Kompostowanie trawy (jak i czy)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak kompostować trawę tj. trawa na kompost

Post »

Ja mam otwarty kompost z boku w ścianach są otwory daję i mokra trawę i przesuszoną, część muszę zgrabiać, bo jest koszona wyższa) i jest ok.Niezbyt dużo tej trawy kompostuję, bo używam też do ściółkowania.Nie wiem, ale moje zdanie jest takie, że w plastikowym bez powietrza wszystko gnije :?
Na wiosnę gdy kompost się wyciągnie na dno daję grubsze gałązki i to co sie nie rozłożyło.I nie robię nic cały rok tylko dokładam.
Awatar użytkownika
kaja_krys
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 lip 2012, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze lubelskie

Re: Jak kompostować trawę tj. trawa na kompost

Post »

Ostatnio w programach Gardeners World pokazywali, jak należy robić kompost. Były 2 zasieki, przy czym z przodu tych zasieków deski były wyjmowane. Wrzucało się tam zielenine ogrodową z gałązkami i gazetami (pod którymi urzędują dżdżownice) - mozna wsypać starter do kompostów i polać wodą. Po jakimś czasie tak złożony kompost napowietrza się przez przerzucenie go drugiego zasieku: i to co na dole jest przegniłe wywędruje na wierzch. Ci Anglicy twierdzą, że po3 miesiacach mamy gotowy (pokazywali) piekny kompost. A co do trawy: to jeśli jej się nie przemiesza z inną zieleniną, gałeziami tylko zrzuci się i ma być kompost to gnije i śmierdzi> Właśnie ostatnio tak zrobił mi ten, co kosił. Ja robie kompost w kompostowniku z mnarketu: zbieram przez sezon a na wiosnę rozbieram sortuję, bo gałęzie nie przegnija jeszcze i to, co nie kompost powtórnie wrzucam z bieżącymi resztakami do zbiornika.
Pozdrawiam Krystyna
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak kompostować trawę tj. trawa na kompost

Post »

Ja dodatkowo wrzucam do kompostownika próchniejące kawałki drewna. Przy przesiewaniu wracaja do "świeżego" sektora, a z czasem zanikaja i trzeba szukac nowych kawałków spróchniałych gałęzi czy konarów
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Kompostowanie trawy (jak i czy)

Post »

Odkopię trochę stary temat.

Mam problem z kompostowaniem trawy. Kompost układam warstwowo, trawę przekładam grubszymi gałązkami, przesypuję gotowym kompostem i/lub innymi odpadkami z domu lub ogrodu. Czasem jest przesuszona, a czasem nie.
Pryzmę napowietrzam (nakłuwam metrowym prętem), nawilżam, dodaję aktywator z Bioponu.

Niestety nawet po 1,5 roku przy kolejnym przekładaniu pryzmy znajduję całe pokłady zbitej, maziowatej i nierozłożonej trawy.
Kiepsko rozkładają się też liście.

Co można poprawić?
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kompostowanie trawy (jak i czy)

Post »

Dziwne, po 1,5 roku u nie przy sporej ilości trawy powstaje porządny kompost... Nawet jeśli ilośći trawy są duże i zaparzają się w lecie, to nie ma problemu z przetwarzaniem.
Myśłę, że trzeba zapewnić większą różnorodność. Ja dodaję spore ilości tektury (niefarbowanej oczywiście), obierki, fusy z kawy i herbaty. Staram się przekładać trawę warstami innych resztek + czasem trochę ziemi. Stworzenia róznego rodzaju lubią tekturę (dżdżownice, stonogi i inne - pracują aż furczy). Liście daję jesienią na sam spód kompostownika, na to inne rzeczy i do przyszłej jesieni nie ma po liściach śladu.
Zielonym do góry!!!
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Kompostowanie trawy (jak i czy)

Post »

No to jak robię praktycznie tak samo. Wszystkie niezwierzęce odpadki kuchenne plus skorupki jaj idą do kompostu. Tektura, białe ręczniki papierowe itp. też.
Czasami wrzucę nawet jakąś niedojedzoną przez kocury myszkę.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kompostowanie trawy (jak i czy)

Post »

Hmmm, wygląda na to, że jednak za mało węgla w stosunku do ilości trawy...
Zielonym do góry!!!
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Kompostowanie trawy (jak i czy)

Post »

Węgla w sensie pierwiastka?
Sypię popiół z kominka z całej zimy, który zawiera mnóstwo niedopalonych resztek - to prawie czysty węgiel.
Celuloza i chlorofil z resztek roślinnych (w tym gałązek) to też sporo węgla.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kompostowanie trawy (jak i czy)

Post »

No to w takim razie z plastyku masz tę trawę? :)
Serio, nawet sama drobno pocięta trawa z kosiarki po 1,5 roku powinna już być przetworzona w takich warunkach. Może za mokro?
Zielonym do góry!!!
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Kompostowanie trawy (jak i czy)

Post »

A jaka powinna być wilgotność pryzmy?
Ja nie dopuszczam do przesuszenia, ale jest osłonięta od słońca, więc to oznacza 1-2 zlania wodą w sezonie.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kompostowanie trawy (jak i czy)

Post »

Raczej problem byłby gdyby pryzma była zbyt mokra - najwyraźniej i od tej strony nic nieprawidłowego nie zachodzi.
Moim zdaniem w tej sytuacji trawę należy podsuszyć przed wrzuceniem do kompostownika - wg literatury 1-2 dni...
Zielonym do góry!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”