Malwa (Alcea rosea)- dyskusje ogólne

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Malwy

Post »

Kwitnąca tegoroczna siewka
Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12016
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Malwy

Post »

@ Rotos ? zupełnie się nie zgadzam. Ogród mam od roku 2012, pierwsze siewy poczyniłem w 2013 i większość malw w tym roku kwitła mi już trzeci rok z rzędu (i był to ich czwarty rok życia). A nic nie kombinuję, nie usuwam przekwitłych kwiatostanów, pozwalam im żyć własnym życiem.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Malwy

Post »

Być może decyduje o tym inna strefa klimatyczna.

Moje malwy rosną w tym samym miejscu już od dziesięciu lat. Też nigdy nie usuwałem kwiatostanów, pozwalając się malwom rozsiewać. Ktoś kto odwiedza mój ogród raz do roku, latem, mógłby pomyśleć, że to cały czas te same rośliny. Jednak jest inaczej. Rosną u mnie maksymalnie trzy lata, stale się odnawiając. Aby nie rosły za gęsto, co roku na wiosnę usuwam większość samosiejek.

Pozdrawiam
Adam
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Malwy

Post »

Nitka na opakowaniu malw które kupiłam na ten rok do wysiania piszą że jest stosowana na kwiat cięty,więc może i do wazonu pójść.Sama nie cięłam .
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Malwy

Post »

Moje są takie ,pojedyńcze.

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12016
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Malwy

Post »

Piękny kolor.

Pozdrawiam!
LOKI
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Malwy

Post »

Mam trochę dziką i nieuporządkowaną działkę, 60 arów, a na niej kilkadziesiąt malw, mix odmian i kolorów (kupiłam kiedyś torebkę nasion pod taką właśnie nazwą), są i pełne i "puste" (szkoda, że nie porobiłam zdjęć).Posiałam dokładnie w 2009 roku i są nadal, w tych samych miejscach. Pierwotnie posiałam 20 sztuk, potem corocznie przybywały samosiejki. Te stare od razu na wiosnę puszczają grube sztywne łodygi, te młodsze mają łodygi cieńsze.Wychodzi na to, że są odmiany dwuroczne i odmiany wieloletnie.
Niestety, w ub.r. straciłam cierpliwość i wykopałam jesienią wszystkie malwy. Ale nie jest to takie proste, widzę na działce, że jakieś resztki korzeni zostały i malwy już w najlepsze wypuszczają liście.

Czemu straciłam cierpliwość? bo od paru lat malwy mają paskudną obrzydliwą rdzę, której żadnymi środkami nie mogłam zwalczyć. Ta rdza niszczy cały urok tego pięknego kwiatu.
Pamiętam zamierzchłe lata mojego dzieciństwa, całe wakacje u babci na wsi... I cała zagroda obrośnięta malwami, siało się toto jak chwast, piękne, dorodne, nie było żadnej paskudnej rdzy.
Ale..., nie było również wtedy szrotówka na kasztanowcach, zarazy na pomidorach, ogórki rosły zdrowo do września bez żadnych mączniaków czy kanciastej plamistości, a o stonce to jakieś odległe pogłoski się pojawiały, że "od amerykanów na statkach przywieźli stonkę"...

Z bólem serca żegnam się z moimi pięknymi malwami, bo przegrałam kilkuletnią walkę z rdzą.
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malwy

Post »

Macie przepiękne malwy!

Siedzę sobie właśnie, czytam ten wątek i... pluję sobie w brodę na całego - wyrwałam dzisiaj co najmniej 100 malw (poważnie!). Wiedziałam, że to roślina 2-letnia, więc myślałam, że te stare, wielkie badyle już kwitnięcia nie powtórzą i najlepsze co można z nimi zrobić to przenieść do kompostowego raju ;:223 . Pocieszam się myślą, że skoro aż tak się rozsiały (dostałam działkę, na której od paru lat nikt nie był) to w trawie na 100% młodzież znajdę i poprzesadzam sobie w bardziej dogodne miejsce ;:136 . Muszę ją tylko wypatrzeć, co nie będzie łatwe (jak wygląda młoda roślinka?). Powiedzcie mi, czy malwy posadzone przy płocie dadzą radę zasłonić mnie trochę od sąsiadów? Mam przemiłych działkowców w okolicy, szalenie towarzyskich i wspaniałych... ale wolałabym móc chociaż trochę się od nich odciąć :P. Chociaż podejrzewam, że jak już się ze mną opatrzą to przestanie mnie każdy przechodzący zaczepiać i zagadywać (a działkę mam tuż przy bramie, mogłabym za strażnika robić :;230 ).

Malwy kocham i uwielbiam od dzieciaka, jeśli będę miała 2 córę to ją Malwa (Malwina) nazwę :uszy . Pierwsza też nazwana "kwiatowo" - Maja (Majajka po domowemu ;:224 ).
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12016
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Malwy

Post »

No źleś zrobiła, żeś powyrywała ? byłyby piękne, dorodne... U mnie kilkuletnie malwy potrafią i trzy metry wzrostu przekraczać i kwitną jak opętane przez wiele miesięcy... A młodzież najłatwiej poznać po listkach ? listki malwy są nie do pomylenia.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12016
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Malwy

Post »

Tegoroczny sezon na malwy uważam za otwarty:

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Malwy

Post »

Moje w pączkach jeszcze, robactwo mimo to baluje na liściach.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Malwy

Post »

Właśnie wysiałam moje pierwsze w życiu malwy. Pozazdrościłam wam tych piękności i też chcę mieć je w ogrodzie. Czy one radzą sobie w półcieniu czy też muszą mieć pełne słońce?
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Malwy

Post »

Powinny sobie poradzić, u mamy w ogrodzie rosną w różnych warunkach i wszędzie pięknie kwitną.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”