Lubczyk ogrodowy ( Levisticum officinale ) cz.2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
santana51
500p
500p
Posty: 634
Od: 13 maja 2012, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, działka za Wyszogrodem

Re: Lubczyk ogrodowy Levisticum officinale

Post »

Mi lubczyk też nie chce się trzymać sadziłem w różnych miejscach od ziemi ciężkiej po bardzo przepuszczalną i zawsze góra po roku wypadał mi ,w 2012 nie obudził się po zimie a już dorastał do 40cm. Na wiosnę posadziłem sadzonkę i karpe obydwie rośliny miały wys ok 40 cm zobaczymy wiosną co będzie z tego
  • Pozdrawiam Jurek
jagna971
---
Posty: 459
Od: 11 mar 2008, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lubczyk ogrodowy Levisticum officinale

Post »

Wygląda na to, że masz zbyt kwaśną glebę w ogrodzie ;:192.
Awatar użytkownika
piotrq
100p
100p
Posty: 127
Od: 18 sie 2010, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Lubczyk ogrodowy Levisticum officinale

Post »

Też mam problem z lubczykiem. Nie rośnie tak jak powinien, dorasta przy dobrych wiatrach do 30-40 cm. Proces wzrostu trwa bardzo długo. Podobno jest to roślina niewymagająca, a jednak coś jej nie sprzyja. Jagna971 - mówisz, że nie lubi kwaśnej ziemi? Muszę to wziąć pod uwagę wiosną i spróbować w innym miejscu. Może faktycznie w tym tkwi problem. Niestety miernik pH nie działa i muszę do wiosny nabyć nowy.
Awatar użytkownika
wisia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1725
Od: 8 lut 2012, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jędrzejów

Re: Lubczyk ogrodowy Levisticum officinale

Post »

Lubczyk musi mieć dość głęboko i szeroko przekopaną , uprawioną glebę ,nie kwaśną , przepuszczalną,ale nie puszystą,jak jest sucho to trzeba podlewać ale tak , aby nie stała woda. Ma on grube korzenie palowe, które mogą gnić od nadmiaru wody. U mnie rośnie bardzo ładnie, a u sąsiadki " za miedzą " nie, ( przed sadzeniem kopie ziemię płyciutko, nie chce słuchać, że korzenie będą rosły w przyszłości głęboko). Co rok daję jej nową sadzonkę, a ona z uporem maniaka robi to samo.
Pozdrawiam.
Wiesława.
Tu jestem szczęśliwa Część II- aktualna
Ogród z zapachem róż, część I.
asiula2706
50p
50p
Posty: 73
Od: 7 wrz 2011, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubartów a raczej okolica

Re: Lubczyk ogrodowy Levisticum officinale

Post »

A ja przypuszczam, że twoja sąsiadka ma albo kwaśną ziemię, za mało zrusza ziemię koło niego, jest tam zbyt głodno lub gryzonie czy pędraki.
Joanna
jagna971
---
Posty: 459
Od: 11 mar 2008, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lubczyk ogrodowy Levisticum officinale

Post »

piotrq pisze: Jagna971 - mówisz, że nie lubi kwaśnej ziemi? Muszę to wziąć pod uwagę wiosną i spróbować w innym miejscu. Może faktycznie w tym tkwi problem.
Spróbuj podsypać rosnący krzaczek kredą. Jeśli planujesz posadzenie w innym miejscu, to kilka tygodni przed posadzeniem przygotuj to miejsce stosując jakiś preparat wapniowo-magnezowy lub dolomit :uszy .
Awatar użytkownika
HotPaper
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 sty 2013, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lubczyk ogrodowy Levisticum officinale

Post »

Hmm.. Z tą kwaśną ziemią bym się nie zgodziła. Ja mam ziemię bardzo wapienną i lubczyk rósł źle. W kolejnym roku przerobiłam moją ziemię z czystym torfem ogrodniczym i w tym posadziłam lubczyk. Rósł jak szalony! Uprawiałam też lubczyk w donicy i przez przypadek posadziłam go również do torfu. Rósł bardzo ładnie.
Z moich obserwacji wynika, że lubczyk potrzebuje przede wszystkim żyznej ziemi. Jest rośliną dość żarłoczną.
jagna971
---
Posty: 459
Od: 11 mar 2008, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lubczyk ogrodowy Levisticum officinale

Post »

Powodów zamierania roślin może być wiele, niestety nie tylko odczyn pH :|. Sugerowałam, że przyczyną może być zbyt kwaśna ziemia, bo lubczyk preferuje tę o odczynie zasadowym. W twoim przypadku HotPaper, po zmieszaniu zasadowej gleby z torfem mogło dojść co najwyżej do zobojętnienia odczynu i to na krótki okres (opady powodują przecież wymywanie kwasu). A ten rosnący w torfie (kwaśnym?, odkwaszonym?) w donicy to ile sezonów przetrwał?
Masz rację HotPaper, lubczyk lubi żyzną glebę i spokojnie będzie rósł również w lekko kwaśnej pH 6-6,5 ;:333 .
Awatar użytkownika
HotPaper
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 sty 2013, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lubczyk ogrodowy Levisticum officinale

Post »

Tego torfu dałam dość dużo ale pewnie nie na tyle aby ziemię jakoś mocno zakwasić. Ten w donicy rósł jeden sezon, bo następnej wiosny wysadziłam go do gruntu i rósł dalej tylko lepiej, tzn. był okazalszy ;)
Awatar użytkownika
santana51
500p
500p
Posty: 634
Od: 13 maja 2012, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, działka za Wyszogrodem

Re: Lubczyk ogrodowy Levisticum officinale

Post »

jagna971 pisze:Wygląda na to, że masz zbyt kwaśną glebę w ogrodzie ;:192.
Mam jakieś wapno granulowane to o ile przetrzyma zimę wiosną posypię wokoło niego ale jak mierzyłem
latem było 6 pH ,to nie wydaje mi się żeby to było aż tak złe pH dla lubczyku.
  • Pozdrawiam Jurek
jagna971
---
Posty: 459
Od: 11 mar 2008, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lubczyk ogrodowy Levisticum officinale

Post »

santana51, faktycznie nie jest to bardzo kwaśna gleba , ale w połączeniu z innymi niekorzystnymi czynnikami, np zbyt mokrą ziemią na przedwiośniu, może dać taki opłakany efekt :? .
Jeżeli chcesz podsypać wapnem, to ostrożnie zanim nadejdzie wiosna. W czasie wegetacji większość roślin źle znosi wapnowanie. Kredą możesz o każdej porze roku.
Awatar użytkownika
santana51
500p
500p
Posty: 634
Od: 13 maja 2012, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, działka za Wyszogrodem

Re: Lubczyk ogrodowy Levisticum officinale

Post »

Ziemia u mnie bardzo przepuszczalna po największej ulewie niema kałuż ,
a co do wapna to zrobić to teraz?
  • Pozdrawiam Jurek
jagna971
---
Posty: 459
Od: 11 mar 2008, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lubczyk ogrodowy Levisticum officinale

Post »

Tak, ale ostrożnie, raczej mniej niż więcej.
A jak się okazało, że nie kiełkuje wiosną, to sprawdzałeś jak wygląda korzeń? czy jest nadgniły, może robaczywy?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”