podwiązywać, szczególnie wyższe odmiany.Mój wysoki (180cm) pomarańczowy gdy tego nie robię wygląda jak chwast, przywiędły i powykręcany :roll:
adamian
500p
500p
Posty: 981
Od: 13 wrz 2009, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dzielżan (Helenium) - BAZA

Post »

Dzielżany to bezproblemowe byliny. Wystarczy przyciąć je w czerwcu, lipcu na wysokości około 60cm a zakwitną w niskich kępach.
Odmiana Helena Red i Helena Gold

Obrazek
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Dzielżan (Helenium) - BAZA

Post »

Zapomniany jest pewnie dlatego że to kolejna roślina z serii tak zwanych "wiejsko-ogródkowych", czyli popularna x*dziesiąt lat temu - obecnie wyparta przez roślinki "modne".
Jakkolwiek roślinka jest prześliczna... Sama szukałam sadzonki przez chyba trzy lata, aż wreszcie w tym roku udało mi się zakupić Moerheim?s Beauty... Ale na razie mój okaz jest tak wyliniały że nie odważę się zamieścić zdjęcia, może w przyszłym roku jak się nieco rozdzielżani ;)
Awatar użytkownika
Grandiflora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 823
Od: 21 paź 2008, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dzielżan (Helenium) - BAZA

Post »

selli7 pisze:Trochę problemów sprawia, trzeba go latem podlewać i podwiązywać, szczególnie wyższe odmiany.Mój wysoki (180cm) pomarańczowy gdy tego nie robię wygląda jak chwast, przywiędły i powykręcany :roll:
A ja nie podlewam ani nie podwiązuję ,w ogóle nie robię nic przy dzielżanach ,i im to chyba właśnie odpowiada pod warunkiem,że rosną w słońcu
pozdrawiam , Lucyna
w ogrodzie , w domu
moje róże
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Dzielżan (Helenium) - BAZA

Post »

Ja też muszę podwiązywać. I robię jeszcze jedną sztuczkę - część wielkiej kępy skracam sporo i mam dwa piętra a jedno ciut później kwitnące ;:3
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”