Jeżówka Echinacea cz. 1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
pawels23
200p
200p
Posty: 264
Od: 26 lut 2008, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Jeżówka Echinacea cz. 1

Post »

Czy jesień to dobry termin na posadzenie rozsady jeżówki (mam zamiar kupić w ogrodniczym)?
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Bardzo dobry - sadź śmiało :D . (Też teraz posadziłam jeżówkę białą .)
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Pawle jeżeli roślina jest sprzedawana w doniczce (doniczkowana, a takie z reguły sprzedają w sklepach ogrodniczych), to każda pora jest dobra, oczywiście oprócz czasu gdy ziemia jest zamarznięta. :D
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Nie zgodzę się z tym do końca w sklepach wielokrotnie widziałam takie dziwy jak np. w doniczce kwitnąca naparstnica po 10 zł :!: A przecież nie ma sensu takiego czegoś wsadzać do ziemi.
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

A ja się z Tobą nie zgodzę :roll: - kwiat nie ma tu nic do rzeczy ... Nawet gdyby Paweł kupił sadzonki z kwiatem, to może teraz wsadzić do ziemi, a kwiat po prostu odciąć, żeby szybciej się przyjęły.

Pawle możesz sadzić - Lila też wie co pisze ;:108
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Tak tylko nie zapominaj, że naparstanica jest dwuletnia i po wydaniu kwiatów po prostu obumiera. Więc jak odetniesz kwiat to nawet na nasiona nie będziesz mieć szansy.

Natomiast jeżówkę chyba na jesień można, bo ja w tamtym roku wysiewałam wczesnym latem i na jesień przesadzałam w miejsca stałe. Tylko chciałam wrzucić, że nie zawsze należy kierować się tym, że jak jest w sprzedaży to będzie ok.
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Wiosna i jesień to pory roku podczas których przesadza i dosadza się rośliny - byliny i krzewy i drzewa i wszystkie .
I nie ma znaczenia czy roślina jest w donicy ,kupiona w markecie czy wykopana i podzielona.
Jest to najlepsza pora na przyjecie sie nowoposadzonych roślin.

Tak więc Pawle wszystko możesz robic ze swoimi roślinami w tym okresie...
sadź i dosadzaj i przesadzaj wszystko - póki nie złapie mróz.

Kwiat nie ma znaczenia jeśli mówimy o bylinie ,
ma znaczenie jeśli przesadzasz kwitnący krzew - bo lepiej skrócić jego pędy podczas przesadzania
a więc obciąć kwiaty i ma znaczenie jeśli kupisz sadzonki roślin dwuletnich właśnie takich jak pisze maakita. czyli np. naparstnica ,malwa,dzwonek ogrodowy czy inne.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Małe sprostowanie, na marginesie :
maakita pisze: ...naparstanica jest dwuletnia i po wydaniu kwiatów po prostu obumiera...
Naparstnica jest traktowana jak roslina dwuletnia, ponieważ w drugim roku wegetacji wydaje najokazalsze kwiaty, ale jest byliną, podobnie jak malwa.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

maakita pisze:Nie zgodzę się z tym do końca w sklepach wielokrotnie widziałam takie dziwy jak np. w doniczce kwitnąca naparstnica po 10 zł :!: A przecież nie ma sensu takiego czegoś wsadzać do ziemi.
Magdo może moja wypowiedź była nie całkiem dokładna, ale zakładałam, że wszyscy myślimy o tych samych roślinach. :(

Paweł pisze o jeżówce, czyli o bylinie, roślinie wieloletniej, moja odpowiedź dotyczyła roślin wieloletnich, wszystkich.
Jeżeli roślina od nasiona czy szczepki jest hodowana w doniczce, to można ją przesadzić do ziemi w dowolnym terminie.
Oczywiście najlepsza jest wiosna i ewentualnie jesień, ale jeżeli w środku upalnego lata "trafię" na roślinę, która mi się podoba, a jest hodowana w doniczce, to nie czekam z posadzeniem do jesieni.
Terminy jesienny i wiosenny są zalecane i rozsądne do sadzenia roślin z gołym korzeniem, np. róże, drzewka owocowe, dzielone karpy bylin, itp.
Chociaż hosty, sprzedawane są w większości przypadków bez doniczki (z gołym korzeniem), kupuję je i sadzę w bardzo różnych terminach, przez cały sezon. :D
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Roślina dwuletnia to inaczej krótkowieczna bylina i do takich należą te które wymieniłam.


Pawle sadź i przesadzaj,pora jest bezpieczna aż do mrozów.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Post »

Ad jeżówka. Mam takie pytanie - czy to prawda, że ona również jest dość nietrwałą byliną? Jak długo rośnie u Was na jednym stanowisku? A jeśli się wysieje, to potomstwo podobne, czy gorsze? I czy można zostawiać na zimę nieprzyciętą (ładnie wygląda po przekwitnięciu...)

Ja mam dopiero pierwszy rok, wyhodowane z nasion, więc nie mam doświadczeń z dłuższą uprawą...
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

U mnie jeżówki rosną w jednym miejscu ok.10 lat, ale ja je ścinam po przekwitnieniu ( część zdąży się wysiać), bo mi się sieją.Słabiej rośnie mi odmiana o białych kwiatach.Siewki są raczej podobne do macierzystej, choć zauważam jaśniejsze i nieco ciemniejsze.Przesadzam jeżówkę zaraz po kwitnieniu, obcinając tylko do polowy kwiatostan, a liście zostawiam.Robię to jednak nie później niż do końca września, a najlepiej zaraz jak zbrązowieją płatki.Nie jest to bylina krótkowieczna, choć tak do końca nie wiem, bo u mnie rosną w gęstej kępie( 1x1m) i czasem wyciągam z ziemi wiosną suche 'patyczki' bez pąków odnawiających :roll: Tak zachowuje się zwykły gatunek, ale nie wiem jak z odmianami, chyba są mniej trwałe.
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Post »

Dzięki, Selli, za tyyyle informacji... pytanie, czy ja mam gatunek, czy odmianę, bo z siewek (nasiona sklepowe, nie "pozyskane") wyrosły mi i różowe i białe...
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”