Przylaszczka (Hepatica)FOTO

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Asiula! I to jest to.
Dzisiaj wróciłam z nadbiebrzańskich rozlewisk. Słońce, 18.5 st.C, rowerek. Jedziesz parę km ścieżką przyrodniczą , ptaki świergolą aż brzęczy w uszach, tu i ówdzie słychać basy żab moczarowych. Duży plus wczesnej wiosny - widać ptaki, bo gęstego listowia jeszcze brak :D. Jedziesz, patrzysz - tu łan zawilców, tam wawrzynek, a tam dalej..... niebieski dywanik. Przylaszczki. Rzucasz rower, siadasz na brzegu fosy i gapisz się w ten nieziemski błękit na tle brązu suchej ściółki.
I to jest najpiękniejsze. Las i taka ilość kłującego w oczy błękitu.
Wiem co to znaczy bzik na punkcie różnych gatunków kwiatów, wiem, że można zwariować na punkcie kilkudziesięciu odmian za 300PLN każda, ale wierzcie mi, warto kiedyś wybrać się do lasu i pooglądać w naturze co przylaszczki potrafią wyrabiać.
W moim przypadku - jedna kępka Hepatica nobilis w ogródku wystarczy, żeby przywołać wspomnienia lasu wypełnionego niebieskimi oczkami, zapachem ziemi, świergoleniem ptaków. I żadna kolekcja wydumanych odmian tego nie zastąpi. :mrgreen:
Ale chylę czoła przed tymi, którzy mają warunki i samozaparcie aby takie kolekcje tworzyć :D. Dzięki temu możemy podziwiać.
Jednak moje przylaszczkowe marzenia zostają w lesie :lol:.

Pozdrowienia,
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
bee
100p
100p
Posty: 190
Od: 12 sie 2008, o 07:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska/Piła

Re: Przylaszczki jakie są,jakie macie?

Post »

Czy z nasion łatwo jest otrzymać rośliny? I jak długo trzeba czekać na kwiaty? :roll:
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Przylaszczki jakie są,jakie macie?

Post »

U mnie przylaszczka sama się wysiewa, ale siewki wyrastają w bardzo dziwnych miejscach np.w szerokim kłączu paproci rosnących obok, pod krzewem żylistka też wrośnięta u podstawy w łuszczącą się korę.Nigdy nie znalazłam siewki w ziemi, nawet bardzo blisko rośliny matecznej.Z tego wniosek, ze do kiełkowania potrzebują stałe wilgotnego i cienistego miejsca najlepiej z przepuszczalnym torfowo- korowo - liściowym podłożu.Przesadziłam te maleństwa, ale rosną strrrasznie wolno :roll: Tato rozsadzał starszą kępę pospolitej na małe sadzonki ( chciał mieć dużo), ale po podziale też rosły bardzo wolno.
U mnie najlepiej rośnie siedmiogrodzka i tą dzielę co kilka lat.Po podziale w lecie specjalnie nie cierpią, ale dziele najczęściej na pół.
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Przylaszczki jakie są,jakie macie?

Post »

One kiełkują nawet dość masowo, ale siewki giną często latem z braku wilgoci, tak jak pisała selli.

Udało mi się coś tam w ten sposób wyhodować, kwitły chyba w 3 sezonie po wzejsciu.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Awatar użytkownika
magry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5356
Od: 15 wrz 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Przylaszczki jakie są,jakie macie?

Post »

Dla przylaszczek robię specjalne podłoże dodając do gleby lessowej liści grabu i buka,które mam na działce.Kupiłem ponadto
kamienia wapiennego i pomiędzy nimi posadziłem rośliny.Te nasze jak i japońskie pełne.Problem mam z różową pełną,która po
podzieleniu , już drugi rok ,nie chce utyć.Pospolita niebieska ładnie rozsiewa się ale co drugi dzień podlewam je.Nie mam
natomiast siewek białej i ta mniej przyrasta od niebieskiej.
Pozdrawiam,Janek
Górki,pagórki i reszta.
Awatar użytkownika
mariasen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5356
Od: 10 paź 2006, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Przylaszczki jakie są,jakie macie?

Post »

Moje przylaszczki rosną w mieszance ziemi, torfu, piasku i niewielkiej ilości dolomitu.
Moja ulubienica przylaszczka Sakuma 03/2006

Obrazek
Pozdrawiam Majka
spis wątków
wizytówka
Awatar użytkownika
bee
100p
100p
Posty: 190
Od: 12 sie 2008, o 07:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska/Piła

Re: Przylaszczki jakie są,jakie macie?

Post »

mariasen, coś pięknego ta Sakuma!
Można spytać gdzie nabyłaś?
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Przylaszczki jakie są,jakie macie?

Post »

Właśnie trafiłem ofertę szkółki i są w niej przylaszczki w rozmaitych kolorach w tym pełne, oferta miłków mnie osłabiła a jak zacząłem się zagłębiać bardziej to się załamałem bo jest problem szkółka jest w Moskwie i nie chodzi tu o ceny bo te sa co prawda w USD ale są do przyjęcia chodzi oto ze oni nie sa w UE i nie ma jak tego zbytnio do kraju sprowadzić
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Przylaszczka

Post »

Moja przygoda z roślinami właściwie nie zaczeła się na tym forum, byłem (i jestem) członkiem dwóch stron internetowych w Szwecji, jednego w Danii i jednego w Norwegii. Ta ostatnia nazywa się Nordic Hepatica Forum (Nordickie Forum o Przylaszczkach - http://www.hepatica.org ) i była inicjowana przez kilka norwegów na jesieni 2008. roku, i ja uczestniczę prawie od początku. Na przełomie lat 2008 i 2009 umieściłem tłumaczenie artykułu Ladislava Materny z czeskiego na duński, i jest tam razem z innymi postami o przylaszczkach po norwesku, szwecku i duńsku. Ladislav też jest czlonkiem, i oprócz języków skandynawskich pryjmują tez posty po angielsku, i starają się wszystko z redakcji tlumaczyć na ten język dla lepzej zrozumiałości.
Swoją pierwszą przylaszczkę w przyrodzie widziałem nad Biebrzą w 2002 r., i w ubiegłym roku można było je kupić od Ryszarda Majewskiego w Gnieznie.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Re: Przylaszczka

Post »

Witaj :)
super,że jest forum przylaszczkowe i na szczęście nie tylko po szwedzku :)
W moich stronach (Jura Krakowsko-częstochowska) przylaszczki (Hepatica nobilis) rosną pospolicie, raczej na północnych zboczach wapiennych wzniesień w lasach liściastych, moje ulubione kwiaty z dzieciństwa :)
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
bee
100p
100p
Posty: 190
Od: 12 sie 2008, o 07:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska/Piła

Re: Przylaszczki jakie są,jakie macie?

Post »

Czy to możliwe żeby przylaszczka zmarzła? Kupiłam jesienią siedmiogrodzką i miała takie dwa wielkie":strąki - pąki", teraz do niej zajrzałam i są zgnite, nie mam pojęcia czy już powinny rosnąć liście czy jeszcze za wcześnie. Mam po raz pierwszy.
Awatar użytkownika
mariasen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5356
Od: 10 paź 2006, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Przylaszczki jakie są,jakie macie?

Post »

Bee, przylaszczka powinna mieć przepuszczalne, zasadowe stanowisko. Moje siedmiogrodzkie teraz kwitną ale jeszcze nie wypuszczają liści. :wit
Pozdrawiam Majka
spis wątków
wizytówka
Awatar użytkownika
bee
100p
100p
Posty: 190
Od: 12 sie 2008, o 07:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska/Piła

Re: Przylaszczki jakie są,jakie macie?

Post »

To moja może tylko nie zakwitnie, a liście jeszcze wypuści :? :? :? :?....ech zobaczymy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”