Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: roczny trawnik - wertykulacja i aeracja.

Post »

Trzeba ustalić główny czynnik, ten najważniejszy...

Nie znamy:
- pH gleby,
- mieszanki wysianych traw ( sportowa, gazonowa...)
- wysokości koszenia,
- dawek nawozów na m2,
trzmiel
100p
100p
Posty: 123
Od: 9 gru 2005, o 21:12
Lokalizacja: Warszawa /a w zasadzie samochód/
Kontakt:

Re: Odnowa trawników

Post »

Witam wszystkich zainteresowanych odnowieniem trawników.
Poniżej zdjecia trawy porazonej przez nicienie glebowe, objawy jak i zdjecia mikroskopowe cyst i samicy nicienia na korzeniu trawy. Ostatnie zdjecie pokazuje trawę na polu odkażonym i nie odkażonym (z lewej strony zastosowano preparat antynicieniowy Biomass Sugar.)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Maciek
mks1996
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 maja 2010, o 13:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: roczny trawnik - wertykulacja i aeracja.

Post »

Dzięki że zainteresowałeś się moim problemem. Koszę trawę tak jak doradzacie na wysokosc okolo 4cm. Nawóz był "rozpylany" ręcznie. Po prostu opakowanie na trawnik bo chyba na 40m kwadratowych jedno wystarcza a tyle mnie wiecej mamy. pH gleby...ktoś kiedyś pisał że da się je sprawdzic octem, wiesz może jak?? a mieszanka trawy...jeśli znajdę opakowanie to napiszę. Teraz nie kosiłem trawy prawie 2 tygodnie przez te deszcze.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: roczny trawnik - wertykulacja i aeracja.

Post »

A czy kosiarka ma kosz ? Bo może ta sucha trawa przy ziemi to pozostałość skoszonej trawy ? Tak tylko pytam.
Jeśli trwa z tych suchych końcówek odbija to dobrze będzie rosła. Pewnie macie glebę III bliżej IV. Taka jak u mnie.

Ja na słabą trawę sieję zawsze saletrę amonową :)


Post wyżej widziałem, że komuś mech zrobił "placki" w trawniku. Na rynku jest mieszanka traw anty mech. Zawiera siarczan żelaza połączony z nasionami traw czyli 2w1.
mks1996
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 maja 2010, o 13:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: roczny trawnik - wertykulacja i aeracja.

Post »

Tak kosiarka ma kosz, zrobiłem taką małą próbę że wziąłem trochę ziemi i polałem octem. Nie wyskoczył żadne pęcherzyki powietrza więc rozumiem że gleba jest mocno kwaśna, tak?? To że mam glebę III mam rozumiec jako kwaśnośc ? Bo ziemia sama w sobie jest bardzo dobrej jakości. To mi właśnie tak mech niszczy wszystko, muszę spróbowac z tą trawą na niego.
Czy jeśli wezmę zwykłe widły i będę nakłuwac cały trawnik to da to jakieś efekty?? Po prostu chcę napowietrzyc glebę tanim kosztem, bo może brak tej czynności jest powodem powstawania mchu.
Awatar użytkownika
aleksanderk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7028
Od: 13 lip 2009, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Odnowa trawników

Post »

Niesamowicie ciekawe zdjęcie[to z dwoma trawnikami],bardzo przekonujące.Jak w reklamie pół samochodu tym a,pół innym szamponem.Przepraszam za porównanie ,ale tak mnie się skojarzyło.Gdzie można kupić ten preparat chętnie wypróbuję .Pozdrowienia.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: roczny trawnik - wertykulacja i aeracja.

Post »

Gleba III lub IV klasy to chodzi o jej żyzność. W większości gleby Polskie są od 3do4 klasy (z przewagą 4 klasy).

Napowietrzyć możesz.

Metody z octem nie znałem.

Posypanie piachem mchu też pomaga. Chodzi o rozluźnienie.

Wapnowanie też by się przydało by odkwasić glebę.
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: roczny trawnik - wertykulacja i aeracja.

Post »

mks1996 pisze: Druga sprawa to to że trawa przy ziemi jest sucha jak pieprz a podlewamy codziennie, jednak końcówki ma zielone. W ogóle jest rzadka. Nowo posiana rośnie grubsza i ładniejsza od starej, czytałem że jest tak gdy da się za dużo nawozów. Ostatnio używaliśmy jakiegoś nawozu który ma być podobno co miesiąc. Na mech był agrecol (o ile dobrze pamiętam ). Dopiero przymierzam się do napowietrzenia, Chcę do tego wykorzystac widły amerykańskie, czy to dobry pomysł? Po ustąpieniu śniegu nic nie grabiłem, koszę kosiarką która zbiera trawę, raz w tygodniu.
Trawa jest sucha, bo to suche trzeba po zimie wygrabić. Teraz trawa musi się przez to przebijać, i dlatego jest rzadka. Nic nie kombinuj, tylko bierz się za porządne wygrabianie :wink: Mech też lubi rosnąć na takim filcu.

Być może po wygrabieniu dobrze byłoby rozsypać nawóz (kiedy ostatni raz trawnik był nawożony?).
trzmiel
100p
100p
Posty: 123
Od: 9 gru 2005, o 21:12
Lokalizacja: Warszawa /a w zasadzie samochód/
Kontakt:

Re: Odnowa trawników

Post »

Witam Biomass Sugar dostępny:
http://www.trzmiel.pl
Maciek
Maciek
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Odnowa trawników

Post »

aleksanderk pisze:Gdzie można kupić ten preparat chętnie wypróbuję
Może jednak najpierw warto ustalić przyczynę, a potem wydawać kasę :roll:
mks1996
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 maja 2010, o 13:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: roczny trawnik - wertykulacja i aeracja.

Post »

ostatni raz używałem nawozu około 3 tygodnie temu. Mam najpierw skosic a później grabic czy grabic taką długą? a co myślicie o napowietrzaniu ?? a jeśli grabic to tzw. "pazurkami" czyli takimi cienkimi, tak??
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: roczny trawnik - wertykulacja i aeracja.

Post »

Z octem daj sobie luz, kup za 20 zł taki pehametr:

Obrazek

Jaki nawóz sypiesz - jak z azotem w formie amonowej to sam sobie glebę zakwaszasz :(
mks1996
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 maja 2010, o 13:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: roczny trawnik - wertykulacja i aeracja.

Post »

Jeśli wyjdzie złe pH to kupię nawóz z wapniem. Więc konieczne jest coś do nawożenia tego nawozu, tak? Może jednak dac sobie spokój z nawożeniem na trochę czasu? Co sądzicie o nawozach które stosuje się co miesiąc?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”